NITRA. Rieka Nitra patrí dlhodobo medzi najšpinavšie toky v Európe. Výsledky meraní ju v minulých rokoch zaradili do piatej triedy znečistenia. Najnovšie sa už kvalita povrchových vôd hodnotí inak, päť tried znečistenia je minulosťou. Špinavá voda v rieke Nitra ale zostáva.
„Na monitorovacom mieste v riečnom kilometri 47,8 (Nitra - Čechynce) vlani nespĺňalo požiadavku nariadenia vlády až šesť zo sedemnástich všeobecných fyzikálno-chemických ukazovateľov kvality," povedala nám Jana Doményová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. Limity boli prekročené napríklad pri pH, mernej vodivosti, amoniakálnom a dusitanovom dusíku aj vápniku.
Podobne dopadli merania v monitorovacom mieste v riečnom kilometri 6,5 (Nitra - Komoča). Tam bol navyše v skupine syntetických ukazovateľoch prekročený dietylhexylftalát. Problémy boli aj v hydrobiologických a mikrobiologických ukazovateľoch. Vo vode sa nachádzalo príliš veľa fytoplanktónu a chlorofylu „a".
Kvalita vody v rieke by sa mala podľa odborníkov postupne zlepšovať. Súvisí to s požiadavkami na kvalitu čistiarní odpadových vôd, ktoré majú mestá na brehoch rieky. Nitra má napríklad novú čistiareň od roku 2006.
Ekologické katastrofy sa rieke v posledných rokoch vyhýbajú. Tá najväčšia sa odohrala ešte v roku 1965. Podľa archívnych správ sa vtedy za silných dažďov pretrhol múr na skládke popolčeka tepelnej elektrárne pri Zemianskych Kostoľanoch. Do vody uniklo asi 1,5 milióna kubíkov popolčeka, ktorý obsahoval obrovské objemy ťažkých kovov - najmä arzénu. Uhynulo približne osemsto ton rýb.
Hoci odvtedy uplynulo už 45 rokov, podľa odborníkov sú ťažké kovy dodnes usadené v sedimentoch na dne rieky. Ich vyťaženie by bolo finančne a technicky veľmi náročné.
Ťažké kovy obsahujú aj ryby v rieke. Na brehoch je napriek tomu v sezóne množstvo športových rybárov. Odporúčania odborníkov, že by nemali svoj úlovok konzumovať, ich neodrádzajú.
Keď rieku nepokrýva ľad a sneh, voda je často špinavá už na prvý pohľad. FOTO: (JK)