Juraj Fojtík (17) patrí medzi svetovú špičku v oblasti robotiky.
ZLATÉ MORAVCE. Štyri drevené stoličky podopierajú menšie futbalové ihrisko. Dva roboty stoja nehybne a čakajú na povel.
Ten príde, keď sa nad ihrisko nakloní Juraj Fojtík, zhotoviteľ robotov, a doprostred ihriska vhodí guľu asi veľkosti tenisovej loptičky. V tom roboty ožijú a rozbehnú sa za loptou. Za pár sekúnd ju už majú vo výklenkoch, ktoré majú miesto nôh. Natočia si ju podľa potreby a vypália na bránku. Presne vedia, ktorá strana je súperova a kam treba loptu odpáliť.
Juraj Fojtík s robotom, ktorého sám zostrojil.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Zákaz faulov
Na medzinárodných súťažiach je futbal už takmer tradičná súťažná hra pre roboty a ich tvorcov. Spravidla sú na ihrisku štyri roboty. Každý je súčasťou dvojčlenného tímu. Komisia hodnotí, kto nastrieľa viac gólov. Pravidlá ako zákaz faulovania či strkania súpera platia nielen vo svete ľudí, ale aj v tom robotickom.
„Veľká časť robota je zo zliatiny hliníka. Každý z robotov má osemnásť infračervených prijímačov, ktoré reagujú na svetlo vysielané loptou. Robot dokáže vyhodnotiť vzdialenosť od lopty a rozbehne sa podľa toho, ktorý snímač je k lopte najbližšie," vysvetľuje Juraj spôsob, akým sa na ihrisku roboty orientujú. Paradoxom je, že autora hliníkových futbalistov skutočný šport až tak nezaujíma - pokiaľ ho nehrajú jeho plechoví obľúbenci.
Sedemsto eur za robota
A čo ak by mal nejaký klub záujem odkúpiť futbalistu-robota? Aká je jeho športová hodnota, známe nie je. Technicky sa cena jedného Jurajovho robota pohybuje nad hranicou siedmich stoviek eur.
Pod nohami Jurajovi bzučí ďalší z jeho výtvorov. Robot, ktorý krúži okolo presne načrtnutého okruhu. Do dráhy mu niekto strčil krabicu. Robot zaváha. Vzápätí krabicu obíde a pokračuje v stanovenej dráhe.
„Elektronike sa venujem od siedmich rokov, vždy ma to bavilo. Začínal som so základnými obvodmi, so žiarovkami. Potom som robil kadejaké svetelné gule, ktoré vysielali svetlá a točili sa. Až oveľa neskôr som sa dostal k robotom," hovorí študent Strednej odbornej školy Zlaté Moravce Ul. SNP 2.
Bratia v rebríčku stúpajú
Juraj už dvakrát vďaka výhre celoslovenských súťaží postúpil aj na celosvetové podujatie Robocup. Spolu s bratom Milošom (14) skončili vlani v Rakúsku na sedemnástom mieste a tento rok v Singapure si bratia Fojtíkovci ešte o priečku polepšili.
„Dosiahnuté výsledky nášho študenta nás veľmi tešia. Je to samozrejme predovšetkým vďaka Jurajovej usilovnosti a schopnosti tvoriť. Aj škola mu chce vytvoriť podmienky na ďalší rast. Máme záujem spolupracovať s poprednými firmami v oblasti robotiky, chystáme sa na to vytvoriť projekt," povedal riaditeľ Jurajovej školy Ján Solčiansky.
Záujem absolventov o elektrotechniku je stabilne vysoký, rovnako žiadaní sú aj jeho absolventi na trhu práce. Súťaže ako Robocup a úspechy ako tie Jurajove ešte atraktívnosť odboru zvýrazňujú.
Fojtíkovci v Singapure.