V piatok sa verejné pozorovanie začne o 16.30 hodine. Ak bude jasno, ľudia uvidia spolu s Mesiacom aj Jupiter, najväčšiu planétu Slnečnej sústavy.
Ďalekohľad, ktorý je umiestnený v kupole, umožňuje až 250-násobné priblíženie pozorovaného objektu. Prístroj kúpili ešte v roku 1982 za 73-tisíc korún.
„Embéčka vtedy stála 40-tisíc, takže mal hodnotu dvoch áut. Hoci má ďalekohľad už 28 rokov, ešte stále je dobrý," povedal nám Peter Poliak, vedúci hvezdárne.
Za takmer tri desaťročia, čo na Chrenovej funguje hvezdáreň, sa však podstatne zhoršili podmienky na pozorovanie nočnej oblohy. Pribudlo množstvo umelého svetla, takzvaný svetelný smog.
Nitrianska hvezdáreň sa zameriava na pozorovanie Slnka - jeho fotosféry, kde vidieť slnečné škvrny a fakulové polia. „Na základe toho sa vypočíta takzvané relatívne číslo, ktoré hovorí o tom, aká je slnečná aktivita. Má vplyv na rádiové a telefónne vlny, ale aj na ľudí. Za socializmu v rozhlase pravidelne upozorňovali vodičov na zvýšenú slnečnú aktivitu, pretože môže spôsobiť ich malátnosť," poznamenal vedúci hvezdárne.
Dodal, že Slnko má 11-ročný cyklus: „Približne po piatich-šiestich rokoch prejde jeho aktivita do maxima, potom zase klesá. Teraz by mala už druhý rok stúpať k maximu, no zatiaľ to tak nevyzerá."
Minulý utorok prekryl Slnko až na 80 percent Mesiac. Toto čiastočné zatmenie Slnka sa však v Nitre nedalo pozorovať. Zabránili tomu mraky a hmla.
Podobné zatmenie bude na Slovensku možné pozorovať až 20. marca 2015. „Stopercentné zatmenie Slnka bude z nášho územia vidieť v roku 2135. Na chvíľu sa zotmie, bude to však taká zvláštna tma, pretože do okolia bude slabo prenikať časť slnečných lúčov, ktoré sa lomia v atmosfére," konštatoval Peter Poliak.