SLÁDKOVIČOVO. Tohtoročné záplavy výrazne ovplyvnili poľnohospodárstvo. Farmárom spôsobili škody za viac ako 57 000 000 eur. Vyplýva to z inventarizácie Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy, ktorú spravili prostredníctvom satelitných snímok.
Majú menej úrody ako očakávali
Členovia Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Galante sa stretli, aby diskutovali o povodniach, odškodnení a možných opatreniach.
„Hodnotíme situáciu v okrese, ktorá je veľmi žalostná, je oveľa menej úrody, ako by sme očakávali. Na vykázané plochy máme síce o 10-15 percent vyššie úrody, ale ak počítame všetky plochy, vidíme, že je to oveľa nižšie," hovorí vedúci rastlinnej sekcie okresnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory František Szikura.
Upozornil, že nielen tento rok, ale aj budúci je ohrozený s osevmi. Poľnohospodári stále nevedia, kde zasejú pšenicu. „Nemáme na ňu voľnú pôdu, všade je voda, na niektoré pozemky nemôžeme vôbec stúpiť. Myslím si, že tento rok zasejeme pšenicu ako mapy, sem-tam bude, sem-tam nie," vraví František Szikura.
Situáciu po povodniach považuje za tragickú. Spolu s ostatnými poľnohospodármi dúfa vo finančnú pomoc zo strany ministerstva. Predmetom kompenzácie strát na poľnohospodárskej produkcii by mali byť podľa Ministerstva pôdohospodárstva SR farmári, ktorých celkové straty dosiahli hodnotu viac ako 5 miliónov eur. Ide o farmárov s výpadkom produkcie nad tridsať percent.
„Okrem toho bude potrebné od uvedenej sumy odpočítať tých farmárov, ktorých straty nepresiahli výšku 2000 eur. Celková čiastka finančných prostriedkov, ktorú ministerstvo použije na kompenzáciu strát, bude závisieť aj od sumy, ktorú jednotliví farmári prijali v rámci poistenia," povedala hovorkyňa Katarína Ďurica.
Dodala, že farmárom, ktorým vznikli straty nad tridsať percent výpadku produkcie, bude kompenzovaná strata až od tejto hranice. Okrem toho budú podľa nej odškodnení aj pestovatelia ovocia, zeleniny, špeciálnych plodín, chmeľnice a vinohradníci.
Lokalizácia a voľba plodín
S výkyvmi počasia, nadmernými množstvami a intenzitou zrážok bude podľa poľnohospodárov nutné do budúceho obdobia počítať. Preto v Sládkovičove diskutovali aj o možných riešeniach. Riziko poškodenia porastov sa zníži podľa Radoslava Bujnovského správnou voľbou a lokalizáciou pestovaných plodín.
„Poľnohospodári by mali hľadať všetky spôsoby na to, ako zachytávať retenčnú vodu v pôde, aby pôda bola schopná akumulovať čo najviac vody, aby sa znížil povrchový odtok," uzavrel námestník riaditeľa Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy.