Prekvapujúce body pre Nitru i ViOn

Jedenáste kolo Corgoň ligy prinieslo niekoľko nečakaných výsledkov. Na pôde lídra v Senici dokázali Zlaté Moravce zvíťaziť 1:0, zahanbiť sa nenechali ani Nitrania, ktorí vyhrali v Prešove 2:1.

Michal Áč z Nitry s Prešovčanom Papajom.Michal Áč z Nitry s Prešovčanom Papajom. (Zdroj: SITA)

1. FC Tatran Prešov - FC Nitra 1:2 (1:1)

Tatran si po prehre v Banskej Bystrici chcel doma napraviť reputáciu, ale úvod zápasu tomu nenasvedčoval. Šarišania po deviatich minútach prehrávali 0:1, keď centrovanú loptu poslal hlavou do siete Sloboda. Nitrania boli futbalovejší a lepšie kombinovali. Tatran sa osmelil až po štvrťhodine, keď Papajova bomba z 30 m letela tesne nad Hroššovu bránku. V 20. min si diváci zakričali gól, keď sa v päťke presadil Belejík - 1:1. Tatran sa začal viac tlačiť do šestnástky Nitry, ale chýbala tomu finálna prihrávka. Nitrania taktiež podkurovali obrane Prešova, ale jej nebezpečné brejky končili ešte pred šestnástkou Tatrana. Ku koncu I. polčasu sa hra trochu zrýchlila na oboch stranách a útoky sa prelievali z jednej strany na druhú, ale bez gólového efektu. Vyrovnaný prvý polčas sa skončil remízou - 1:1. Druhé dejstvo začal Tatran lepšie a hneď v jeho úvode mal gól na kopačke agilný Vršajevič, ale jeho strelu chytil brankár hostí Hroššo. V 48. min Farbákova hlavička letela mimo nitrianskej svätyne a v 52. min už diváci kričali gól, keď Bučkova delovka z 25 m skončila na brvne hostí. Nedáš - dostaneš sa potvrdilo už o štyri minúty, keď Mikuš obišiel aj brankára Jakuba Diviša a vsietil druhý gól Nitry - 1:2. Tatran mohol vyrovnať v 69. min, keď po Papajovom centri hlavičkoval Peter Bašista tesne vedľa nitrianskej bránky a v 78. min Piter-Bučko z päťky prestrelil. Nitra stále produkovala nebezpečné útoky a obrana domácich musela byť stále v pohotovosti. V záverečných minútach hral Tatran vabank, ale na výsledku sa už nič nezmenilo a Nitra si zo Šariša odváža tri body za víťazstvo.
Góly:
20. Belejík - 9. R. Sloboda, 56. Mikuš.
R
Matúš, ŽK: Piter-Bučko, P. Petráš, Farbák - Kotora, Hroššo, Král, Štetina, 1385 divákov.
TATRAN:
Jakub Diviš - P. Petráš, Farbák, Bašista, Kica (81. R. Števko) - Papaj, Piter-Bučko, M. Baran (61. Macko), Vršajevič - Belejík, P. Katona (72. Z. Bognár).
FC:
L. Hroššo - Igor Kotora, Martin Tóth, M. Kolmokov, M. Áč - R. Sloboda, I. Hodúr (61. Šimončič), Štetina, Ján Leško (81. Matej Král) - Mikuš (90. M. Košút), R. Valenta.
Hlasy trénerov
Ladislav Pecko, tréner Prešova: "Tento zápas bol pre nás lekciou z efektivity a naivity."
Ivan Galád, tréner Nitry: "Chlapci veľmi chceli dnes zabodovať. Je to mladé mužstvo, ktoré potrebuje takéto zápasy."

