Nitra vyhrala na palubovke lídra

Basketbalisti BK SPU dokázali uspieť na pôde vedúceho tímu extraligy Spišskej Novej Vsi, keď zvíťazili po predĺžení 93:84.

Ron Moore pri zakončení pod košom.Ron Moore pri zakončení pod košom. (Zdroj: Jozef Petruška)

Extraliga - 10. kolo:
BK 04 AC LB Spišská Nová Ves - BK SPU Nitra 84:93 po predĺžení (20:15, 11:21, 15:20, 25:15 - 13:22)
Líder zo Spiša privítal v šlágri kola vicemajstra z Nitry. Po koši Moorea viedli hostia 8:4, ale prvá štvrtina vyznela celkovo pre domácich, Bartoš trojkou pečatil skóre periódy na 20:15. Po ďalšom Bartošovom koši v 14. min. viedli Chudeuszovi zverenci 25:19, ale potom Nitra zapla v obrane a zvyšné minúty prvého dejstva vyhrala 17:6. V druhom polčase hostia pokračovali v nasadenom tempe, Bosák zavŕšil šnúru 8:0 košom na 31:44, čo bolo najvyššie vedenie Nitry. Hosťom sa darilo hlavne v doskokoch a udržiavali si pohodlný náskok. Päť a pol minúty pred koncom po trojke Bosáka bol rozdiel stále dvojciferný (53:63). Domáci sa však nevzdávali, využili niekoľko chýb Nitranov a veľkou bojovnosťou dotiahli zápas do dramatického finišu. Štyri sekundy pred koncom Mielczarek znížil na 70:71. Nitrania potom po rýchlej akcii pod kôš nedokázali skórovať, keď Lehman aj Montgomery boli zblokovaní Baťkom. Sekundu pred koncom odpískali rozhodcovia faul Lehmanovi a Mielczarek mal možnosť dokonca rozhodnúť o víťazstve domácich. Premenil však iba jednu šestku a poslal tak zápas do predĺženia. Tam už dominovali hostia (hoci sa im v priebehu zápasu vyfaulovali až štyria hráči), keď dôležité trojky trafili Moore s Bosákom.

Rozhodovali T. Lukáč, Šarišský, Perečinský, TH: 35/19 - 25/18, fauly: 19 - 28, trojky: 6 - 5, 5 OCH: 38. Johnson - 32. Erwin, 39. Tomek, 40. Lehman, 45. Bosák, 1000 divákov.
Sp. N. Ves (najviac bodov): Jefferson 20, L. Johnson 18, Bartoš a Demečko po 14.
SPU: Moore 25 (8 asist.), Tomek 14 (15 dosk.), Montgomery 10, Erwin 10 (11 dosk.), Lehman 5 (Bosák 25 (3), Hašan 2, Jašš 2, Vido, Kráľ). Užitočnosť: Tomek 27, Bosák 23, Moore 20, Erwin 14.

Ľubomír Urban, tréner Nitry:
„Takto rozohratý zápas si málokto nechá dôjsť do predĺženia... Ale treba tento zápas brať ako súčasť vývoja tímu. Vyhrali sme, hodnotí sa nám to kladne, ale je tam viac nespokojnosti ako spokojnosti. Víťazstvo na pôde lídra je cenné, ale máme veľa námetov na zdokonaľovanie.
Sme mužstvo jednej rýchlosti. Nevieme kontrolovať vybudovaný náskok rozumnejšou hrou. Asi sme také mužstvo, že výkyvy sa dajú čakať. Bolo to ako na hojdačke. Vieme, že určitý štýl našej hry je efektívny, keď sa k nemu pridá dôraz a agresivita. V druhej štvrtine bola naša obrana až ideálna, lebo sme mali dobrý pohyb a domáci mali problém skórovať. Keď vyhrávame a je ticho v hale, vie náš rozohrávač lepšie kontrolovať hru. Ale keď je krik, stres, tak Moore dokáže urobiť aj nováčikovské chyby, potom to vzápätí vyváži presnou trojkou. Pozitívom bol výkon Hašana hlavne v prvom polčase. Bosák strelecky pomohol mužstvu, takéto výkony by sme od neho radi videli častejšie. Tomek hral výborne, ale príliš skoro sa vyfauloval. Ďalší hráči ako-tak plnili úlohy, akurát možno Erwin mal problémy s bránením súpera. Dominovali sme v doskokoch, hoci Spišská Nová Ves nemá slabých pivotov, dokázali sme ich jasne preskákať, a to sa musí v takomto zápase prejaviť. Ale zasa sme aj veľa lôpt stratili. Súper dokázal takmer otočiť beznádejný zápas, keby Mielczarek premenil obidve šestky, mohli sme prehrať, to by bola pre nás veľká rana. V koncovke štvrtej štvrtiny sme urobili niekoľko hlúpostí, napríklad 4 sekundy pred koncom nebolo treba ísť do koša, nemali sme urobiť ten faul sekundu pred koncom a kopec iných detailov.
Terlanda nebol s nami na zápase, má podvrtnutý členok. Kráľ sa nedostal do rotácie obvodových hráčov, dnes nebol naňho priestor. Vido už trénuje, aj nastúpil, keď už Hašan nevládal a pomohol tímu.“