Štvrtok, 17. august, 2017 | Meniny má Milica
AKTUALIZOVANÉ O FOTOGRAFIE

Basketbalisti Nitry doma zdolali Banskú Bystricu

Aj v druhom kole extraligy basketbalistov mal tréner Ľubomír Urban k dispozícii iba osem hráčov. Domácu premiéru spestrila nová svetelná šou a vystúpenie Old School Brothers.

Ronald Moore sa zaskvel 12 asistenciami. Niektoré z nich boli ako z inej galaxie.(Zdroj: Štefan Balek)

BK SPU Nitra - ŠKP Banská Bystrica 81:72 (18:16, 23:20, 16:22, 24:14)
Víťazstvo favorita sa vôbec nerodilo ľahko, Nitra oň musela tuho bojovať až do záverečných minút.
Hostia (bez zraneného Imminka) začali dvoma nepremenenými šestkami Cvitanoviča, skóre zápasu tak otváral Žiak. Po Velčičovom koši viedli policajti 8:4, ale Nitra si zakrátko vypracovala drobný náskok a prvú štvrtinu vyhrala 18:16. V druhej perióde prišli prvýkrát chvíle striedajúceho Kráľa, ktorý sa dokázal pod košom presadzovať po pekných prihrávkach rozohrávača Ronalda Moora. Za stavu 31:21 tréner hostí Lovík reagoval time-outom a jeho mužstvo sa prakticky okamžite vrátilo do zápasu. Findura trojkou s faulom (no šestku nepremenil) vyrovnával na 31:31. Domáci pivoti však predsa len vypracovali Nitre polčasové vedeni 41:36, Tomek tradične zbieral doskoky. V druhom dejstve pokračoval bojovný basketbal, domácim sa nedarilo výraznejšie sa odpútať od súpera. Hostia bránili zónou, bojovali o dobrý výsledok a Velčič získal vedenie pre ŠKP (53:54). Jednobodové manko mala Nitra aj po tretej štvrtine, nič dobré neveštili ani štyri fauly na konte Tomeka. Na začiatku štvrtej časti sa však hostia zrejme zľakli ponúknutej šance. Moore pri presingu získal loptu, po košoch Jašša, Lehmana a Moorea to bolo 63:58. Vzápätí sa však Tomek vyfauloval na Velčičovi a keď o chvíľu Terlanda utŕžil ranu a zvíjal sa na palubovke, nevyzeralo to s Nitrou radostne. Našťastie, Terlanda mohol v hre pokračovať. Presnú mušku naďalej dokazoval Kráľ, ktorý trafil aj dôležitú trojku (70:63), ale zlyhal pri trestných hodoch. Kráľ ťažil aj z kurióznej situácie, keď prihrávka Moorea sa k nemu dostala po odraze od hlavy jedného z hráčov súpera. Na Rendlov kôš odpovedal Moore šťastnou trojkou a rozhodol (79:70). Domáce skóre uzavrel Kráľ po ďalšej zo série úžasných asistencií z dielne amerického mladíka.

Rozhodovali Pipiška, Szibilla a Šramko, TH: 26/21 - 27/20, fauly: 24 - 23, trojky: 2 - 2, 5 OCH: 32. Tomek - 37. Grznár, 500 divákov.
SPU: Tomek 16 (13 dosk.), Moore 16 (12 asist.), Lehman 8, Terlanda 8, Žiak 2 (Kráľ 20, Hašan 6, Jašš 5). Užitočnosť: Tomek 29, Moore 15, Kráľ 15, Terlanda 11.
ŠKP: Velčič 20, Findura 10, Hovaňák 9, Cvitanovič 4, Koczkáš 2 (Rendla 15, Grznár 10, Klátik 2, Marchyn).

