Propagácia vín z Nitrianskeho kraja a vytváranie kontaktov a spolupráce vinárov je hlavným cieľom projektu Kultúra vína tradícia, ktorá spája. Ten v súčasnosti realizuje Regionálne združenie Váh-Dunaj-Ipeľ (RZ VDI) v rámci Systému podpory euroregionálnych aktivít.
NITRA. Hlavným výstupom projektu bude vydanie Sprievodcu po pivniciach a vinárňach Nitrianskej vínnej cesty.
"Tento sprievodca bude trojjazyčný. Bude v slovenskej, anglickej a maďarskej mutácii. Som veľmi rád, že sme využili sprievodcu na to, aby sme pomáhali združovať vinárov. Podarilo sa nám do tohto projektu zatiaľ zapojiť 22 výrobcov vína z nitrianskeho regiónu, teda z nitrianskej vinohradníckej a južnoslovenskej vinohradníckej oblasti," uviedol riaditeľ RZ VDI Daniel Balko.
Sprievodca bude ponúkať víno od veľkých i malých producentov, od najsevernejších viníc strednej Európy v Pukanci až po najjužnejšie slovenské vinohrady v Chľabe. "Som veľmi rád, že sa nám do ponuky vínnych pivníc a vinární podarilo dostať predovšetkým kvalitných vinárov. Je medzi nimi napríklad aj Chateau Belá neďaleko Štúrova, odkiaľ pochádza jediné slovenské víno, ktoré sa dostalo do TOP desiatky európskych vín," povedal Balko.
Sprievodcu po pivniciach a vinárňach Nitrianskej vínnej cesty pokrstia 3. decembra v Ponitrianskom múzeu na verejnej degustácii. Vína z ochutnávky budú uvedené aj na vínnej karte, na ktorú dá každý vinár dva "top" druhy zo svojej ponuky. RZ VDI bude následne vínnu kartu a vína, ktoré na nej budú ponúkané, umiestňovať do reštaurácií a vinoték. "Zatiaľ sa nám podarilo súčasnú ponuku vín dostať do štyroch reštaurácií, dohodnuté sú už však aj ďalšie prevádzky. Sú na nej iba vína, ktoré boli ocenené medailami na súťažiach," uviedol Balko.
Okrem vydania sprievodcu a ponuky vín prostredníctvo vínnej karty je súčasťou projektu aj dvojdňové školenie venované technológii výroby vín a marketingu vo vinárstve.