Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 22:10

Basketbalisti Nitry začali prehrou v Handlovej

V prvom kole extraligy basketbalistov vicemajster z Nitry prehral v Handlovej 89:66. Výsledok nie je prekvapením, hostia mali k dispozícii len osem hráčov, stále sa čaká na dve posily.

Handlovčania (v bielom Barišič) si proti Nitre pripísali presvedčivú výhru.Handlovčania (v bielom Barišič) si proti Nitre pripísali presvedčivú výhru. (Zdroj: Branislav Bucák)

V šlágri kola Handlovčania bez väčších problémom zdolali vicemajstrov Slovenska. Nitrania, ktorí pricestovali len s ôsmimi hráčmi, hrýzli najmä v prvej časti. Domáci sa pomalšie rozbiehali, v 5. min prehrávali 4:9, no postupne sa začali v útoku presadzovať opory tímu. V 9. min po Madajovej trojke Handlová po prvýkrát viedla (17:15) a po 18-bodovej šnúre MBK svietil na ukazovateli skóre v 14. min stav 30:15.

Nitranom sa už nepodarilo duel zvrátiť aj preto, že cez kvalitnú obranu baníkov sa dokázali presadzovať len Tomek a Moore. V drese Handlovej sa v útoku darilo až štyrom hráčom (Deličovi, Madajovi, Gavlákovi a Nuberovi), čo sa odzrkadlilo aj na priebežnom skóre. Po Golianovej trojke v úvode poslednej štvrtiny viedol MBK už o 22 bodov (71:49) a bolo rozhodnuté.

„Bol to rozbeh sezóny a tak to aj na palubovke vyzeralo, najmä zo strany našich novicov. V dôležitých momentoch zápasu sme robili nováčikovské chyby a domáci to dokázali využívať. Naša horšia útočná stránka sa prejavila aj do slabšej defenzívy. Očakával som, že zápas môže skončiť podobným výsledkom, pretože Handlová má tento rok skúsené mužstvo, ktoré už dlhší čas trénuje pokope. My ešte len čakáme na dôležité články do nášho tímu. Mladíkom, ktorí hrali, ťažko niečo vyčítať, veď hneď prvé kolo hrali na najhorúcejšej pôde," povedal po zápase Ľubomír Urban, tréner Nitry.

Pod konečný výsledok sa veľkou mierou podpísal fakt, že nitriansky lodivod mal k dispozícii len osem hráčov.
„Čakáme ešte dvoch hráčov z Ameriky, ktorí si vybavujú papiere. Vido je dlhodobejšie zranený, k dispozícii bude možno za dva mesiace. Práve vyhliadnutí Američania nám dnes chýbali, najmä čo sa týka skórovania. Tomek dal 24 bodov, v ofenzíve zahral ako-tak aj Moore, ktorý sa prezentoval peknými akciami, no spravil aj veľa chýb. No to v útoku nestačí na to, aby sme dokázali konkurovať takým tímom, ako je Handlová," uviedol Ľubomír Urban.

Manažér MBK Handlová Karol Kučera mal po zápase dôvod na spokojnosť. Tešila ho nielen výhra, ale aj spôsob, ako ju hráči MBK dosiahli. „Bolo badať, že je to prvý extraligový zápas sezóny, v úvode boli hráči nervózni, no postupne sa upokojili a postarali sa o vcelku pekný basketbal. Boli sme lepším tímom, Nitra ešte čaká na niektorých hráčov, čo sme využili a zaslúžene sme zvíťazili."

Ako bol handlovský manažér spokojný s hráčmi, ktorí sa len nedávno pridali k tímu? „Delič potvrdil, že je kvalitný a skúsený podkošový hráč, verím, že aj v ďalších zápasoch sa budeme môcť spoliehať na jeho dobré výkony. Avalič je brejkový hráč, ktorý najmä v obrane urobil dosť práce. Takisto nesklamal, obaja boli pre našu hru prínosom," odpovedal. Karol Kučera.

V úvodnom kole extraligy na všetkých palubovkách rozhodovali nelicencovaní arbitri, keďže extraligoví rozhodcovia vstúpili pre chýbajúcu dohodu o odmenách za zápasy do štrajku. V Handlovej pískala dvojica Marián Zlatňanský z Handlovej a Jozef Bosák z Nitry. „Musíme nájsť spoločnú reč s extraligovými rozhodcami. Pomohlo by, kedy sme sa stretli a porozprávali. Nie je dobré, aby táto situácia pokračovala, ale musia aj arbitri urobiť nejaký ústupok. Čo sa týka dnešných rozhodcov, nepodali zlý výkon. Na nitrianskom arbitrovi bolo badať, že má svoj vek, no všetka česť, že sa na to dal. Zlatňanský odpískal dobrý zápas a nebol horší ako extraligoví rozhodcovia," uviedol Karol Kučera.

