ZEMNÉ. Spravodliví žijú večne - to bol názov konferencie, v rámci ktorej v Zemnom odovzdali ceny rodáka obce, vedca a vynálezcu S. A. Jedlika. Slávnostné podujatie sa uskutočnilo v priestoroch vynoveného Domu A. Jedlika, kde zriadili aj turisticko-informačnú kanceláriu.
Budujú partnerstvá
„Osobnosť svetoznámeho vedca, vynálezcu a benediktínskeho mnícha Aniána Jedlika, ako aj jeho kultúrno-historické pamiatky zachovalé z dávnych čias stoja v centre projektu vytvoreného spoločnou iniciatívou obce Zemné, samosprávy obce Mosonszolnok, Pannonhalmského opátstva a samosprávy župného mesta Győr v Maďarsku," informovala projektová manažérka Mónika Nagy.
„Chceme využiť kultúrnohistorické tradície prihraničných oblastí v rozvoji turizmu, podporiť vývoj nových produktov cestovného ruchu a prezentovať dedičstvo Aniána Jedlika v aspekte kultúrneho turizmu. Cieľovú oblasť tvoria významné miesta a dejiská jeho života," pokračuje.
Vďaka tejto iniciatíve bol zrekonštruovaný Dom Jedlika v obci, v ktorom návštevníkov víta stála výstava Jedlikových vynálezov, divadelná sála, obecná knižnica, ako aj turisticko - informačná kancelária. Dom Jedlika slávnostne odovzdali koncom septembra. Jeho opravy sa obyvatelia Zemného dočkali po vyše desaťročí. Na rekonštrukciu budovy pochádzajúcej z roku 1968 získala obec 531824 eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Odovzdali Ceny Jedlika
V rámci záverečnej konferencie projektu udelili Cenu Jedlika za vedeckú prácu profesorovi Univerzity Komenského Andrásovi Mészárosovi a genetikovi Lajosovi Kádasimu.
András Mészáros je okrem iného členom Vedeckej rady Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, ako aj rady Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF, dokonca aj garantom magisterského a doktorandského štúdia na Katedre maďarského jazyka. Venuje sa dejinám maďarskej filozofie, sociálnej filozofii (problém sociálneho času) a hraničným oblastiam filozofie a literatúry.
Doktor biologických vied Lajos Kádasi je vedúcim laboratória Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky Slovenskej akadémie vied. Prednáša na Univerzite Komenského, zaoberá sa výskumom ľudského genómu na úrovni DNA so zameraním na oblasti zodpovedné za dedičné ochorenia.
Po stopách Jedlika
„V rámci turisticko-informačnej kancelárie plánujeme organizovať a šíriť programy na podporu mládeže (pre školy, mládežnícke zoskupenia a združenia), propagovať programy a aktivít miestnych a regionálnych folklórnych zoskupení, základných organizácií a združení. Túto činnosť však už podporí samospráva obce. Našou úlohou bude aj sprostredkovanie ubytovania a distribúcia turistických publikácií," dozvedeli sme sa.
K prvým patrí štvorjazyčná publikácia s názvom Po stopách Jedlika na oboch stranách Dunaja predstavujúca kultúru a cestovný ruch, geografickú, historickú a kultúrnu spolupatričnosť prihraničných regiónov i Jedlikovo dedičstvo. Obsiahly obraz o projekte a jednotlivých fázach jeho realizácie spracováva samostatná webová stránka v slovenskom, maďarskom, nemeckom a anglickom jazyku. Okrem databázy regiónov a fotogalérie predstavuje aj Jedlikov život a dielo.
Pamiatka rodáka obce dostala v roku 1995 dôstojné miesto v izbe vytvorenej v miestnej základnej škole, súčasná zbierka prezentuje Jedlikovo rodisko, tvorbu a životnú púť. Obsahuje písomné pamiatky, publikácie a úžitkové predmety vedca. Nachádzajú sa tu aj jeho tri najvzácnejšie objavy - dynamo, elektromagnetický rotor a voz poháňaný elektromotorom.