VRÁBLE. Telesne postihnutí ľudia chcú tiež pracovať. Klub priateľov zdravotne postihnutých otvorí vo Vrábľoch kanceláriu, kde budú títo často imobilní ľudia pomáhať obciam v práci s internetom.
Predseda Klubu starostov Tibor Sklut pripomína, že 800 obcí na Slovensku stále nemá webovú stránku. Je veľa samospráv, ktorých pracovníci nie sú zvyknutí denne používať e-mail. Cieľom projektu je pomáhať starostom v ich obecnej agende, odbremeniť ich od niektorých úkonov a voviesť ich do elektronického sveta, v ktorom sa ešte nie všetci orientujú.
V rámci projektu sa pracuje na obecných stránkach, pripravuje sa linka dôvery pre postihnutých, kurzy informatiky, obce môžu požiadať o pomocné práce pri vybavovaní grantov. V dunajskostredskom stredisku je k dispozícii právnik či špecialista na európske fondy, chystá sa veľký snem.
Ľudia chcú byť užitoční
„Starostom väčšinou hovorím - dajte mi miestnosť, stôl, stoličku, tip na telesne hendikepovaného človeka bez práce. Energie si zaplatíme sami. Zdravotne postihnutého zamestnanca vyzbrojíme notebookom a môže pracovať," povedal Tibor Sklut o práci zdravotne postihnutých. Na Slovensku takto pracuje 80 ľudí, ďalší sú v pláne. Zatiaľ funguje projekt hlavne na východnom Slovensku. Vo Vrábľoch mesto už odkleplo priestory pre zdravotne postihnutých, kancelária sa vybavuje aj v Nitre. Minulý týžden Ministerstvo vnútra zaregistrovalo pobočku Klubu zdravotne postihnutých v Nitre na Chrenovej.
Dvojročný projekt dáva telesne postihnutým ľuďom pocit užitočnosti. „Je neuveriteľné vidieť ich ako makajú. Dostať človeka do spoločnosti - to sa nedá odmerať peniazmi. U nás systém nie je zďaleka taký ako napríklad v Dánsku, kde keď uznajú človeka zdravotne postihnutým, tak na druhý týždeň sa u neho zataví sociálny pracovník s otázkou, akej farby chce auto," myslí si Sklut.
Priveľa záujemcov o prácu
Regionálni manažéri, ktorí prácu hendikepovaných ľudí koordinujú sa nie všade stretávajú s pozitívnymi reakciami. Niektorí starostovia nemajú záujem o podobnú výpomoc. Vrábeľskí mestskí poslanci pri rokovaní o poskytnutí priestorov nahlas rozmýšľali, či bude projekt efektívny, či budú mať postihnutí dosť práce a či nebudú sklamaní, ak nebudú mať čo robiť. Napokon sa však zástupcovia mesta zhodli, že šancu im treba dať.
O prácu je veľký záujem. Len vo Vrábľoch sa prihlásilo 10 ľudí, ktorí by tu chceli pracovať. Na každého sa ale nedostane, pretože bývalá čakáreň na poliklinike nemá veľké rozmery. V Nitre je tiež okolo 10 záujemcov, niektorí sú ochotní cestovať do iného mesta. Zamestnať sa môžu len ľudia, ktorí majú podľa posudku minimálne 40-percentné postihnutie a nemôžu vykonávať normálnu prácu, poprípade nevydržia 8 hodinové pracovné zaťaženie.