Na nitrianskom konkurze do Talentmanie sa zúčastnil aj 19-ročný Matej Benda z Nitry. Medzi uchádzačmi bol určite jedinečný - áriu Lascia ch'io pianga od Händla zaspieval kontratenorom. A postúpil.
Trému nemal
Neprehliadnuteľný zostal Matej aj na druhom konkurze v bratislavskom SND. Mladíka v obleku si porotkyňa Adela Banášová doberala - či ich vraj prišiel poistiť. „A čo som mal prísť opernú áriu spievať v montérkach?" usmieva sa štvrták na Gymnáziu sv. Cyrila a Metoda v Nitre.
Prihlásiť sa do súťaže bol Matejov nápad, vraj vždy túžil zažiť atmosféru podobných súťaží. Jeho cieľom ani nie je tak zvíťaziť, ako zviditeľniť sa. Kontratenor je u mužov vzácny a na Slovensku vonkoncom nie sú bežné koncerty takýchto spevákov.
„Počas konkurzu v SND nás bolo veľmi veľa, dôležité bolo vydržať. Kým som prišiel na rad, prešlo 5 hodín, iní však čakali aj dlhšie," hovorí Matej, ktorý ani na jednom konkurze nemal trému. Ako vraví, má výhodu - keďže spieva v kostole už od 13 rokov, ostych pred vystúpením na verejnosti nemá. Predstúpil už aj pred členov slovenskej vlády na Agrokomplexe, kde spieval slovenskú hymnu.
Kontratentor je dar od Boha
Od mladého, dobre stavaného muža v Talentmanii nikto nečakal kontratenor - fistulový spev. Ide o hlavový (horný) register mužského hlasu, ktorý je u mužov ojedinelý.
„Fistulovým spevom (falzetom) boli v období baroka známi mladí muži, ktorým po kastrácii zostali vysoké detské hlasy, aby mohli spievať operné árie. V tom čase ženy nemohli verejne spievať a tak ženské postavy zastávali muži," vysvetľuje Matej, ktorý od 11 rokov navštevuje hodiny spevu na ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitre.
Spieva barytónom. Na to, že vie spievať aj kontratentorom, prišiel celkom náhodou asi pred tromi rokmi, pol roka po mutácii. Hľadal na internete isté video a pritom naďabil na vystúpenie francúzskeho kontratenoristu Philippe Jarousskeho.
„Je to jeden z najlepších svetových kontratenoristov súčasnosti. Spieval áriu, ktorá sa mi veľmi páčila, tak som to vyskúšal zaspievať spolu s ním. Dokázal som to, máme podobný hlasový rozsah," zhodnotil Matej.
„Naučiť sa techniku tohto spevu, sa myslím, nedá, s takýmto darom od Boha sa človek musí narodiť. Pri kontratenore je technika spevu zložitejšia ako pri barytóne, ktorý je bežným mužským hlasom. Kontratenor charakterizuje vycibrenosť intonácie a pritom ľahkosť v hlase. Treba len prísť na to, ako prehodiť tú pomyselnú páčku a tými istými hlasivkami spievať v inej polohe."
Ako Matej zistil, je zrejme jediným kontratenoristom na Slovensku aj v Čechách, vie zatiaľ o „kolegoch" v Poľsku, Rusku a na Ukrajine.
Techniku zlepšuje podľa videí
Matejovi sa na ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitre venuje hlasový pedagóg Ján Konárek. „Matej ma neuveriteľne prekvapil, keď po mutácii a po prázdninách prišiel na prvú hodinu a spýtal sa ma, či môže spievať takto. A začal... Ešte že som sedel. No a odvtedy sa mu snažím poradiť, ako by mal tvoriť tón v tomto jedinečnom hlasovom prejave," uviedol Ján Konárek.
V Nitre sa spevák môže zdokonaľovať len v barytónovom speve, v SR ani v okolitých krajinách učiteľ kontratenoru nie je. „Najbližší a aj najlepší sú v Nemecku, Anglicku a vo Francúzsku," pokračuje Matej. „Môj učiteľ sa mi snaží pomôcť v oboch štýloch spevu, ale potreboval by som hlbšie štúdium. Zatiaľ na hodinách spievam kontratenorom najlepšie ako dokážem, techniku sa usilujem zlepšiť sledovaním videí recitálov tých najlepších kontratenoristov."
Fistulový hlas si Matej cvičí spievaním skladieb z jeho najobľúbenejšieho obdobia - baroka, najmä árií od Händla. Ako kontratenorista mal premiéru pred 2 rokmi v Synagóge, kde spieval s komorným orchestrom pri komornom združení Collegium Cantorum. Okrem Nitry vystupoval aj v Bratislave, vlani v decembri sa v Synagóge predstavil na koncerte s názvom Peter Michalica predstavuje talenty Nitry. Husľový virtuóz sa o Matejovi vyjadril ako o výnimočnom a ojedinelom zjave ako na Slovensku, tak aj v okolí. U nás vraj také niečo nepočul. Naposledy Matej na domácej pôde spieval v júni na koncerte víťazov súťaží ZUŠ Jozefa Rosinského.
Štúdium len v zahraničí
Rodičia Mateja v jeho napredovaní podporujú, sú si vedomí toho, že ak ich syn má v tomto smere niečo dokázať, mal by odísť študovať do zahraničia.
„O kontratenorov je u nás aj v zahraničí väčší záujem, sú vzácnejší ako ostatní speváci a ich hlas je viac cenený, preto chcem pokračovať v štúdiu tohto spevu," vysvetľuje Matej Benda.
Mladý talentovaný spevák však rozmýšľa prakticky - podľa neho hlas nie je večný a ak sa niečo stane, z gymnázia má všeobecné vzdelanie. Po škole by chcel pokračovať na VŠMU, konzervatóriu alebo UKF. „Nitrianska univerzita ma láka najviac. V lete som bol na 10-dňovej Letnej škole barokovej hudby v českom Kelči, kde som zlepšoval svoju techniku pod vedením španielskej barokovej speváčky Marty Infante," vraví spevák. „Táto skúsenosť mi vnukla myšlienku študovať na UKF nejaký hudobný odbor a popri tom v zahraničí s dobrým učiteľom absolvovať lekcie barokového spevu."
Matej Benda na konkurze trému nemal. V kostole spieva už od svojich 13 rokov. FOTO: (ČE)