Ľubomír Urban, tréner Nitry: „Po rozbehu ligy, ktorú sme začali ťažkým zápasom na palubovke veľmi silnej Handlovej v búrlivom prostredí, čo bola pre nás obrovská skúška, som netrpezlivo som očakával tento zápas. Toto bolo ešte ťažšia skúška, lebo domácom publikom to vôbec nie také jednoduché, ako by sa mohlo zdať, hlavne z pohľadu neskúsenosti niektorých našich chlapcov. Ale zdá sa, že sa celkom dobre psychicky pripravili a boli schopní preklenúť aj niektoré veľmi ťažké okamihy vývoja zápasu.
Spomeniem, keď súper 10-bodovou šnúrou vyrovnal 10-bodové vedenie a išiel do drobného vedenia v tretej štvrtine. My sme našli takú individuálnu srdnatosť, pretože z hľadiska tímovosti som tam zatiaľ nevidel dobrú súhru. Jednotliví hráč zobrali zodpovednosť do svojich rúk a prelomili to nepriaznivo sa vyvíjajúce skóre. V takých dôležitých momentoch nás podržal náš rozohrávač. Videli sme, čo nám môžu ponúknuť, je to pán hráč, ktorý dokáže loptu distribuovať, dokáže odohrať enormne veľa minút a byť efektívny. Treba, aby spoluhráči lepšie vnímali jeho hru a myslím si, že ešte nám veľa ukáže. Teší ma výkon Mira Kráľa. Z pohľadu jeho pracovného zatriedenia, mal by byť jediný skórer z tej malej partie, každý z nich má iné prednosti. Dnes to potvrdil, preto som rád, dúfam, že mu to pomôže do ďalšieho zápasu. Aj napriek vyfaulovaniu Tomeka sme boli schopní dotiahnuť zápas do víťazného konca a dokázali sme udržať bodový rozdiel taký, že neprišlo k dráme. Som rád, že sme vyhrali."
V poslednej štvrtine bol vyfaulovaný Tomek, dvaja hráči mali po štyri fauly, nebáli ste sa tej situácie?
"Nemáme iného východiska, ešte asi na ďalší týždeň. Netreba sa tým príliš zaoberať. Je dobré, že nemáme vyhranenú oporu. Dnes bolo vidieť, že veľmi dobré momenty uplatnil aj Hašan na rozdiel od prvého zápasu v Handlovej. Každý hráč bol prínosom v určitom okamihu pôsobenia na ihrisku a to je dobre. Ja len dúfam, aby sa nevyfaulovalo viac hráčov, aby sme nehrali štyria, ale tí piati by mali byť neustále v koncentrácii dohrať zápas do víťazného konca."

* * * * *

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves - Astrum Levice 67:62 (16:18, 14:16, 16:16, 21:11)
Nová sezóna sa na Spiši rozpačito. V úvodnej štvrtine boli diváci svedkami upracovaného basketbalu bez momentu prekvapenia na oboch stranách. Vyrovnaný boj s nízkou efektivitou streľby pokračoval aj v druhej desaťminútovke, dôraznejší hostia odišli do kabín so štvorbodovým náskokom (34:30). Druhý polčas priniesol živší basketbal. Statickú hru domácich rozhýbal rýchly kapitán Demečko, no hostia si bleskovými kontrami a výborným útočným doskakovaním udržiavali mierny náskok. Štyri minúty pred koncom najmä vďaka presnej ruke Baldovského o svoje vedenie prišli a záver priniesol poriadnu drámu. Tá dopadla šťastne pre Spišiakov, ktorí vďaka heroickej záverečnej štvrtine zdolali húževnatých Levičanov 67:62.
Rozhodovali Zubák, Šarišský a Turčina, TH: 28/17 - 23/16, fauly: 21 - 27, trojky: 4 - 4, 1000 divákov.
Najviac bodov: Johnson 16, Baldovský 14, Mielczarek 12 - Wolfinger 15, Červenka 13, Koštomaj 10.

BK Inter Bratislava - MBK Rieker Komárno 89:88 (16:34, 23:19, 26:20, 24:15)
Bol to veľmi zaujímavý zápas. Hostia vďaka okulahodiacej hre viedli v 12. min až o 23 bodov (39:16). Inter postupne znižoval, vyrovnal až v 33. min na 75:75, vzápätí viedol 77:75, ale prehrával 80:84 a 82:86. V záverečnej minúte viedli hostia 88:87, ale necelé dve sekundy pred klaksónom Kucsa rozhodol zápas v prospech domáceho družstva.
Rozhodovali Fuska, Tomašovič a Kurpaš, TH: 29/15 - 25/18, fauly: 22 - 23, trojky: 6 - 2, 550 divákov.
Najviac bodov: Wheeler 31, Gavran 20, Musil a Kucsa po 10 - Burrows 34, J. Jones 16, Jackson 12.