Polovica krajov je už preč. Belica si na svojho človeka v Bruseli siahnuť nenechá.
NITRA, BRUSEL. Informácia o financovaní Domu slovenských regiónov v Bruseli v budúcom roku, ktorou sa zaoberali krajskí poslanci, narazila na nečakanú prekážku. Poslancom sa správa zdala nekompletná. Viacerým v nej chýbal rozpis toho, čo naše zastúpenie v Bruseli urobilo v poslednom období. Poslanci označili za nepresné a zavádzajúce aj finančné vyčíslenie nákladov na našu kanceláriu v Bruseli.
Dom polovice slovenských regiónov?
Správa sa premenila na polemiku o tom, či si nitrianska župa má ponechať svojho zástupcu v Bruseli alebo nie. Doteraz mal kraj zastúpenie v Dome slovenských regiónov, ktorý založili v máji 2005 ako spoločné zastúpenie ôsmich samosprávnych krajov. Dom sídlil na Avenue de Cortenbergh v centre Bruselu. Z tejto adresy sa ale po problémoch s prenajímateľom priestorov koncom roka sťahuje.
Niektorí krajskí poslanci tvrdia, že dom stratil svoju pôvodnú myšlienku a už viac nezastrešuje slovenské regióny.
„Aký Dom slovenských regiónov, keď štyri z ôsmich krajov sa rozhodli nepokračovať v činnosti? Máme my dôvody pokračovať v činnosti našej kancelárie v Bruseli?" spýtala sa na rokovaní krajská poslankyňa Katarína Miškovičová (SDKÚ). „O tom nemôže byť diskusia, tá kancelária je potrebná," namietal František Botka (SMK).
Miškovičová navrhla, aby poslanci materiál o financovaní kancelárie v budúcom roku nevzali na vedomie. Celý materiál označila za „nekompletný" a bez vypovedacej hodnoty o tom, či kraj kanceláriu v Bruseli potrebuje, alebo nie.
„Tento materiál nemal za úlohu prezentovať, čo kancelária v Bruseli robí. Správy o svojej činnosti predkladá kancelária pravidelne," upozornila Miloslava Kollárová, šéfka odboru zahraničných vzťahov na župnom úrade.
Krádeže v našom dome regiónov
Správa, o ktorej poslanci hovorili, detailne popisuje dôvody, pre ktoré kraje z Avenue de Cortenbergh odchádzajú. Hlavným dôvodom je, že v Dome slovenských regiónov chcú pokračovať už len Nitriansky, Trenčiansky, Prešovský a Košický kraj.
„Zmenšil sa počet krajov, a preto je potrebné hľadať nové priestory, s novými podmienkami," píše sa v správe.
Podľa našich informácií však v Bruseli zostáva aj zástupca Bratislavského kraja.
"Bratislavský kraj naopak v Bruseli je a plánuje tam aj zostať," povedal Radovan Choleva z úradu bratislavskej župy.
Hlavným dôvodom je, aby župa mohla lobovať za to, aby v novom rozpočtovom období nebol kraj opäť vylúčený z čerpania eurofondov. Dnes totiž väčšinu operačných programov čerpať nemôže," dodal Choleva.
Kraje, ktoré sa rozhodli pokračovať v zastúpení v Bruseli, mali tiež niekoľko problémov s prenajímateľom pôvodných priestorov. Za šesť rokov došlo v budove k dvom vlámaniam, pri ktorých zmizli notebooky a počítače.
Prenajímateľ sa však neunúval budovu lepšie zabezpečiť. Nefungovali ani služby, ktoré boli súčasťou nájomného - napríklad klimatizácia v lete. Problémy boli aj s výťahom v podzemných garážach - stal sa nebezpečným tým, že niekoľkokrát privrel osobné autá.
Ostávajúce kraje sa preto po dlhšom hľadaní rozhodli pre priestory na námestí Meeus, kde sídli napríklad aj združenie štyroch holandských miest. Ročný prenájom pre kraj za jednu kanceláriu je 18 950 eur. Správa porovnala aj prenájom v doterajších priestoroch, ktorý bol asi o sto eur lacnejší. Poslankyňa Miškovičová ale upozornila, že správa je zavádzajúca a rozdiel nie je len sto eur.
