NITRA. Zvýšenie dane z motorových vozidiel o desať percent od 1. januára dnes schválili krajskí poslanci. Rozhodovali sa medzi dvoma variantmi. Nakoniec schválili prvý z nich - zvýšenie sadzieb dane z motorových vozidiel plošne o desať percent, pričom predpoklad zvýšenia ročného výnosu dane v roku 2011 je zhruba na úrovni piatich až šiestich percent oproti roku 2010.
Druhým variantom bolo zvýšenie dane na úroveň sadzieb Trnavského samosprávneho kraja „z dôvodu približovania, respektíve zjednocovania sadzieb samosprávnych krajov.“ Predstavovalo by to zvýšenie o 12 až 13 percent, oproti roku 2010 by to bol nárast výnosu o sedem až osem percent. Celý predpokladaný zvýšený výnos dane chce župa použiť na opravu a údržbu svojich ciest druhej a tretej triedy.
Kraj odôvodňuje zvyšovanie dane tým, že zavedenie mýtneho systému spôsobilo výrazné zaťaženie ciest II. a III. triedy. V zlom technickom stave je 640 kilometrov ciest, ktoré poškodzuje najmä kamiónová tranzitná doprava.
„Nie je nám známe, že by sa uvažovalo s kompenzáciou zo strany štátu v systéme prerozdeľovania objemu finančných prostriedkov získaných z výberu mýta pre samosprávne kraje,“ uvádza sa v návrhu, ktorým sa budú zaoberať poslanci.
Cesty tiež poškodzuje výstavba rýchlostnej cesty R1, pre ktorú bude treba neodkladne opraviť 65 kilometrov ciest vo vlastníctve kraja. Ďalšie škody napáchali povodne. Poškodili najmä úseky ciest II/573 Kolárovo – Šaľa, II/511 Topoľčianky – Skýcov, cestu III/5805 Pozba – Dedinka, cestu III/51003 Chľaba. Zvýšené náklady na opravu ciest si chce župa vykryť práve z dane z motorových vozidiel.