Vydreté víťazstvo basketbalistov Nitry

V poslednom stretnutí pred vianočnými sviatkami sa favorit z Nitry, bez Ronalda Moorea v zostave, natrápil na víťazstvo nad predposlednou Banskou Bystricou.

V poslednom stretnutí pred vianočnými sviatkami sa favorit z Nitry natrápil na víťazstvo nad predposlednou Banskou Bystricou.

BK SPU Nitra - ŠKP Banská Bystrica 80:75 (16:20, 28:29, 21:6, 15:20)
Domáci začali zle na oboch koncoch palubovky, Velčič upravoval na 6:0 pre policajtov. Prvých 6 domácich bodov dal Terlanda. Hostia si do konca prvej štvrtiny udržiavali párbodový náskok. V druhej perióde pokračovalo trápenie favorita, hlavne v obrane. O nervozitu v hale sa starali svojimi rozhodnutiami aj rozhodcovia. Po jednom z verdiktov za stavu 24:30 sa neudržal domáci tréner Urban a inkasoval technickú chybu. Po Rendlovom koši hostia viedli už 36:26. K sťahovaniu manka zavelil hlavne Tomek, no v prestávke stále boli hostia v 5-bodovom vedení.
Tretia štvrtina bola rozhodujúca pre vývoj zápasu. Kým v prvom polčase dovolili Nitrania súperovi streliť 49 bodov, v tejto časti ich hostia dosiahli len 6. Striedajúci Kráľ trojkou upravil už na 10-bodový rozdiel v prospech BK SPU (63:53). Po Terlandových šestkách v 33. min. viedla Nitra už 71:59, no hostia ešte zdvihli hlavu. Körner trafil jednu trojku, Velčič dve a razom to bolo 73:70. Dráma bola na svete, olej do ohňa opäť prilievali arbitri, no Nitra si už vydreté víťazstvo nenechala vziať.
V drese Nitry si domácu premiéru odkrútil novic Findura, no zápas mu veľmi nevyšiel a po prestávke sa už tréner Urban zaobišiel na rozohrávke bez neho.

Rozhodovali Janáč, Lamoš a Kovalčík, TH: 28/19 - 22/13, trojky: 3 - 6, fauly: 18 - 19, 5 OCH: 33. Dorazil, 350 divákov.
SPU: Tomek 21 (16 dosk.), Terlanda 16, Bosák 12, Lehman 5, Findura (Montgomery 15, Erwin 5, Jašš 3, Kráľ). Užitočnosť: Tomek 33, Terlanda 18, Montgomery 12.
ŠKP: Velčič 27, Rendla 9, Grznár 6, Koczkáš 3, Cvitanovič 2 (Immink 15, Körner 7, Dorazil 6).

Ostatné výsledky: Žilina - Handlová 95:74, Spišská Nová Ves - Levice 84:78, Prievidza - Svit 102:69, Komárno – Inter 93:90, Pezinok mal voľno.

HLASY TRÉNEROV

Ľubomír Urban, tréner Nitry:

Ako by ste zhodnotili zápas?
„Bol to pre nás veľmi ťažký zápas, vedeli sme to od začiatku. Vzhľadom k tomu, že vianočný čas hráčov dostáva pomaly k štedrej večeri, aj ten náš začiatok a prvý polčas bol dôslednom laxného prístupne hlavne v obrane. Banská Bystrica dala v prvom polčase 49 bodov. Stačí si pozrieť, že v tretej časti dali 6 bodov a vieme, v akej koncentrácii hráči na zápas nastúpili. Som rád, že sme ho vytrpeli do víťazného konca. Sú veci, ktoré sa dali predvídať. Na strede pri neúčasti nášho kvalitného rozohrávača máme málo kreativity a prehľadu, hra v útoku nie je taká pestrá. Ale práve moje slová smerovali k obrane. Aj bez Moore sme totiž dali 44 bodov a to by malo stačiť proti Banskej Bystrici na vedenie. Tretia štvrtina rozhodla v náš prospech. Budeme sa pripravovať na ďalší zápas, ktorý nás čaká 29. decembra.“

Bol aj tento zápas pre vás hľadaním riešenia na rozohrávke?
„To je stále, s tým sme sa potýkali aj v tréningu. Videli sme to aj v Handlovej, naša hra, výkon Tomeka a naše výsledky sa rodia z kreativity a schopnosti Moorea vytvoriť situácie pre spoluhráčov a vlastného skórovania. Moore dáva 18-19 bodov na zápas a pri ňom má Tomek krídla. V Handlovej bol Tomek odpílený a nedá sa povedať, že aj dnes bol dobre zapájaný. Hľadali sme sa, to je realita. Myslím si, že aj Bosák má teraz inú pozíciu v družstvu, aj Montgomery, Erwin a Terlanda. Ale musíme počítať aj s tým a hľadať riešenie. Hodnotiť Finduru, na to je tu ešte krátky čas, ťažko sa zhosťuje tejto úlohy. Vieme, aký je to typ hráča, bude potrebovať čas. Budem ho musieť prerobiť na rozohrávača, pretože dnes pri striedaní plakal, že mu nepadá. Ale ja od neho potrebujem, aby organizoval hru, to či bude dávať body, je sekundárne. Bude treba zmeniť jeho myslenie. Očakával som, že motivácia súpera bude enormná. My sme nereagovali v prvom polčase, boli sme pomalí, dovolili sme mu dať ľahké koše. Immink dal 15 bodov v prvom polčase, v druhom neskóroval. Zastavil ho špecialista Lehman. Z toho plynula kľudnejšia fáza hry, získavali sme náskok. Aj keď vo štvrtej štvrtine sme znovu prispali v niektorých momentoch, súper vrhol všetko na jednu kartu cez trojky, no dotiahli sme to s vážne odretými ušami.“

Je obvyklé, aby súper hral celých 40 minút zónovú obranu?
„Musíme s tým rátať. Vzhľadom na našu streleckú potenciu z oblúka, kreativitu a schopnosť niečo vyprodukovať individuálne, aj ja by som to skúšal na nás zónou. Pretože máme špecialistov obrancov, prenikačov, ale nemáme výrazných trojkárov. Jediný je to Bosák, je kráľom strelcov z all stars, ale dnes mal trojky 0/4. Keď on nedá, nemôžeme čakať od ďalších. Musíme hrať nátlakovejšie do podkoša. Šťastná trojka padla Kráľovi, vyhlásený strelec nie je ani Montgomery ani Jašš. Ja by som nevidel zónu ako problém, pretože bodov sme dali dosť, ale veľa sme dostali. Náskok sme získali vďaka lepšej obrane. Ani si nepamätám, že by sme dostali 49 bodov od družstva ako Banská Bystrica, nechcem ich urážať. Aj lepšie mužstvá by tu nemali skórovať toľko bodov za polčas.“

* * * *
Jozef Lovík, tréner Banskej Bystrice: „Na Nitru sme sa pripravili, vedeli sme, že jej chýba americký rozohrávač Moore. Prvý polčas nám vychádzal v obrane, aj v útoku. V tretej štvrtine sme dali menej bodov a dostali sme sa do 10-bodového manka. Zápas sme však nezabalili. A potom ako v predchádzajúcom zápase podržal družstvo domácich jeden nemenovaný pán. Myslím si, že dnes mali domáci citeľnú podporu.“