Mesto udelilo čestné občianstvo svetovo známemu umelcovi, ktorý odišiel z Nitry po Druhej svetovej vojne.
NITRA. Druhý septembrový deň si pripomíname nielen Deň ústavy, ale aj udelenie výsad slobodného kráľovského mesta Nitre. Výsady dal mestu v 13. storočí kráľ Belo IV ako vďaku za pomoc vo vojne s Tatármi. Pri tejto príležitosti sa zástupcovia mesta rozhodli na slávnostnom zasadnutí zatupiteľstva udeliť čestné občianstvo in memoriam jednému z najslávnejších svetových výtvarníkov Shragovi Weilovi. Umelcovi, ktorý sa narodil a vyrástol pod Zoborom. Weilovci v meste žili do Druhej svetovej vojny, boli známi stavitelia, obchodníci, učitelia či novinári. Vlastnili napríklad parfumériu na Štefánikovej ulici a svoje deti viedli k umeniu. Shraga Weil sa napokon dostal do prvej ligy svetového umenia.
Diela umelca visia napríklad na Harvardskej univerzite, v hoteli Hilton, v izraelskom parlamente, v Kennedyho centre umenia vo Washingtone a v mnohých ďaľších významných inštitúciách po celom svete. Jednu kolekciu malieb venoval Shraga Weil aj Nitre - návštevníci si ich všimnú na stenách synagógy na pešej zóne. Zbierku daroval svojmu rodnému mestu, ktoré navštívil po 40 rokoch pri príležitosti 750. výročia udelenia kráľovských výsad.
Skromný výtvarník
Tí, čo Shragu poznali, vravia, že bol neobyčajne skromný človek. Riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan o ňom povedal, že ak sa teraz zhora díva na slávnostnú cermóniu, určite si vraví, že si to nezaslúži. Čestné občianstvo za neho prebrala jeho dcéra, ktorá pricestovala i s dvomi synmi - vnukmi jedného z navýznamnejších izraelských výtvarníkov všetkých čias. Mestu darovala kópiu kresby, ktorú Shraga Weil nakreslil tesne po vojne po príchode do Izraela a s ktorej orginálom sa nedá hýbať, pretože je vo veľmi zlom stave. Z izaelských hostí vystúpil aj konzul izraelského veľvyslanectva Ziv Barak Bilaus.
Shraga František Weil preslávil svoje rodné mesto. Nezabudol na svoje korene. Celý život vo všetkých životopisoch poctivo uvádzal, kde sa narodil a kde vyrástol. V Nitre vychodil ľudovú školu, navštevoval aj tunajšie gymnázium. Počas členstva medzi židovskými skautmi začali Františka Weila volať staroaramejským menom Shraga - Svieca. Študoval v Bratislave i v Prahe, v Nitre sa zaúčal v sochárskom ateliéri Júliusa Bártfaya. Napokon však školy u nás nedokončil, do života mu kruto zasiahla vojna. Musel pracovať ako pomocný robotník vo vojenskom tábore. Výtvarné vzdelanie dotiahol do konca až po vojne v Paríži a v Ravenne.
Vo vojne mu zomrel syn
V roku 1942 sa oženil a spolu s manželkou utiekli do Budapešti. Vyhli sa tak deportáciám do táborov smrti. Po návrate domov zistili, že všetci ostatní zahynuli. Nič ich už doma nedržalo. V roku 1945 ušiel Shraga Weil do Palestíny, kde sa dostal až po dvoch rokoch trápenia sa v európskych internačných táboroch. Usadil sa v Izraeli v kibuci Haogen, v zasľúbenej zemi. I jeho nový domov nebol rajom na zemi - počas 6-dňovej vojny mu padol jediný syn. Shraga Weil zomrel v roku 2009.
Čestné uznanie umelcovi, ktorého diela visia napríklad aj v hoteloch Hilton.
Ocenenie prevzala od zástupcov mesta dcéra Shragu Weila s vnukmi.