ŠAĽA. Nezisková mimovládna organizáciaTransparency International Slovensko merala rozsah protikorupčných opatrení a kvalitu informácií, ktoré mestá poskytujú na svojich webových stránkach a pri žiadostiach o informácie.
Na základe toho zostavila rebríček zo sto najväčších samospráv na Slovensku. Najotvorenejším mestom na Slovensku je Šaľa, na druhom mieste skončila Banská Bystrica, na treťom Martin. Pred poslednými Zlatými Moravcami skončili Smižany a Krompachy.
Viceprimátor Šale Jozef Mečiar sa z úspechu mesta teší. „Ja by som bol rád, keby sme boli štandardom, čiže keby sme sa umiestnili niekde v polovici. Nechcem tým povedať, že my by sme mali byť horší, ale že iné mestá by mali byť lepšie,“ povedal. Na webovej stránke mesta môžu občania okrem iného nájsť náklady na služobné telefóny úradníkov, na služobné cesty, zoznamy faktúr a zmlúv mesta. Do budúcnosti radnica plánuje stránku sprehľadniť a zoskupiť všetky informácie týkajúce sa hospodárenia na jedno miesto. Na internete chce zverejňovať aj vývoj rozpočtu a priebežné napĺňanie jeho príjmov a výdavkov.
Prednosta zlatomoravskej radnice Miroslav Šlosár reagoval, že mesto zverejňuje všetky informácie, ktorá má. „Mesto poskytuje informácie dostatočne, určite viac ako mesto Nitra, pretože v mochoveckom regionálnom časopise bolo, že koľko kto zverejňuje informácií a tam sme boli na druhom mieste. Každý má svoj názor, takže sa k tomu nevyjadrujem,“ povedal. Mesto spustilo novú internetovú stránku pred niekoľkými mesiacmi. Tá stará mala značné problémy s aktuálnosťou. Napríklad termíny zasadnutí mestského zastupiteľstva tu boli posledné pre rok 2007.
Transparency International Slovensko hodnotila 11 oblastí. Hodnotenie meria kvalitu formálnych pravidiel na základe 112 ukazovateľov, ako napríklad zavedenie elektronických aukcií, zverejňovanie zoznamu zmlúv a faktúr na webových stránkach, existencia etického kódexu zamestnancov mestských úradov či poskytnutie majetkového priznania starostu na požiadanie. Až 82 zo 100 najväčších slovenských samospráv nedosiahlo ani polovicu maximálneho počtu bodov, čo naznačuje vlažný postoj vedenia mnohých miest k transparentnosti a otvorenosti voči občanom. Elektronické aukcie od roku 2009 napríklad využilo čo i len v jednom prípade iba 41 samospráv. Z výsledkov tiež vyplýva, že v priemere transparentnejšie sú skôr väčšie mestá a skôr samosprávy, ktoré vedú nominanti Strany zelených, SDKÚ-DS či KDH, v nadpriemere sú mestá Žilinského kraja. Naopak, horšie v otvorenosti sú menšie samosprávy vedené nominantmi ĽS-HZDS, KSS a ANO a mestá Košického a Trnavského kraja.