NITRA. Keď bol Erik Baláž malý, sníval s bratom o tom, že jedného dňa sa vyberú mimo civilizácie a budú bývať v divočine na Sibíri či Aljaške. Dnes je vyštudovaný lesný ekológ a má za sebou 15 rokov pozorovania zveri vo voľnej prírode, najmä v chránených Tichej a Kôprovej doline, kde žije asi 40 medveďov, ale aj na Poľane či Malej Fatre. Spolu vraj strávil v teréne asi 1000 dní. S dvomi spolupracovníkmi natočil film Strážca divočiny, ktorý prezentoval v kaviarni Tatra v Starom divadle. Oficiálne premietnu celý film budúci mesiac.
Medvede Erika Baláža spočiatku nezaujímali. Ľudia, ktorí medveďa v živote nestretli majú vraj veľmi skreslené predstavy a čakajú 300 kilovú šelmu s vycerenými zubmi. „Stáva sa mi často, že vezmem na pozorovanie kamaráta a sledujeme medveďa, ktorý sa dlhé hodiny pasie na tráve a sem-tam si pospí v kosodrevine. Treba ich sledovať roky, kým si človek všimne zaujímavé sociálne väzby a zažije s medveďmi zábavné príbehy," hovorí Baláž.
Treba sklopiť zrak a odísť
So spolupracovníkmi narazili pri natáčaní aj na raritu - 2,5 ročné mláďa, ktoré matka stále kojila. Zvyčajne totiž dojčí matka mladé iba do 5 až 8 mesiacov. Zrejme nejaký samec usmrtil jej mladé z prvého vrhu a už osamostatného mláďa sa vrátilo. Medzi medveďmi je častý jav, že samec usmrcuje mladé, ktorých nie je otcom. Erik Baláž si myslí, že je to preto, lebo medvedica mŕtvych mláďat sa po čase dostane opäť do ruje a môže sa páriť so samcom, ktorý chce byť otcom. Toto je samoreguláčný jav u medveďov, čiže nie je pravda, že sa občas premnožia a treba ich strieľať.
„Ľudia sú voči medveďom predpojatí. Prvá vec, ktorú sa ma opýtajú, čo treba robiť pri stretnutí s medveďom, prípadne, či ma naháňali alebo mi zožrali jedlo z batoha. Po čas ma to už trochu otravuje" vysvetľuje Baláž, ktorý vraj po 300-tom stretnutí prestal počítať stretnutia s medveďmi a nemá z nich žiadny strach. Podľa filmu Strážca divočiny je najlepšie jednoducho sklopiť zrak a pokojne odísť iným smerom. Medvede sa podľa Baláža dostávajú do konfliktu s ľudmi, ak ich tí nenechajú na pokoji a narúšajú prirodzený biotop medveďa. Ľudia napríklad často nedbanlivo zanedbávajú ochranu smetných košov, či včelári nepoužívajú železné klietky a podobne.