ŠAĽA. Martin Korčok je vášnivý zberateľ rôznych zaujímavých vecí. Začínal s pieskom, hlinou, kameňmi, mušľami, servítkami, pohľadnicami, modelmi áut či knihami. Hovorí, že zbieral v podstate všetko, čo sa zbierať dalo.
Prvé cigarety si kúpil v Izraeli
Medzi Martinove záľuby patrí aj zbieranie cigariet značky Marlboro. Sám je však nefajčiar.
„Posledné roky som dosť veľa cestoval po svete a keď cestujem, veľmi rád fotím. Isté reklamy a bilbordy sa mi opakovali na všetkých miestach, ktoré som navštívil a všimol som si, že na fotografiách sa viackrát opakuje aj nápis Marlboro," hovorí Martin. Odvtedy si začal pravidelne kupovať túto značku cigariet.
Prvé červené marlborky v tvrdom balení si kúpil v Izraeli. Ukázal ich priateľom a odložil si ich do zásuvky. Neskôr, keď si uvedomil, že už ich má aspoň desať z rôznych krajín, začal ich zbierať cielene. Ako správny zberateľ zaujal pre ne čestné miesto a nechal si u stolára vyrobiť špeciálnu vitrínu, ktorú aj zasklil, aby na cigarety nesadal prach. V súčasnosti má 56 krabičiek z 53 rozličných krajín sveta. Z európskych štátov mu chýba iba jedenásť.
„Na svete je približne 190 nezávislých štátov, každý rok nejaký vzniká a zaniká alebo sa zlúči, a nie všetky majú svoje vlastné cigarety. V centrálnej Amerike sú štáty, ktoré takmer všetky používajú marlborky len zo Spojených štátov amerických. Monako, San Maríno a Vatikán nemajú tiež vlastné cigarety," vysvetľuje Martin.
Najdrahšie marlborky sú podľa jeho skúseností v Írsku, kde stoja takmer 10 eur. Naopak, najlacnejšie sú v Číne, kde ich kúpil iba za 1,50 eura, v Južnej Kórei ho stáli napríklad 1,70. „Najdrahšie marlborky mám z Portugalska, hoci stoja iba 4 eurá. Od priateľov mi prišli až na tretíkrát, ostatné razy ich niekto na pošte ukradol," vraví.
Rakúsko-uhorské mince
Martin Korčok je aj vášnivým numizmatikom. Spomína si, že mince začal zbierať vo svojich deviatich rokoch. „V 3.ročníku na základnej škole mi spolužiaci priniesli to, čo mali doma, ja som si to ukladal, až som na-zhromaždil dvadsať kíl kovu. Neskôr som si uvedomil, že buď budem zbierať na kilá alebo pre krásu," vysvetľuje s úsmevom.
Numizmatika je podľa neho veľmi krásna, ale každý zberateľ si musí najskôr vytýčiť okruh svojho záujmu. Martin hovorí, že do jeho okruhu, ktorý sa vyvíjal postupne, patrili najprv rakúsko-uhorské mince od roku 1848 až do rozpadu Rakúsko- Uhorska, neskôr pamätné československé mince a napokon pamätné slovenské mince. V súčasnosti svoju zbierku rozšíril o pamätné 2-eurové mince, ktoré má takmer všetky, chýbajú mu len tri. Cena najdrahšej 2-eurovej mince, ktorú má vo svojej zbierke, sa v súčasnosti šplhá až do výšky 1 500 eur. Je na nej zobrazená princezná Grace Kelly z Monaka.
„Za tých 22 rokov, čo sa tomu venujem, som si vybudoval okruh známych, ktorí sa zaoberajú numizmatikou. Dá sa povedať, že v každej krajine eurozóny mám priateľa, od ktorého mince získavam, alebo s ktorým si ich vymieňam."
Mince sú hodnotné podľa Martina iba vtedy, ak na nich nie sú odtlačky prstov, škrabance či ryhy. Musia vyjsť z banky priamo k zberateľovi. Na to, aby sa nepoškodili, používa Martin drevené krabice, ktoré si necháva špeciálne vyrábať v Čechách. „Nejde len o to, aby človek nazhromaždil mince, ale aby ulahodili oku aj srdcu."
Má aj pohľadnice
Predtým ako sa Martin začal naplno venovať iba týmto dvom najväčším záľubám, zbieral aj pivové etikety, servítky, tácky, čokoládové obaly, kaktusy či knihy. Dodnes má zbierku všetkých československých známok, ktoré vyšli od roku 1918 a sú na nich židovské motívy. Tiež je vlastníkom ôsmich rozdielnych pohľadníc obce Dlhá nad Váhom do roku 1938.
„Kedysi som napríklad zbieral aj piesok, hlinu, kamene, mušle. Niekto má v kuchyni poukladané korenie, ja mám toto. To, čo zbieram momentálne, sú veci, ktoré majú so mnou spojitosť. Mám rád kultúru, rád čítam, cestujem, fotím. Nezbieram veci bezhlavo, snažím sa o nich aj čo najviac zistiť."
Autor: LAZ