Podmienka a pokuta 1500 eur. Taký je trest za biznis s falošnými poľovníckymi vysvedčeniami, ktoré si kúpili aj štátni zamestnanci, a za ovplyvňovanie svedkov.
NITRA. V kauze falošné poľovnícke vysvedčenia vyniesli tento týždeň rozsudok. Bývalého policajta Štefana P. z Nitry, ktorý mal biznis organizovať, uznali vinným.
„Okresný súd v Nitre mu uložil podmienečný úhrnný trest odňatia slobody vo výmere troch rokov so skúšobnou dobou na päť rokov. Zaplatiť má peňažný trest 1500 eur," povedal nám hovorca súdu Oliver Kolenčík. Expolicajt má byť zároveň pod probačným dohľadom súdneho úradníka. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.
Odsúdili aj kupcov
Nitrana uznal súd vinným z návodu k trestnému činu krivej výpovede a krivej prísahy, z falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, z poškodzovania cudzích práv, z návodu k trestnému činu krivého obvinenia, z pomoci k trestnému činu nedovoleného ozbrojovania a z obchodovania so zbraňami.
Za nedovolené ozbrojovanie a falšovanie verejnej listiny sú stíhaní aj ľudia, ktorí si falošné poľovnícke vysvedčenia kúpili. Je medzi nimi niekoľko prominentov, a to aj zo štátnej správy. Takéto vysvečenie mal napríklad aj vtedajší riaditeľ daňového úradu. Vo viacerých prípadoch bol už vynesený rozsudok, trest bol vždy len podmienečný.
„Prokurátor chcel s viacerými uzavrieť dohodu o vine a treste, no nebolo to možné. Inštitút dohody totiž neumožňuje mimoriadne zníženie trestu, takže by museli dostať nepodmienečný trest," povedal nám zdroj.
Takýto trest by vraj bol príliš tvrdý. „Niektorí ľudia si zrejme ani neuvedomili, že sa dopúšťajú trestného činu, keď si kúpili poľovnícke vysvedčenie," myslí si vyšetrovateľ.
Trest pre údajného organizátora biznisu však viacerí považujú za príliš mierny. A to aj s ohľadom na fakt, že s políciou pôvodne nespolupracoval a ovplyvňoval svedkov.
Zvaľoval vinu na mŕtveho
Kauza sa prevalila ešte predminulý rok. Upozornili na ňu na oddelení, kde sa vydávajú zbrojné preukazy. Boli im podozrivé údaje na vysvedčení z doplnkovej skúšky z poľovníctva.
Falošné vysvedčenia mali byť vystavované v rokoch 2003 až 2008. Na základe nich sa viacerí ľudia dostali k pravému poľovníckemu lístku aj zbrojnému preukazu.
„Za zabezpečenie vysvedčenia o poľovnej skúške a poľovnej doplnkovej skúške (potrebná je pre zbrojný preukaz) sa platilo od 10-tisíc do 20-tisíc korún," povedali nám na polícii.
Štefan P., ktorého odsúdil okresný súd, najskôr zvaľoval vinu na svojho nebohého kamaráta, tiež bývalého policajta Štefana D. Ten pod vplyvom alkoholu ešte predvlani spadol zo schodov. Polícia jeho smrť opakovane prešetrovala, no cudzie zavinenie nezistila.
Dohodu neuzavrel, na súde dopadol lepšie
Štefan P. mal ovplyvňovať aj svedkov a navádzať ich na krivú výpoveď. Preto ho zobrali do väzby, kde zostal niekoľko mesiacov. Vlani v decembri ho krajský súd prepustil, na rozsudok čakal na slobode.
„K trestnej činnosti sa priznal a uznal svoju vinu, je si vedomý následkov svojho konania a je s tým uzrozumený," píše sa v uznesení krajského súdu z decembra 2009.
„Štefan P. prejavil záujem uzavrieť dohodu o vine a treste, ale s navrhovaným päťročným trestom nesúhlasil. Ak ho súd uzná vinným, hrozí mu väzenia na tri až osem rokov," povedali nám pred časom na nitrianskej prokuratúre. Štefan P. nakoniec vyviazol s podmienkou, prokurátor sa odvolal.
Získať poľovný lístok bez toho, aby žiadateľ naozaj vykonal skúšku, bolo donedávna jednoduché. Stačilo na obvodnom lesnom úrade predložiť vysvedčenie. Ako sa neskôr ukázalo, v mnohých prípadoch bolo falošné. Pravidlá sa sprísnili až po prepuknutí nitrianskej kauzy. Všetky poľovnícke organizácie musia odvtedy posielať zoznamy absolventov na príslušný lesný obvodný úrad. Tam ich porovnajú s menami žiadateľov o poľovnícke lístky. Túto povinnosť mali poľovnícke organizácie aj v minulosti, no nedodržiavali ju. Potvrdili nám to na nitrianskom lesnom obvodnom úrade.