Piatok, 18. august, 2017 | Meniny má Elena, Helena

Basketbalové derby pre Nitru

Extraliga pokračovala šiestym kolom. Súboj Nitry s Levicami (101:88) bol pikantný vďaka účasti viacerých hráčov na opačnej strane barikády.

Dametri Hill, ktorý hral v Nitre predchádzajúce štyri sezóny, bol tentokrát v hale SPU v drese súpera.(Zdroj: Martin Kilian)

BK SPU Nitra - Astrum Levice 101:88 (30:21, 26:21, 20:19, 25:27)
Stredajšie derby Nitry s Levicami malo v sebe hneď niekoľko nábojov. V tábore súpera sú bývalí hráči Nitry Pohánka (v roli manažéra), Hill, Červenka či Seman (Vojtek absentoval pre natiahnutý sval), dres Nitry zasa obliekajú niekdajší hráči Levíc Kráľ s Terlandom a duel bol domácou premiérou pre letnú posilu vicemajstra Pavla Bosáka. Úvodný kôš strelil Červenka a po Kleinovej trojke hostia viedli 7:3. Striedajúci Hill vo svojej prvej akcii dvoma šestkami upravoval na 6:9. Od stavu 8:11 prišiel úsek, ktorý Nitrania vyhrali 15:4, rýchlonohý Bosák upravoval na 23:15. Posledné slovo v prvej štvrtine mal Tomek, Nitra vyhrala periódu 30:19. V 14. min. Hill trojkou znižoval na 40:31, ale domáci urobili ďalší minitrhák a po Kráľovom koši už bol takmer 20-bodový rozdiel (53:34). Už v polčase mala Nitra nakročené k stovke v súperovom koši (56:42) a štyria hráči mali dvojciferný bodový zisk. Po obrátke si favorit dlho udržiaval bezpečný odstup. V domácom drese svoje bodové konto vylepšoval hlavne Montgomery, streleckým lídrom Levíc po obrátke bol Červenka. Najvyšší odstup bol po Montgomeryho koši (82:61). Pár minút pred koncom domáci hráči zbrklo pokazili niekoľko akcií a 62 sekúnd pred koncom Wolfinger znižoval na 94:86. Hostia sa ešte pokúsili o málo pravdepodobný zvrat pomocou rýchlych faulov, ale Nitra drámu nepripustila a práve vďaka šestkám napokon dosiahla aj trojcifernú hranicu, stý bod zaznamenal dirigent Moore. V sumáre sa derby vo výbornej atmosfére páčilo (postarali sa o ňu aj priaznivci hostí), fanúšik basketbalu si v ňom našiel pekné momenty. Víťazstvu Nitry tlieskal aj rektor SPU Peter Bielik.

R Ženiš, M. Matejčík a Szibilla, TH: 29/22 - 38/26, fauly: 29 - 22, trojky: 5 - 2, 5 OCH: 39. Tomek, 40. Kráľ - 36. Hill, 650 divákov.
SPU:
Montgomery 26, Moore 20, Bosák 18, Tomek 13, Erwin 12 (Lehman 10, Kráľ 2, Terlanda).Užitočnosť: Montgomery 24, Moore 22, Erwin 22, Lehman 15.
ASTRUM:
Červenka 18, Wolfinger 17, Klein 12, Koštomaj 9, Lutovský 7 (Hill 16, Jones 6, Bukovič).

Bývalý hráč Nitry Ľuboš Pohánka (v červenom tričku) pôsobí od leta ako manažér levického klubu. Po zápase poďakoval hráčom za výkon. Zľava Wolfinger, Koštomaj a Jones. FOTO: MARTIN KILIAN

Ostatné výsledky 6. kola: Spišská Nová Ves - Prievidza 87:57, Handlová - Svit 76:86, Žilina - Inter 80:70, B. Bystrica - Pezinok 79:73, Komárno malo voľno.

