Podkošové derby pre lídra

V basketbalovej extralige odohrali Nitrania ďalšie susedské derby. Komárno porazili na vlastnej palubovke 82:67, čo bolo ich deviate víťazstvo z posledných desiatich duelov.

Nitra prevýšila Komárno, podobne ako na tejto momentke Ron Moore je nad Jacksonom.Nitra prevýšila Komárno, podobne ako na tejto momentke Ron Moore je nad Jacksonom. (Zdroj: Štefan Jung)

BK SPU Nitra - MBK Rieker Komárno 82:67 (16:17, 29:17, 15:11, 22:22)
Derby sa začalo vyrovnane, Bosák upravoval na 10:6, ale Burrows svojím tretím smečom získal vedenie pre hostí 13:12. Jednobodový náskok mali Komárňania aj na konci prvej štvrtiny. V 11. min. schytal Jackson tretí faul, čo hralo do karát Nitranom. Jones ešte upravil na 19:17 v prospech Komárna, no prišla 10-bodová šnúra domácich, ktorú načal Montgomery a zakončil Lehman po no-look-passe od Moorea (27:19). Niekoľkobodový odstup si domáci udržiavali, keďže v útoku sa presadzoval Moore, kým na druhej strane držal zástavu hlavne Jackson. V závere polčasu Terlanda zo šestiek a Montgomery po brejku upravili na 11-bodový rozdiel. Tretia perióda sa začala niekoľkými rozháranými akciami. Za stavu 51:36 zaujal palubovkový súboj o loptu v podaní Bosáka a Jacksona. Hostia nasadili v obrane zónu, no veľmi im nepomohla. Vo štvrtej časti Tomek a spol. zvyšovali vedenia lídra až na 77:52. V závere už defenzívna koncentrácia domácich trochu opadla, a tak Komárno upravilo na konečný 15-bodový rozdiel.

Rozhodovali J. Janáč, Hančík a Matejčík, TH: 17/10 - 16/12, fauly: 19 - 20, trojky: 4 - 3, 700 divákov.
SPU: Tomek 23 (13 dosk.), Moore 18, Bosák 16, Montgomery 12, Terlanda 7 (Lehman 4, Kráľ 2, Hašan, Jašš, Erwin). Užitočnosť: Tomek 24, Terlanda 20, Bosák 19, Moore 17.
RIEKER: Jackson 26 (15 dosk.), Burrows 14, Jones 9, Berkis 8, Dubovský 2 (Klár 5, Mikulec 3, Mišinský, Maslík, Jurík).

Ostatné výsledky: B. Bystrica - Svit 89:73, Žilina - Levice 92:84, Spišská Nová Ves - Pezinok 97:79, Handlová - Inter 82:69, Prievidza mala voľno.

Urban chváli kompaktný výkon

Tréner Nitry Ľubomír Urban sa obával, či na jeho hráčoch nezanechal stopy dlhý stredajší zápas v Leviciach. Potešila ho dobrá hra v obrane.

Aké je vaše hodnotenie zápasu?
„Treba to vidieť v kontexte so stredajším zápasom v Leviciach, kde po enormnej minutáži a obrovskom emocionálnom vypätí hráčov aj divákov bolo treba za tieto dva dni trošku zregenerovať. Tomu bol prispôsobený aj tréningový proces a príprava na zápas. Obávali sme sa sily Komárna a eventuálnych fyzických nedostatkov, ktoré nás mohli postretnúť, ale nebadali sme na našich hráčoch žiadne kondičné resty. Myslím si, od prvej minúty s výnimkou krátkych okamihov v prvej štvrtine sme celkom úspešne zvládli tento mimoriadne náročný zápas.“

Dali ste na štvrtok hráčom voľno?
„Nie, ale mali sme iný rytmus. Dnes doobeda bol taký oživujúci tréning, čo sa týka lepšej regenerácie pohybového aparátu. Pokiaľ ide o kondíciu, nemali by sme mať problémy. Družstvo je pripravené aj na takéto záťaže.“

