To, či sa v nemocnici bude ešte poskytovať ústavná zdravotná starostlivosť, bude záležať podľa Nitrianskeho samosprávneho kraja len na rozhodnutí zdravotných poisťovní.
ŠAĽA. Oddelenie dlhodobo chorých už nefunguje. Minulý štvrtok oficiálne ukončilo svoju činnosť. Po neziskovej organizácii Forlife, ktorá nemocnicu prevádzkovala od roku 2005, sa opäť nemocnica dostala do rúk kraja.
Ústavná zdravotná starostlivosť
Nitriansky samosprávny kraj prevzal budovu nemocnice podľa hovorcu Stanislava Katrinca s tým zdravotníckym zariadením, ktoré tam bolo, keď sa budova odovzdávala organizácii Forlife s výnimkou drobností. Tie boli na základe prevodiek presunuté do komárňanskej nemocnice.
Od 1. októbra funguje v objekte nemocnice poliklinická časť, teda ambulancie a pracoviská spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek. To, či sa v budúcnosti v nemocnici bude ešte poskytovať ústavná zdravotná starostlivosť, bude záležať podľa Katrinca len na rozhodnutí zdravotných poisťovní, či budú ochotné uzatvoriť zmluvné vzťahy pre prevádzku nemocnice.
„Aj nový záujemca síce prejavil záujem v prípade získania objektu vytvoriť jednodňovú chirurgiu, ale štatút nemocnice pravdepodobne nebude chcieť získať práve preto, že o prevádzku nemocnice nemajú záujem zdravotné poisťovne," vysvetlil hovorca.
Rádiologické oddelenie zatvorené
To, že neštátne zdravotnícke zariadenia a oddelenie fyziatrie a rehabilitácie pokračujú v činnosti, potvrdil aj lekár kraja Ľubomír Ševčík. Fungovať naďalej by malo aj rádiologické oddelenie. To bolo minulý piatok zatvorené, pretože podľa Ševčíka pracovníci spoločnosti Diagnostica medica robili merania a testovania prístrojov.
„Až po ukončení meraní Úrad verejného zdravotníctva vydá rozhodnutie a s týmto podkladom NSK vydá povolenie na prevádzku činnosti v pondelok," povedal Ševčík.
Forlife neukončil zmluvy
Pocity pracovníkov z oddelenia dlhodobo chorých pri odchode boli rôzne. „Už som tu 33 rokov a po takej dobe má človek všelijaké emócie, nechá tu mladosť, nechá tu svoje zdravie, je to smutné," povedala bývalá vrchná sestra Zuzana Ambrušová, ktorá odchádza do galantskej nemocnice.
„Neviem sa až tak s tým zmieriť, ale čo sa dá robiť, život ide ďalej," dodala Ivana Hlošková, ktorú prijali do detskej fakultnej nemocnice v Bratislave. „Mám z toho zmiešané pocity, pretože som tu začínal a aj tu končím," povedal bývalý primár Jozef Anda.
Niektorí pracovníci zostali visieť vo vzduchoprázdne. Dvom pracovníčkam RTG oddelenia odmietol Forlife podľa ich slov podpísať zmluvu o ukončení pracovného pomeru. S novým zamestnávateľom zmluvu nech-celi podpísať, pretože im nevyhovovali podmienky.
„Ráno som telefonovala s pánom Dudášom, ktorý sa mi vyhrážal súdmi, povedal, že na odstupné nemá peniaze, tak máme byť doma na 60 percent. Keď sme požiadali, že to chceme mať na papieri, zvyšoval hlas a povedal: Ja som váš nadriadený štatutár, prikazujem vám ústne, že máte sedieť doma na 60%," povedala šokovaná Katarína Špendlová.
Na radu právnika si dala aj s kolegyňou napísať čestné vyhlásenie, že 1.októbra nastúpili do práce. „Tak isto prídeme v pondelok ráno a budeme opakovať celý proces. A pritom nič iné okrem papiera nechceme."
Na otázku, prečo odmieta vedenie organizácie Forlife podpísať buď ukončenie zmluvy alebo 60-percentnú náhradu mzdy, nám hovorkyňa Andrea Haščíková, na ktorú nás Viktor Dudáš odkázal, odpovedala: „Všetky kroky, ktoré spoločnosť Forlife, n.o., vykonala, sú v súlade so Zákonníkom práce."