„Ten doterajší prenájom vyčíslili už aj s poplatkom pre stáleho zamestnanca domu. Porovnávame neporovnateľné," podotkla. Šéf župného úradu Peter Nagy po tejto kritike využil svoje právo a materiál stiahol z rokovania. Poslanci o ňom rozhodnú až po prepracovaní.
Belica Szlávika podrží
Otázne je, ako sa poslanci postavia k otázke zachovania kancelárie kraja v Bruseli. „Devätnásťtisíc eur nie je malý peniaz, keď nám tečie do škôl a v nemocniciach nemáme základné vybavenie. Ak do bruselskej kancelárie tieto peniaze dáme, treba si presne povedať, čo z toho budeme mať," podotkla Katarína Miškovičová.
Bez zastúpenia v Bruseli najviac stratí kraj, nie ja ako osoba.
TOMÁŠ SZLÁVIK,
zástupca Nitrianskeho kraja v Bruseli
Župan Milan Belica (Smer, SDKÚ, KDH) odkázal, že svojho zástupcu v Bruseli Tomáša Szlávika si podrží. Belicov hovorca Stanislav Katrinec povedal, že Nitriansky kraj si zachová svoju kanceláriu v Bruseli a je jedno, či v Dome slovenských regiónov, alebo samostatne.
„Na veci nič nemení ani to, že štyri kraje odišli. Nitriansky kraj na rozdiel od ostatných siedmich krajov Slovenska má svojho predsedu vo funkcii viceprezidenta Výboru regiónov EÚ a župan je aj vedúcim slovenskej delegácie. Z toho vyplýva množstvo pracovných ciest Milana Belicu do Bruselu a na toto tam človeka mať musíme," povedal Katrinec.
Szlávik: Nestratím ja, ale kraj
Tomáš Szlávik zastupuje Nitriansky kraj v Bruseli od leta 2005. Belgicko je jeho domovom, bruselské prostredie pozná dôverne. Ovláda šesť jazykov a jeho odborné kvality nespochybnil nikto, ani poslankyňa Miškovičová, ktorá zdôraznila, že jej kritika nie je namierená voči Szlávikovi.
„Náš kraj si za tie roky, čo máme kanceláriu v Bruseli, vytvoril zázemie a získal si uznanie v európskych inštitúciách aj medzi ostatnými regionálnymi zastúpeniami," povedal Tomáš Szlávik. Napriek hospodárskej kríze tvrdí, že zrušenie kancelárie v Bruseli by bolo chybou a trend je práve opačný - regióny sa snažia založiť si svoje zastúpenia v hlavnom meste Európy. „Mám teraz na mysli napríklad regióny z Chorvátska, Bosny a Hercegoviny, zo Srbska či Turecka. Pochopili, že existuje politický marketing, ku ktorému je potrebné prenajať si kanceláriu, aby boli zastihnuteľní," povedal reprezentant Nitrianskeho kraja.
Tým, že kraj sa podieľa na dianí vo Výbore regiónov, darí sa mu získavať aj informácie z prvej ruky, ktoré môže zúžitkovať vo svoj prospech. „Bez zastúpenia v Bruseli najviac stratí kraj, nie ja ako osoba," dodal Tomáš Szlávik.
Tomáš Szlávik, zástupca Nitrianskeho kraja v Bruseli.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
Čo robí Tomáš Szlávik v Bruseli
- sleduje európsku politiku a informuje o nej aktérov v regióne
- v kontakte s európskymi inštitúciami zastupuje Nitriansky samosprávny kraj
- organizuje účasť župana na rokovaniach orgánov Únie, ktorých je členom
- monitoruje rozhodnutia inštitúcií Únie a hľadá spôsoby ako rozhodnutia využiť v prospech kraja
- organizuje cesty poslancov, novinárov a študentov do Bruselu
- vyhľadáva formy prezentácie kraja
- navrhuje partnerov pre projekty
- pracuje na mediálnej politike kraja vo vzťahu k médiám pôsobiacim v Bruseli
(TH)