Komárno má dvoch silných pivotov. Kto alebo čo má zásluhu na tomto bezpečnom víťazstve?
„Bol to kolektívny výkon. Aj napriek tomu, že Jackson sa v niektorých pasážach výrazne presadzoval, ale sme dokázali pomerne odstaviť z hry Burrowsa, nepustili sme k streleckej úspešnosti ani Berkisa a ich stred. Každopádne, ostatní hráči Komárna sú tam akoby do počtu. V tom chcem vyzdvihnúť našich hráčov z lavičky. Terlanda bol doposiaľ náš striedajúci pivot a v posledných zápasoch patrí k najlepším na ihrisku, drobné chyby sú ešte z mladíckej nerozvážnosti. Bol prínosom, takým boli viacerí, ktorí odviedli poctivú robotu. Napríklad Lehman bol efektívny vo svojich vstupoch, kedy na Mooreovi koncentrácia opadala. Bol to kompaktný tímový výkon, viacerí hráči do toho niečo doniesli. Súper hral stereotypne na pivotov alebo individuálne sa chcel presadzovať Berkis. Fungovalo nám to, nebyť posledných 5 minút, kde sme sa prestali vracať do obrany, súper rýchlymi košmi znížil z 25-bodového odstupu na 15-bodový a vizuálne sa skóre poštrbilo, ale náš výkon bol veľmi dobrý, čo sa týka obranných úloh.

Dnes ste nasadili zónovú obranu, čo nebýva zvykom.
„Bolo to vzhľadom na to, akých hráčov má súper. Videli sme Komárno v zápasoch s Interom a so Spišskou Novou Vsou a videli sme, že do zóny nie sú bohvieakí. Naordinovali sme ju aj preto, že v zóne sa dá ľahšie oddýchnuť, treba len pozične vykrývať priestor. Hrozba zvonku bola len od Berkisa, ostatní hráči nie sú precízni trojkári, napokon, Komárno malo streľbu za 3 body len 21-percentnú. Komárno je útočne ladené družstvo, dnes malo iba 39-percentnú streľbu, čo hovorí o našej dobrej obrane a tom, že hráči sa dobre pripravili na zápas.“

Najbližšie cestujete do Prievidze.
„Tam nás čaká mimoriadne náročný súboj. Posledná Prievidza má totiž veľmi dobré družstvo. Neuveriteľným spôsobom prišla o víťazstvom so Spišskou Novou Vsou, kedy viedli po prvej štvrtine o takmer 20 bodov. Prievidza potrebuje víťazstvá ako soľ, preto sa musíme veľmi precízne na zápas pripraviť. Nečaká nás tam určite nič ľahké.“

* * * * *
Juraj Suja, tréner Komárna: „Chcem zablahoželať Nitre k víťazstvu. Súper bol lepší, zaslúžil si vyhrať. My sme zápas rozohrali tak, ako sme chceli, prvú štvrtinu sme o bod vyhrali. Chceli sme čo najdlhšie držať egálový stav. V druhej štvrtine sme však neodolali náporu Nitry, pritvrdila obranu, stratili sme nejaké lopty, súper ušiel na 10-11 bodov. Na pôde prvého mužstva súťaže sa potom zápas veľmi ťažko otáča. Je to škoda, lebo sme mali na viac, ako sme ukázali. Hráči mohli odovzdať na palubovke viac. Pochváliť nemôžem nikoho. Prehrali sme ako tím. Urobili sme veľa hlúpych chýb. V mnohých momentoch, kedy sme pod tlakom, prestaneme pôsobiť ako tím, na tom musíme veľa pracovať. Nie je umenie vyzerať ako tím, keď sa mužstvu darí a je na koni. V situáciách, keď sme pod tlakom, vtedy si treba zachovať tvár ako tím. A nie že každý si zoberie loptu, chce hrať sám a v obrane dostaneme ľahké koše.“