Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Nitran Timoščenko, tréner legendárneho Kasparova, odchádza na majstrovstvá sveta

Šachového veľmajstra Gennadija Timoščenka čaká vrchol sezóny. Z domovskej Nitry odcestoval na svetový šampionát do Talianska.

V tomto roku získal Gennadij Timoščenko bronz na majstrovstvách Európy seniorov, najbližšie sa predstaví na svetovom šampionáte.V tomto roku získal Gennadij Timoščenko bronz na majstrovstvách Európy seniorov, najbližšie sa predstaví na svetovom šampionáte.

Gennadij Timoščenko je v šachu svetový pojem. Stačí si len prelistovať archívy kráľovskej hry. V roku 1985 jeho zverenec legendárny Garri Kasparov ako 22-ročný v boji o titul majstra sveta porazil Anatolija Karpova.
Od roku 1993 žije Gennadij Timoščenko aj s rodinou v Nitre. Farby nitrianskeho šachu hájil v niekoľkých sezónach, naposledy v ročníku 2008/2009, kedy prispel k štvrtému miestu tímu NŠK K CERO Nitra v extralige, čo bolo historicky najlepšie umiestnenie družstva spod Zobora.

Zberateľ medailí

Timoščenko získal na šachovnici nejeden veľký úspech. Svedčí o tom aj pohľad na fotografiu s medailami. „Na snímke je väčšina mojich medailí, okrem tých starších z regionálnych súťaží v Rusku. Cením si napríklad víťazstvo na majstrovstvách Sovietskeho zväzu družstiev, ale mám aj medaily za trénerskú prácu, nielen za hráčsku činnosť. Samozrejme, najvýznamnejšia medaila je z roku 1985, dostal som ju od sovietskej šachovej federácie spolu s titulom najlepšieho trénera ZSSR, pretože v tomto roku sa môj zverenec Kasparov stal majstrom sveta,“ vraví skúsený šachista.

Gennadij Timoščenko pôsobil šestnásť rokov ako tréner sibírskeho vojenského okruhu v Novosibirsku. Práve v armádnych zložkách boli sústredení všetci špičkoví sovietski šachisti, v tom čase to bola pre nich najlepšia voľba. „Hrávali sme majstrovstvá sovietskej armády. Dvakrát som vyhral titul ako jednotlivec, trikrát sme boli majstri s družstvom, k tomu si pridajme niekoľko druhých a tretích miest. Mám aj úspechy z medzinárodných turnajov, ale nie na každom odovzdávajú práve medaily,“ prezrádza 61- ročný veľmajster.

V tejto sezóne Timoščenko zatiaľ nehrá za žiadny klub. Je šachista-profesionál, ktorý čaká na ponuku. V Nitre po tom, ako sa vrátili na amatérsku bázu, si ho dovoliť nemôžu. Mohol by hrať napríklad v českej alebo rakúskej lige, kde v minulosti úspešne pôsobil, ale zatiaľ sa mu nikto neozval. „Ja sa nebudem niekde ponúkať, hoci teraz žijem viac-menej z úspor. Do dôchodku mi chýba ešte rok. Som síce ústredný tréner Slovenskej republiky, ale po zmene na poste predsedu zväzu si vytvorili nový tím a mňa odstavili. Nehrám žiadnu ligu, iba trénujem sám pre seba, vzdelávam sa a pripravujem sa na majstrovstvá sveta,“ prezradil na aktuálnu tému šachista so stále vysokým ELO ratingom 2499 bodov.

Aj dvadsať veľmajstrov

V apríli tohto roku úspešne reprezentoval Nitru i Slovensko na majstrovstvách Európy senio- rov. Z gréckeho Solúnu priniesol bronzovú medailu. Majstrovstvá sveta 60-ročných a starších šachistov budú od 25. októbra do 7. novembra v talianskom meste Arco.

„Predpokladám, že sa zúčastní okolo tristo šachistov. Z nich dvadsať bude veľmajstrov a všetci z nich si určite robia zálusk na medailu. Ja mám rovnaký cieľ. Bude to ťažké, ale zabojujem. Okrem dobrej prípravy a dobrej hry potrebujem aj šťastie,“ netají odhodlanie Gennadij Timoščenko. V Taliansku naňho čaká jedenásť partií v priebehu dvanástich dní. Hrať sa bude švajčiarskym systémom.

Timoščenkovým sponzorom na podujatí bude firma K CERO, ktorá pred dvoma rokmi podporovala šach v Nitre a mala rozhodujúci podiel na doteraz najlepšom štvrtom mieste v extralige. Šéf kožiarskej firmy Roman Cerulík má k šachu blízko. Pred dvoma rokmi si zahral v exhibícii proti Karpovovi. Už druhýkrát sa predstavil v zápase vrcholových manažérov Čiech proti Slovensku, na ktorý ho posledný týždeň pripravoval práve Timoščenko.

GENNADIJ TIMOŠČENKO

Študoval na svetoznámej Botvinikovej šachovej škole. Je medzinárodným veľmajstrom od roku 1980. Najvyššie ELO dosiahol v roku 1993 2540 bodov. V rokoch 1982-86 bol trénerom a sekundantom fenomenálneho Garriho Kasparova.

Jeho najcennejší hráčsky triumf je víťazstvo na turnaji Lloyd’s Bank Masters v Londýne v roku 1991 spolu s Angličanom Speelmanom medzi 30 veľmajstrami. Slovensko päťkrát reprezentoval na svetovej šachovej olympiáde.
Bol majorom sovietskej armády. Od roku 1993 žije na Slovensku a je občanom Slovenskej republiky. Žije v Nitre s manželkou Verou, bývalou šachistkou (kedysi štvrtá v ZSSR). Má dve deti, syn študoval v Moskve, dcéra vo Viedni.

1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?