NITRA. „Včelstvá prezimovali v dobrej kondícii a boli pripravené na znášku. Prišlo ale počasie, na aké si nepamätáme veľa rokov," hovorí o neúspešnom roku predseda Slovenského zväzu včelárov Ľudovít Gál, ktorý je zároveň aj hlavou nitrianskej včelárskej organizácie.
Dažde a nízke teploty spôsobili, že včely sedeli doma miesto toho, aby niečo robili. Počasie poznačilo máj a začiatok júna, keď majú včelári svoju žatvu.
„Vypadli rozhodujúce znášky z agátu, repky olejnej a ovocných stromov - preto včelárska odbytová organizácia nebude tohto roku med ani vykupovať. Včelári však med majú, pretože si buď nechali zásoby, alebo výpadok čiastočne nahradili neskoršími znáškami z facélie a slnečnice," povedal Gál.
„Keby nebolo neúspechov, nepripravovali by sme sa na zlé časy. Dúfam, že nám budúce roky vynahradia to, čo sme teraz stratili," myslí si predseda slovenských včelárov.
Aj na Slovensku je úbytok včiel
Podobná situácia je v celej Európe, sezóna sa niesla v znamení dažďov a záplav. Vyskytli sa aj výnimky, napríklad zo západných Čiech hlásili rekordné znášky. V Čechách pred dvomi tromi rokmi zaznamenali veľký úbytok včiel, miestami až 50-percentný.
Gál vysvetľuje, že na Slovensku pozorujeme tiež úbytok, ale nie veľmi dramatický. Naučili sme sa v našich podmienkach bojovať s najrozšírenejším parazitom na včelstve, s klieštikom.
Klieštik pôvodne žil na včele indickej. Na včelu európsku sa dostal počas kolonizácii Sibíri a tiež ho k nám priviezli pred viac ako 40 rokmi európski vedci, ktorí ho chceli skúmať.
Falšovanie medu
V obchodoch bude medu dosť. Buď sa dovezie, alebo vyrobí. Ľudovít Gál si myslí, že dnes sú na trhu produkty, ktoré by sa medom ani nemali nazývať.
„Európske predpisy hovoria, že do medu sa nesmie nič pridávať, ale ani odoberať" hovorí Gál. Pritom na Slovensko sa dováža príchuť aj farbivo do medu. Slováci radi nakupujú tmavý lesný med, ktorý má niekedy takú farbu po úprave, že ho včela nedokáže ani vyrobiť.
Med sa falšoval už v starom Egypte, nahrádzal sa zahustenými ovocnými šťavami. Vtedy však falšovateľovi hrozilo, že mu odtnú ruku.
Dnes sú falšovatelia medu relatívne slobodní. Gál povedal, že napriek jeho snahám nebol dodnes zverejnený žiadny falšovateľ alebo dovozca medu, ktorý je zmesou látok iných ako samotného medu. Zverejňujú sa len názvy reťazcov, kde sa našli výrobky nespĺňajúce normu. Len v roku 2009 nevyhovovalo pri testoch 40 percent odobratých vzoriek.
„Môj osobný názor je, že Štátna veterinárna a potravinová správa nezohráva úplne svoju úlohu. Med v regáloch je vo veľa prípadoch miešaný. Spotrebiteľ, ktorý nakupuje v reťazcoch vo veľa prípadoch už ani nevie, ako chutí pravý med. Ale treba povedať, že podobný stav je v celej Európe, pretože náš kontinent dokáže vyrobiť len asi polovicu svojej spotreby medu a zvyšok musí doviezť z tretích krajín" dodal Gál.
Ohrievanie medu škodí
Ďaľšou problematikou je ohrievanie medu. Med kryštalizuje - je to jeho prirodzená vlastnosť. Pre obchodníka to ale môže byť problém, zákazníci kupujú radšej tekutý produkt. Aby sa znovu uviedol do tekutého stavu, tak ho producent ohrieva.
Pri ohrievaní však vzniká látka HMF, ktorá je pre včely jedovatá a vo väčšom množstve môže spôsobiť podľa názorov niektorých odborníkov zdravotné problémy aj u človeka. Preto sa neodporúča častejšie ohrievať med, alebo používať príliš vysoké teploty.
Užitočné a pracovité živočíchy
Včely majú veľký význam pre ekosystém, v ktorom žijú. Vedecké štúdie vravia, že z 90 percent pracujú včely pre prírodu a iba z 10 percent v prospech včelára. Je hlavným opeľovačom, pretože ostatné opeľovače zmizli po po zintenzívnení poľnohospodárskej činnosti ľudí.
V jednom úli žije okolo 50-tisíc robotníc, tisícka trúdov a jedna kráľovná matka. Včely žijú asi 3 až 6 týždňov. Časť včiel, ktorá prečká zimu a na jar zakladá novú generáciu, žije aj 6 mesiacov.
Len asi 15 percent robotníc sa venuje znáške, zvyšné včely sa venujú „domácim prácam", čistia úľ, starajú sa o matku, ošetrujú plod.
Slovenský sortiment medu je široký, máme k dispozícii celú paletu medov od vodovo-jasného agátového medu až po takmer čiernu medovicu z jedle bielej.
Nitrianska organizácia včelárov má 300 členov a obhospodaruje okolo 6000 včelstiev.