VRÁBLE. Po skúšobnej prevádzke kúri vrábeľský kotol na drevnú štiepku naostro. Za hodinu spáli trištvrte tony paliva. Podľa vyhlášky sa začína kúriť ak počas dvoch dní klesne teplota pod 13 stupňov a prepoveď počasia nepredpokladá zvýšenie teploty. Vo Vrábľoch sa tohto roku začalo kúriť 8. septembra.
Firma Dalkia Vráble, spoločný podnik mesta a francúzskej firmy, má v meste tri kotolne a dodáva teplo asi piatim tisíckam obyvateľov v 1920 bytoch. Vďaka kotolni na biomasu bude mať teplo 1300 domácností a niekoľko budov ako pekáreň, materská škola či drogéria. Kotolňu na sídlisku Lúky uviedli do skúšobnej prevádzky v júni. Predtým tu bola nevyužívaná uhoľná kotolňa. Tri staré kotle na uhlie nahradil nový kotol VESKO-B.
Energetická nezávislosť
Biomasa poskytuje celý rad výhod. Netreba budovať nákladný plynovod či ropovod. Nehrozí nebezpečenstvo ekologickej havárie ako pri iných zdrojoch energie. Kotolne šetria životné prostredie a neprodukujú CO2. Ľudia nemusia tŕpnúť, že cena plynu na medzinárodných trhoch stúpne, alebo že Rusi kvôli sporu s Ukrajincami stopnú dodávky. Naopak, cena tepla je stabilnejšia a drevná štiepka pochádza z domácich neďalekých zdrojov.
Pestovaním biomasy vznikajú nové pracovné miesta a je možné využiť aj drevársky odpad. Peniaze ostávajú v regióne. Hlavným motívom však je, že kým plyn a iné komodity sú neobnoviteľné, biomasa je pri rozumnom hospodárení neobmedzený energetický zdroj.
Riaditeľ Dalkie Vráble Ivan Skačan odhadol, že cena tepla klesne asi o 5 percent oproti obdobiu, keď sa kúrilo plynom. Cenu tepla stanovuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Cena má fixnú a variabilnú zložku a odvíja sa najmä od cien paliva.