NITRA. V Múzeu hudobných nástrojov v poľskej Poznani organizovali festival Gajdosšká Európa. Uskutočnil sa pri príležitosti 200. výročia narodenia Friderika Chopina. Jediným zástupcom Slovenska bol Drahomír Daloš, folklorista a výrobca ľudových hudobných nástrojov z Lehoty pri Nitre.
S orlom skalným na ruke
„Na podujatí sa okrem domácich zúčastnili aj gajdoši z Česka, Francúzska či Anglicka. Všetko muzikanti z krajín, ktoré Chopin navštívil," hovorí Drahoš Daloš. „Predstavili sme sa aj v paláci kniežat Radziwilovcov v Antonine, u ktorých skladateľ istý čas býval."
Festivalové pódium originálne spojilo klasickú Chopinovu hudbu a tradičnú gajdosškú muziku. Daloš hral ľudové piesne od Nitry - na gajdách, ale aj na fujare. Slovenské gajdy predstavil v tvorivej dielni v Topoli Wielkej, kde sa ľudia zoznámili s národnými rozdielmi tohto nástroja. „Poliaci majú napríklad gajdy s nafukovačom, ktorým nafukujú mech, my aj Škóti fúkame do mechu priamo ústami. Nitrianske gajdy sú 3-hlasné, poľské prevažne 2-hlasné," vysvetlil hudobník.
Daloš odohral aj akusticky výborný koncert v kostole Narodenia Panny Márie v Kotlowe, kam chodil na omše Chopin s matkou, v mestskej sále v Stryzewe urobil výchovný koncert pre deti. Po poľskom festivale Drahomír Daloš cestoval na 7. ročník Československých dní v Plzni, kde opäť absolvoval niekoľko vystúpení a výchovných koncertov.
„Koncert v sále Meštianskej besedy v Plzni mal originálny úvod. Festival sa konal pod záštitou Petra Brňa, veľvyslanca SR v ČR. Na jeho ruke pristál obrovský orol skalný, ktorý preletel cez celú sálu. Orol patril Sokoliarskej skupine sv. Bavona z Banskej Štiavnice," prezradil Drahomír Daloš.
Nitran sa v Plzni predstavil aj na veľtrhu cestovného ruchu, zahral tiež na sv. omši počas púte Slovákov, ktorých v okolí Plzne žije veľa.
So synom vo Vianočnom mestečku
„Sv. omša v kostole sv. Jana Nepomuckého bola v slovenčine, celebroval ju Slovák Bronislav Ignác Kramár, opát želivského kláštora. Farárom plzenskej farnosti je tiež Slovák - Miroslav Martiš," hovorí Daloš, ktorý sa tu chystá vystupovať aj o rok, kedy bude kostol oslavovať 100 rokov.
Na jedeň deň si Drahoš Daloš potom odskočil do Stuttgartu, kde zorganizoval workshop venovaný základom hry na fujaru. V Nemecku bude budúci rok predvádzať aj výrobu tohto nástroja, ktorý je tu zaujímavým a exotickým.
„Už takmer 20 záujmecov som osobne učil vyrábať fujaru, rady pri jej výrobe som dával dokonca aj cez telefón," usmieva sa Daloš, ktorý sa koncom roka zúčastnil aj stretnutia českých, moravských a slovenských gajdošov.
Najbližšie si ho Nitrania môžu vypočuť vo Vianočnom mestečku 20. decembra o 18. h, kde spolu so synom Tomášom vystúpi v programe Raduj sa, veseľ sa betlehemská chasa. V Piaristickom kostole na 6. januára o 19. h pripravuje program kolied Nad Betlémom hviezda jasná, kde si so synom zahrá opäť.
Drahomír Daloš s fujarou.
Lehoťan hral aj v tomto paláci kniežat Radziwilovcov v Antonine. FOTKY: ARCHÍV D.D.