Matúš Novák, Juraj Garaj, Marián Bednárik, Lukáš Jančovič, Filip Szabó, Martin Kmeťo, Marek Predný a Adam Uhrin zo Základnej školy na Nábrežnej ulici v Nových Zámkoch vytvorili tím Programmers. Niekoľko týždňov sa pripravovali pod vedením učiteliek Ľ. Prednej a Magdalény Kostolányiovej. Regionálne kolo sa uskutočnilo 15. novembra v Bratislave.
Naprogramovali robota
Tohtoročná téma bola zameraná na ľudské telo, biomedicínske inžinierstvo a objavovanie nových, technicky dokonalejších spôsobov liečby ochorení a úrazov. Úlohou bolo postaviť a naprogramovať robota, s ktorým museli žiaci zvládnuť súťažné úlohy, napríklad dopraviť injekciu k pacientovi, priviesť k nemu lekára, operatívnym zákrokom vystužiť cievu, správne dávkovať tabletky. Členov tímu neodradilo množstvo odborných vedomosti, ktoré si pred riešením každého problému museli naštudovať z odbornej literatúry. Pred niekoľkými týždňami boli pre nich pojmy ako ultrasonický senzor, či programovanie v jazyku Lego Mindstorms úplne neznáme. Pri realizácii úloh projektu si osvojovali nové veci zážitkovou formou, kde získané vedomosti priamo použili pri tvorbe programu na ovládanie robota. Učili sa technicky myslieť, skonštruovať robota zo súčiastok veľkosti niekoľkých milimetrov, doplniť ho viacerými motormi a svetelnými, dotykovými či ultrasonickými senzormi tak, aby po správnom naprogramovaní bol schopný prísť na presne určené miesto, uchopiť a premiestňovať predmety.
Konzultovali s doktorkou
Súťaž obsahovala aj vypracovanie projektu o riešení medicínskeho problému, preto sa zapojila i doktorka Henrieta Vida. Žiaci si zvolili tému o využití modernej technológie ultrazvuku pri operácii katarakty, čiže šedého zákalu oka. Býval najčastejšou príčiny slepoty v minulosti vo svete a aj v súčasnosti je vážnym problémom v rozvojových krajinách. Pani doktorka sa stala odbornou konzultantkou, objasnila žiakom problematiku operácie katarakty, spôsob zisťovania tohto ochorenia a v priestoroch svojej ambulancie im dala možnosť stať sa na chvíľu očnými lekármi.
Členovia tímu s výsledkami oboznámili ostatných žiakov formou článku v školskom časopise, prednáškami na hodinách informatiky a prírodopisu a na školskej webovej stránke. Napriek tomu, že naši žiaci boli úplní nováčikovia a súťažili aj proti študentom stredných škôl zameraných na výpočtovú techniku, dosiahli pekné 7. miesto. Prostredníctvom spolupráce rodičov a školy je aj takýmto spôsobom možné priblížiť vedu a výskum k základnej škole a urobiť žiakom učenie atraktívnejším.
Autor: Ľudmila Predná