Zápas pískali nelicencovaní rozhodcovia - Jozef Bosák z Nitry (vľavo) a Marián Zlatňanský z Handlovej. FOTO: (JP)

Servis 1. kola

MBK Handlová - BK SPU Nitra 89:66 (22:15, 21:16, 25:18, 21:17)
Úvod zápasu lepšie vyšiel hosťom, ktorí väčšiu časť prvej štvrtiny vyhrávali. Domáci sa uvoľnili až v jej závere a postupne prevzali iniciatívu do svojich rúk. Počas zvyšných minút bola Handlová lepším mužstvom, aj keď mladíci z Nitry neustále hrýzli a bojovali až do poslednej sekundy. Handlovčania potvrdili povesť vynikajúcich trojkárov - zaznamenali až 10 úspešných trojok.
Handlová (najviac bodov): Delič 21, Madaj 18, Nuber a Gavlák po 16.
Nitra: Tomek 24, Moore 13, Žiak 11 (2), Lehman 2, Hašan (Terlanda 9, Kráľ 5, Jašš 2).
Rozhodovali Bosák a Zlatňanský, TH: 23/30 - 10/24, fauly: 24 - 22, trojky: 10 - 2, 5 OCH: 35. Moore, 850 divákov.

BK Iskra Svit - MBK Rieker Komárno 67:83 (15:35, 19:19, 14:16, 19:13)
Harmatanec, aký vo vynovenej Iskra Aréne predviedli hostia, pod Tatrami ešte nevideli. Štyri trojky Berkisa a Jonesa spolu s 15 bodmi najúspešnejšieho strelca v zápase Burrowsa udivovali divákov. V 7. min prehrávala Iskra 7:22 a v druhej štvrtine náskok hosti utešene narastal. V 12. min viedlo Komárno už 42:15. Tretiu štvrtinu síce vyhrali hostia len tesne 16:14, ale ich náskok postačoval na pohodlné vedenie. Svitu sa v zápase nič nedarilo a vypredaná vynovená hala bola z výkonu Iskry sklamaná.
Najviac bodov: McCoy a Polakovič po 15, Grbešič 12 - Burrows 39, Klár 15, C. J. Jackson 14
Rozhodovali Ridilla a Molnár, TH: 19/16- 23/16, fauly: 22 - 18, trojky: 3 - 7, 600 divákov.

BK Inter Bratislava - Astrum Levice 78:67 (19:8, 24:19, 19:22, 16:18)
Inter získal 9-bodovou šnúrou v 15. minúte významný náskok 31:12, z ktorého na ceste k zaslúženému víťazstvu ťažil aj v ďalšom priebehu zápasu. Najvyššie viedol o 21 bodov (43:22) v predposlednej minúte I. polčasu. Po prestávke sa hostia nevzdávali, ale ich úsilie stačilo len na zníženie tohto rozdielu.
Najviac bodov: Gavran 25, Wheeler 17, Žilík 12 - Seman 14, Červenka 13, Koštomaj 12
Rozhodovali Plesník a Valentin (Rak.), TH: 33/21 - 29/17, fauly: 26 - 27, trojky: 7 - 4, 700 divákov.

Ostatné výsledky: Pezinok - Prievidza 93:69, Žilina - Sp. N. Ves 61:69, B. Bystrica mala voľno.

1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?

V Nitre vytvoria aj tri drive-in testovacie miesta

Ľudí otestujú aj na Agrokomplexe. Ak sa chcete testovať z auta, môžete prísť napríklad na parkovisko pri futbalovom štadióne.

Testovanie na nový koronavírus v Bánovciach nad Bebravou.

Dostal červenú a Nitra tlieskala. Janíček bol ako thajský boxer

Akú má Tomáš Janíček skúsenosť s Norbertom Bödörom?

Najkrajší zápas jesene. Tak výhru 3:2 s Trnavou (29. júl 2007) označila uznávaná publikácia 101 futbalových sezón, ktorá mapuje dejiny FC Nitra. Z gólu Jana Grubera (vľavo) na 1:0 sa utekal pred sektor Spartaka tešiť i Tomáš Janíček (vpravo).