FK Senica - FC ViOn Zlaté Moravce 0:1 (0:0)

Prvý polčas sa odohrával prevažne medzi šestnástkami, pričom futbalovejším tímom boli hostia zo Zlatých Moraviec. Na prejave domácich Seničanov bolo vidieť absenciu dvoch stredových hráčov Strnada a Kóňu, ale nováčik sa nedostal k nebezpečnejšiemu ohrozeniu bránky Záhorákov. Tí mohli ísť do vedenia v 16. min, keď sa po priamom kope dostal v pokutovom území k lopte Szegedi, z dobrej pozície však prestrelil. Rovnaký hráč to skúšal aj v 32. min, jeho technickú strelu spoza "veľkého vápna" však Kuciak bez vážnejších problémov kryl. Druhé dejstvo prinieslo oveľa viac vzruchu, ale aj kúskovania hry najmä pre časté ošetrovania. V 48. min hosťujúci Náther mieril vedľa ľavej žrde. ViOn mohol ísť do vedenia aj v 60. min, ale po peknej akcii Tomka zahodil "tutovku" Pavelka. O šesť minút neskôr prišiel napokon jediný gól stretnutia, keď Stojanovič krásnou strelou zo strednej vzdialenosti vymietol "pavučinu" v pravom rohu Bolekovej bránky. Po štyroch minútach mohli Zlaté Moravce dokonca viesť už o 2 góly, ale pokus Pavloviča z dobrej pozície gólman Senice vyrazil. V záverečných dvadsiatich minútach si domáci vytvorili tlak: Divišovu strelu v 72. min odvracala obrana hostí z bránkovej čiary a v 76. min Belák šikovne vysunul Smetanu, ktorý však nevolil ponúkajúcu sa spätnú prihrávku a sám zakončil veľmi nepresne. V 78. min Senica predsa len dala gól Divišom, ale rozhodca Olšiak ho neuznal, keď videl útočný faul. Záhoráci prvý raz v tejto sezóne doma nebodovali. Naopak, Zlaté Moravce premiérovo v ročníku 2010/2011 triumfovali na súperovom trávniku.

Gól: 66. Stojanovič.
R
Olšiak, ŽK: Komárek - Babic, 2241 divákov.
FK:
Bolek - Merzič, R. Pillár, J. Gajdošík (69. Komárek), Lukšík - Križko - Jaroslav Diviš, Wijlaars, Belák, Szegedi (56. Piroska) - Faldyna (46. O. Smetana).
VION:
M. Kuciak - Pavlenda, M. Pavlovič, Pavol Majerník, A. Candrák - Náther - Stojanovič, M. Babic, Kuračka, R. Tomko – Pavelka.
Stanislav Griga (tréner Senice): "Gratulujem súperovi k víťazstvu. Na nováčika hrá pekný kombinačný futbal založený na dobrých individuálnych výkonoch. V prvom polčase sme prejavili priveľký rešpekt, druhé dejstvo prinieslo oveľa lepší futbal. My sme v ňom zjednodušili našu hru a moji zverenci nemusia mať za výkon v tomto dejstve sklonené hlavy. Vytvorili sme si tlak, Zlaté Moravce zase mali nebezpečné kontry."
Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): "Vedeli sme, že Seničania majú veľmi dobrý fyzický fond, na čo sme sa zodpovedne pripravili. Prvý polčas nepriniesol prakticky žiadne šance, brankári mohli ísť na dovolenku. Po zmene strán sa hral oveľa atraktívnejší futbal. Naša séria bez prehry trvá a skúsime ju čo najviac predĺžiť."

Ostatné výsledky 11. kola:
Dunajská Streda - Slovan Bratislava 2:1 (0:0), 69. Hrabáč, 84. Gašparík - 64. Halenár (11 m).
Trnava - Ružomberok 2:0 (1:0), 20. Koro Kone, 57. Machovec.
Košice - Žilina 0:4 (0:2), 26. Ceesay, 41. T. Majtán, 54. Vladavič, 90. Pečalka.
Dubnica - Banská Bystrica 1:0 (0:0), 82. Grabež.

1. Žilina 11 6 5 0 23:9 23 (+5)
2. Senica 11 7 1 3 13:10 22 (+7)
3. Trnava 11 5 4 2 15:6 19 (+1)
4. Zl. Moravce 11 5 4 2 14:10 19 (+4)
5. Slovan 11 5 2 4 23:12 17 (-1)
6. Ružomberok 11 5 2 4 10:11 17 (-1)
7. Nitra 11 5 2 4 12:16 17 (-1)