NITRA. Nitran Peter Oravec sa už ako 5-ročný objavil v televíznej inscenácii Jozefa Bednárika Katarína. V Divadle Andreja Bagara, kde jeho mama robila inšpicientku, si zahral v predstaveniach Modrý vták, Zimná rozprávka,Nahý kráľ či Fidlikant na streche.
Ako malému chlapcovi mu vraj herečka Eva Matejková radila: „Nebuď hercom, ten musí poslúchať, buď režisér, ktorý rozkazuje."
Hra s autobiografickými črtami
Petra réžia dlho lákala, ale puberta to nakoniec zmenila. „Keďže som dlho navštevoval dramatický odbor na ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitre, rozhodol som sa študovať herectvo na Akadémii umení v Banskej Bystrici. No už po 1. ročníku som zistil, že na druhej strane barikády je to lepšie a zaujímavejšie," vysvetlil talentovaný režisér.
„Peťo nie je jediný, kto ochutnal hereckú kašu a potom presedlal na réžiu," doplnila Gabika Dolná. „Má výborné nápady a za sebou ešte lepšie predstavenia. No je zbytočne skromný."
Peter Oravec ešte vlani v decembri prišiel za herečkou DAB s návrhom, že spolu so Slavkou Civáňovou urobia pre ňu hru. Bude darčekom k jej blížiacim sa 55. narodeninám.
„Na texte zatiaľ pracujeme, pracovný názov je Žena pod orechom. Monodráma vzniká na na motívy Pankovčinových poviedok a textu Estónky Vizny Beľševicovej," naznačuje Peter Oravec. „Hra je o žene, láske, o zrelosti, starobe a smrti. Približuje život dvoch sestier, kde jedna z nich spomína, čo spolu prežili. Smutno-smiešne príbehy vyjadrujú tragikomiku života."
Nitrianska herečka sa jeho nápadu potešila, ako priznala, už predtým koketovala s myšlienkou robiť takýto typ monodrámy. „Peťo s tým prišiel v pravú chvíľu. Môj vek mi predurčuje pozrieť sa na život aj z inej stránky a svoje pocity pretlmočiť divákom. Autori plánujú do hry zapracovať aj autobiografické črty z môjho života, no, uvidím, v akom rozsahu sa na to odhodláme," zamyslela sa pani Gabika.
Monodráma doplnená scénickou hudbou by mala mať premiéru koncom tohto roka.
Hlavná cena v Prahe aj Cena rektora
Keď Peter Oravec odišiel z AU v Banskej Bystrici, pokračoval na UKF v štúdiu estetiky a histórie. Na ZUŠ Jozefa Rosinského spolu s ostatnými nadšencami založili 3. stupeň štúdia pre dospelých, v rámci ktorého si Peter vyskúšal režírovať. Jeho prvou hrou bol v roku 2000 Dom Bernardy Alby od F. G. Lorcu, ktorú robil spolu so Slavkou Civáňovou a Martinou Filinovou. So Slavkou spolupracoval aj na šestich veľkovýpravných inscenáciách, ktoré sa počas Cyrilo-Metodských slávnosti hrávajú pred Divadlom Andreja Bagara.
„V roku 2002 sme sa s hercom Jurajom Hrčkom opili a v euforickej nálade sme sa rozhodli založiť divadlo. Tak vzniklo divadelné združenie Le Mon, ktorého prvou hrou bol Amadeus," usmieva sa Peter. V roku 2003 ňou slávnostne otvorili zrenovovanú Synagógu v Nitre. O dva roky nesklôr sa s Amadeom predstavili v Prahe na Medzinárodnom festivale nezávislých divadiel Apostrof, z ktorého si napokon odniesli hlavnú cenu.
Nasledovali ďalšie predstavenia - v roku 2006 opäť v Synagóge uviedli biblicku hru Ester v hlavnej úlohe s Jožkom Dóczym, o rok neskôr robili s Evou Hlaváčovou monodrámu Čas barchesu. S touto hrou sa 17. októbra predstavia na Dňoch židovskej komunity v Košiciach.
„Vlani sme na pôde UKF uviedli veľkovýpravný muzikál Jozef a jeho zázračný farebný plášť od A. L. Webera. Predstavenie sprevádzal živý orchester, čo je pri takýchto veľkých produkciách náročné a netradičné," hovorí Oravec, ktorý v súčasnosti učí na odbore pedagogiky hudobno-dramatického umenia UKF. Pri otvorení akademického roka 2010/2011 na tejto univerzite tvorcovia za muzikál o Jozefovi získali Cenu rektora UKF.
Hrajú aj pouličné divadlo
Le Mon nemá svoju stálu scénu, preto v súčasnosti robí hlavne pouličné divadlo. Na Slovensku, v Česku a v Poľsku sa predstavili napríklad pouličnými hrami Prometeus na motívy gréckych bájí a rozprávkovým muzikálom Princ Bajaja.
Peter Oravec na projektoch spolupracuje s osvedčeným tímom ľudí - dramaturgiu mu robí Slavka Civáňová, kostýmy Eva Kleinová, hudbu Peter Vlčko, scénografiu František Perger, Mariška Žilíková alebo Peter Janků. Choreografiu má na starosti Marián Hlavatý alebo Elena Záhoráková. Z DAB v Nitre rád obsadzuje hercov Renátu Ryníkovú, Ľudku Trenklerovú, Gabiku Dolnú, Petra Kadlečíka, Juraja Hrčku, Martina Fratriča či Braňa Matuščina.
Licencia za pol roka a vlastná produkcia
Zo svojich plánov Peter prezradil dve zaujímavé novinky. Na UKF začína skúšať muzikál rakúskekj produkcie Ples upírov, ktorý mal premiéru vo Viedni v roku 1997. Režisérom bol Roman Polanski. Premiéru nitrianskej verzie - opäť so živým orchestrom - plánuje v máji 2011. Dvadsaťpäť postáv muzikálu stvárnia študenti z UKF, DAMU a Súkromného konzervatória v Nitre.
„Hoci sa to spočiatku zdalo nemožné, licenciu sme napokon vybavili asi za pol roka. Máme vlastnú produkciu, čo sa zatiaľ podarilo zmluvne dohodnúť len Broadwayu a nám. Asi sme boli neodbytní, tak nám to konečne dali," smeje sa Oravec.
V lete alebo na jeseň v roku 2011 režisér chystá aj premiéru ďalšieho pouličného predsatvenia s názvom Mária Antoinetta. Tak sa nechajme prekvapiť...
Záber z muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť. FOTO: CTIBOR BACHRATÝ
V repertoári združenia Le Mon je aj pouličné rozprávkové predstavenie Princ Bajaja. FOTO: (ČE)