Najznámejšie hity Karola Duchoňa spieval Ludo Kuruc. Tlieskali mu aj Duchoňova manželka Elena a dcéra Danka.
NITRA. Hneď tri výročia pripomenul koncert pre seniorov s názvom Spomienka na Karola Duchoňa. Tento rok by slovenský Tom Jones oslávil 60 rokov, 5. novembra bude 25. výročie jeho úmrtia a Orchester Gustava Broma sa dožíva sedemdesiatky.
Práve tento džezový a swingový orchester, ktorý od smrti Gustava Broma v roku 1995 dodnes vedie Vladimír Valovič, doprevádzal speváka Luda Kuruca. Ten v zaplnenej sále PKO v Nitre hlasom neuveriteľne podobným Duchoňovmu zaspieval jeho hity V dolinách, Na srdci mi hraj, Elena či Dievča z Budmeríc. Pridal aj džezové skladby a piesne Toma Jonesa, ktorého spieval aj Duchoň. V sále mu tlieskali aj spevákova prvá manželka Elena a dcéra Danka.
Človek s veľkým hlasom a srdcom
„S Karolom som nahral asi všetky jeho najväčšie hity - či už s mojím bývalým VV systémom alebo so súčasným telesom. Miloval aj juhoslavanské pesničky. Vyberal som ich pre neho spolu s diskdžokejom Ferom Horom - so slovenskými textami ich prebral do svojho repertoáru. S Karolom som trávil dni, noci, večery aj rána. Spolupracovali sme od roku 1969 až do jeho smrti v roku 1985," spomína Vlado Valovič, kapelník Orchestra Gustava Broma. Legendárny ansámbel sa sformoval v roku 1940, o 20 rokov už patril medzi 6 najlepších bigbandov sveta.
„Karol bol predovšetkým človek s veľkým srdcom a veľkým hlasom. Nepoznal noty, texty spieval podľa čiarok naznačujúcich výšky. Ak si po svojom zafixoval nejaký interval piesne, skladateľ to musel prerobiť podľa neho. Svoju srdečnosť v styku s ľuďmi dával aj do svojho speváckeho prejavu. Dodnes ho nikto neprekonal."
Gott nechal spievať Duchoňa
Kapelník orchestra pridal príhodu z večierka po Bratislavej lýre. V Slovenskom Grobe sa pri cigánskej muzike stretli Duchoň a Gott, ktorí sa vtedy ešte veľmi nepoznali. Gotta všetci hecovali, aby niečo zaspieval. Nedal sa dvakrát núkať, ale keď sa k nemu pridal Duchoň, český slávik utíchol s povzdychom „no to je úžasný hlas".
„Karol Duchoň mohol byť tam, kde Karel Gott, mali rovnaké danosti. No na Slovensku vtedy neboli takí tí správni manažéri, ktorý by ho vedeli „predať" aj na Západe. Človek s takým hlasom, ktorý sa vedel rozdávať, mohol dosiahnuť viac. Škoda, že tak zavčasu zomrel," hovorí Valovič. „Je pochovaný na Martinskom cintoríne, často chodím k jeho hrobu a spomínam na neho. Zažíval som s ním aj to neľahké posledné obdobie, vedel som po jeho prednostiach aj slabostiach."
Miluje „duchoňovky"
Duchoňove pesničky v Nitre spieval Ludo Kuruc. Rodák z Dolného Ohaja sa spevu venuje od 17 rokov a minimálne 15 rokov spieva Duchoňa. Robil niekoľko spomienkových koncertov so svojou kapelou Soul For Seven, nitriansky koncert - jediný s Orchestom Gustava Broma, s ktorým Kuruc spieva už deviaty rok, bol akýmsi vyvrcholením.
„Účikoval som vo všetkých reláciách, ktoré doprevádzal tento bigband - napríklad v Let´s Dance, Bailando, Takí sme boli, Zahoď starosti či Šlágerparáda. Práve mi volal Peter Stašák, takže sa chystám do aj jeho programu Kaviareň Slávia," prezrádza Kuruc. Miluje „duchoňovky", ktoré sú mu blízke a veľmi rád ich spieva. V súčasnosti pracuje aj na vlastných skladbách, jeho srdcovou záležitosťou je džez. Vo Vrábľoch už šiesty rok organizuje Jazzfest a v jeho kapele Soul For Seven hrajú aj špičkoví džezoví hráči z bigbandu Gusta Broma.
Podporiť svojho rodáka Luda Kuruca prišiel na koncert celý autobus ľudí z Dolného Ohaja. „Karola Duchoňa som mala veľmi rada. Vyrastala som na pesničkách Vzdialená, Môj rodný kraj, Pieseň o decembri, Elena a podobne," hovorí 59-ročná Emília Kleinová. „Doma sme počúvali jeho platne, teraz si ich dávam napáliť na CD."
V sále sedeli aj prvá Duchoňova manželka Elena a dcéra Danka.
Členovia Orchestra Gustava Broma. FOTKY: (ČE)