GALANTA. Počet zvierat, ktoré poľovníci najbližšiu sezónu ulovia, museli zmeniť. Ak by neznížili plán lovu, ohrozili by kmeňové stavy a niektoré zvieratá by mohli vyhynúť.
Chcú zachovať zver
Väčšina poľovníckych združení znížila svoj plán lovu o tretinu, niektorí až o polovicu. Niektoré poľovnícke združenia galantských obcí nebudú niektoré zvieratá dokonca loviť vôbec. Dohodli sa na tom poľovní hospodári na zasadnutí chovateľskej rady, kde problém rozoberali. Na zajaca a bažanta si nezapoľujú poľovníci zo združenia z Nových Sadov, Dolného Chotára a Cernunnu.
„Nemôžeme poľovať, aby sme zachovali zver aj na iné roky, radšej rok počkáme. Príroda nám požičiava, treba jej to aj vrátiť. Budeme precvičovať psíky a kŕmiť zvieratá, práve teraz je na to vhodný čas," hovorí poľovník Pavol Slahučka.
Poľovníci môžu loviť srnčiu zver a drobnú. Do nej patrí zajac, bažant a jarabica. Tá sa už roky nepoľuje, je takmer vyhynutá. „Práve o to sa bojíme, nechceme dopadnúť so zvieratami tak ako s jarabicou. Uloviť 20 zajacov nie je umenie, ale už by som siahal do komory tak ako pred zhruba 10 rokmi. Vtedy sme 1 parcelu odpoľovali a 5 rokov sme mali čo robiť, aby sme dobehli stavy," spomína poľovník.
Zveratám škodí aj postrekovanie
Nízky stav drobnej zveri spôsobili aj tohtoročné povodne. Pre takmer dvojnásobnú výšku zrážok stúpli hladiny spodnej vody a vytopili hniezda. „Nemali kde zahniezdiť, a to bola príležitosť pre škodnú zver, ktorá im potom na verejných priestranstvách ubližovala," vraví Róbert Árendáš z Lesného úradu.
„Ešte dnes máme lesík, v ktorom je meter vody, voľakedy sme tam bežne poľovávali," sťažuje si Slahučka.
Za nedostatok zveri môžu aj dravce, ktoré sú však zákonom chránené a nesmú sa strieľať. Myšiak, kaňa močiarna, straka alebo vrana, ktoré sú zaradené medzi najškodlivejšie pernaté dravce, dokážu vraj pozbierať z jedného hektára celú novú populáciu zajacov. Poľovníkom to robí finančný škrt, pretože za uloveného živého zajaca môžu dostať od vykupujúceho až 2500 korún.
„Zákon sa meniť nedá, ale štát by mohol podporiť aspoň tú zver, ktorá tam je," konštatuje Peter Magdálik zo Šoporne. Drobnej zveri škodí aj postrekovanie poľnohospodárskych plodín. Napriek tomu, že sú tieto prípravky ekologicky priateľské, nie sú podľa poľovníkov prirodzenou súčasťou prírody.
„Zvykli sme nájsť aj uhynuté zvieratá. Veľa škody sa spôsobí pri zbere niektorých plodín, žne sa vtedy, keď je obdobie liahnutia a mladé srnčatá a bažanty sa pokosia," uzatvára Árendáš.