Žiaci, ktorí nastúpili na reformu, sa budú musieť zaobísť bez nových kníh. Chýbajú reformné učebnice pre tri ročníky, s výnimkou Slovenského jazyka pre 7. ročník a Chémie pre 7. ročník.
DVORY NAD ŽITAVOU/HURBANOVO. „Mnohé učebnice vôbec nemáme, pre siedmy ročník neprišla ani jedna. Z ostatných sme dostali zredukovaný počet. Napríklad máme 25 kusov pre 38 - 40 žiakov. Je otázne, ako ich máme podeliť a ako rozhodnúť, ktorí ju nedostanú. Chceli sme si ich požičiavať aj z iných škôl, no vyzerá to tak, že všetky sú na tom rovnako. Znova budeme musieť improvizovať, prefocovať, rozmnožovať materiály, pretože inak si nepomôžeme. Neviem, ako má táto školská reforma napredovať," sťažuje sa riaditeľka ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským v Dvoroch nad Žitavou Mária Králiková.
„Predchádzajúci minister povedal, že pedagógovia sú šikovní, vyriešia si to. Určíme si obsah a používame staré učebnice alebo si materiály rozmnožujeme z internetu. Na celej veci je smutné najmä to, že školská reforma ide na úkor reformných ročníkov," povedal Ján Dibusz, riaditeľ ZŠ Árpáda Fesztyho v Hurbanove.
Vina predchádzajúceho rezortu
„Treba zdôrazniť, že tento stav vznikol v dôsledku toho, že predchádzajúce vedenie ministerstva nezabezpečilo v dostatočnom čase prípravu učebníc pre reformné ročníky," uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Rezort Eugena Jurzycu (SDKÚ) predpokladá, že v prvom polroku tohto školského roka by mohlo byť na školách 60 percent reformných učebníc.
Na niektoré knihy pre tretie reformné ročníky totiž museli opakovať konkurzy. V iných reformných ročníkoch chýba na začiatku školského roka zo základných učebníc Literárna výchova pre 6. ročník, Dejepis pre 6. ročník, ako aj pre 1. a 2. ročník gymnázia a Biológia pre 2. ročník gymnázia.
Učebnice dodávať nestíhali
Učebnice pre reformné ročníky nemali školy načas ani v minulosti. Bývalý minister Ján Mikolaj (SNS) pripisoval meškanie neúspešným výberovým konaniam na autorov titulov. Okrem toho musel v ďalších samostatných výberových konaniach hľadať aj vydavateľstvá a distribútorov. V júli Mikolaj sľuboval, že by mali mať tretie reformné ročníky v septembri 85 percent učebníc. „Je to podpísané, čiže malo by to byť. Ale podpísané boli aj v minulom roku a neboli," hovoril pred letom Mikolaj.
Kupujú papier aj toner
Podľa riaditeľky dvorskej základnej školy ide vzniknutá situácia predovšetkým na úkor žiakov, no zároveň znamená finančnú záťaž pre školy. „Prefocovanie materiálov školu niečo stojí - dokupujeme papier aj toner. Tieto náklady sme rodičom nedali preplácať. Okrem toho z 270 žiakov máme zhruba 30 zo sociálne znevýhodnených rodín," konštatuje Mária Králiková.
Nemalé výdavky si okrem týchto nákladov vyžiadalo zakúpenie štátnych symbolov. Návrh, aby ich deti zhotovili samy, neprešiel. „Ani osobne som to nepovažovala za dobré riešenie. Nie všetky deti vedia kresliť a keď to má byť dôstojné, tie práce musia spĺňať aj určité kritériá. Hľadali sme preto najlepšiu ponuku - nie zas najlacnejšiu, aby sa nám nestalo, že o rok ich musíme znova zakúpiť. Na tento účel sme minuli zhruba 233 eur," uzavrela riaditeľka.