Ivan Stanišak, tréner Levíc:
„Pre nás to bol ťažký zápas. Nitra hrala veľmi dobre. Zápas sa rozhodol už v prvom polčase, lebo sme nevedeli zastaviť útočný doskok súpera, ktorý mal 11 útočných doskokov v prvom polčase. Potom sa rozohrali najlepší hráči súpera, a tak sme mali veľký problém. V druhom polčase to bolo lepšie z našej strany, viac sme bojovali, aj lepšie bránili, ale nedarilo sa nám v útoku. Mali sme streľbu za 3 body 2/13, a tak sa nedá vyhrať v Nitre. Gratulujem Nitre k zaslúženému víťazstvu. Hráčom môžem vyčítať iba slabšiu bojovnosť v prvom polčase pri doskoku. Pripravovali sme sa na to, že Nitra má 20 útočných doskokov každý zápas a je veľmi dôležite zastaviť ich protiútok a útočný doskok. A to sme neurobili, lebo hráči súpera bojovali viac. Keď nedali kôš, tak získali útočný doskok a dali kôš spod koša.“

Ľubomír Urban, tréner Nitry:
„Boli sme v očakávaní tohto lokálneho derby a atmosférou sa priblížilo vypätejším zápasom, aj ked z hľadiska hernej stránky to bolo dosť rozhárané a ťažko zo zápasu robiť veľké uzávery. Mali sme dobré úseky, ale neudržali sme koncentráciu celých 40 minút a robili sme niekdy naivné chyby v stratených loptách, takže súper skóre doťahoval. Ale myslím si, že sme boli o ten krôčik pred súperom a zaknihovali sme druhé víťazstvo v rade, čo je pre naše sebavedomie dôležité.“

Najlepším strelcom bol Montgomery, ktorý ukázal viac ako v predošlých zápasoch.
„Naša hra je preamerikanizovaná, je tam veľa individuálneho v tom prístupe, aj od nášho rozohrávača, chýba viac nezištnosti v uvoľňovaní spoluhráčov. Niekedy to bolo úspešné, niekedy je to nasilu, niekedy to vyzerá veľmi zle, hlavne z toho silového snaženia sa o skórovanie za každú cenu. V tomto musíme popracovať, aby lopta lepšie lietala. Ukázali sme pár svetlých momentov, ale v tomto je najväčší deficit. Montgomery má prednosti v silovom poňatí hry. Dúfam, že náš herný prejav sa bude vďaka spoločnému tréningu zlepšovať.“

Nemohli ste na viac minút využiť Slovákov na lavičke?
„Už ani nebolo koho. Jašš nie je vôbec k dispozícii, len vytvára krovie na lavičke, neviem, ako sa jeho zranenie bude vyvíjať, on hovorí, že by mohol začať trénovať na druhý týždeň. Hašana nešlo použiť do takého súboja proti Lutovskému, Hillovi alebo Wolfingerovi, tam treba iné parametre. A bolo to rozbehnuté tak, že sme mali 19-bodový náskok, bolo to treba kontrolovať s tými ôsmimi hráčmi, ktorí boli v rotácii a musia to udržať lepšie. Záver bol z našej strany veľmi divoký, ako bezsenné noci. Hráči sa príliš nestarali o taktiku, priebeh skóre alebo časový parameter do konca zápasu, tam boli najväčšie slabiny.“

Máte na mysli situácie, keď príliš skoro zakončovali útoky?
„Rýchlo zakončovať je jedna vec, ale tie útoky sme nezakončili úspešne. Múdre družstvo musí s loptou v záverečných minútach trošku inak hospodáriť. V tomto máme veľký problém, ako zmeniť tempo. Taktika velila proti nemobilnejšiemu súperovi hrať behavý basketbal, ale boli situácie pred koncom prvého polčasu a pred záverom, kedy treba loptu bezpečnejšie distribuovať. Jedine vtedy by som bol súhlasil s rýchlym zakončením, keby sme boli skórovali a odstup by sa udržiaval. Lenže my sme nedávali a súper skóroval za 5 sekúnd. Z 20 bodov bol zrazu 10-bodový rozdiel a všetci sa obzerali, čo sa bude diať. Treba to hrať rozumnejšie.“