Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
ROK 2010 BOL VYHLÁSENÝ ORGANIZÁCIOU SPOJENÝCH NÁRODOV ZA MEDZINÁRODNÝ ROK BIODIVERZITY.

Nitra Hlavným mestom biodiverzity v kategórii veľkých miest

Nitra sa stala Hlavným mestom biodiverzity na Slovensku v kategórii veľkých miest. Druhá skončila Trnava, tretia Prievidza.

Nitra sa stala Hlavným mestom biodiverzity na Slovensku v kategórii veľkých miest.Druhá skončila Trnava, tretia Prievidza.

NITRA. Súťaž vyhlásilo Regionálne environmentálne centrum s cieľom pripojiť sa k rovnomennému európskemu projektu. Prioritnou témou súťaže v tomto roku bola téma zelene v meste. Centrum oslovilo 139 slovenských miest, pričom podmienky účasti splnilo 20. Rok 2010 bol vyhlásený Organizáciou spojených národov (OSN) za Medzinárodný rok biodiverzity. Dôvodom je, že podľa posledných správ a odhadov sa stav biodiverzity znižuje v celosvetovom meradle tak, ako tomu ešte nebolo nikdy predtým.

„Bolo to komplexné hodnotenie našej starostlivosti o životné prostredie, takéto ocenenia si veľmi vážime,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč. V budúcnosti mesto plánuje ďalšie opatrenia zamerané na životné prostredie, najmä výsadbu zelene, zvyšovanie čistoty a budovanie cyklotrás.

V kategórii miest s počtom obyvateľov nad 50-tisíc skončila po Nitre na druhom mieste Trnava a na treťom Prievidza. Prvé miesto v kategórii od 10-tisíc do 50-tisíc obyvateľov obsadili Michalovce, druhé Senec a tretie Dubnica nad Váhom. V kategórii do 10-tisíc obyvateľov vyhrali Želiezovce, ktoré sa stali aj celkovým víťazom. Druhá skončila Kremnica a tretie Vysoké Tatry.

Okrem Slovenska sa projekt realizuje v Nemecku, Francúzsku, Maďarsku a Španielsku. Vo Francúzsku vyhralo súťaž mestečko zo severu krajiny Grande-Synthe, ktoré preukázalo príkladné opatrenia na ochranu biodiverzity napriek silne industriálnemu prostrediu, v ktorom sa nachádza. V Španielsku sa celkovým víťazom súťaže stala obec Real Sitio de San Ildefonso s 5 725 obyvateľmi, vzdialená 80 kilometrov severne od Madridu. Maďarské Hlavné mesto biodiverzity v roku 2010 je Tata s 24 000 obyvateľmi, kde nachádza odpočinok každoročne približne 40 000 migrujúcich husí. Súťaž ešte nie je ukončená v Nemecku. Vzájomná návšteva víťazných miest sa predpokladá v jarných mesiacoch budúceho roku.