Zámer investora postaviť akumulačnú vodnú elektráreň s nádržami obsahujúcimi milióny kubíkov vody spojil obyvateľov Plášťoviec a okolia. Počas týždňa sa pod petíciu podpísalo vyše päťsto ľudí. Podpisy zbierajú ďalej.
PLÁŠŤOVCE. Zničenie vegetácie, ruje jelenej a danielej zveri, vysýchanie studní a obava pred pretrhnutím hrádze s miliónmi kubíkov vody. Tieto dôvody viedli Plášťovčanov, aby dali svoj podpis pod občiansku iniciatívu proti výstave vodnej elektrárne.
Dielo na potoku Litava má stáť 150 miliónov eur. V čase výstavby by malo poskytnúť prácu pre vyše 300 ľudí a po spustení prevádzky vytvoriť 10 stálych pracovných miest. Stáť má na hranici troch obcí a dvoch okresov a krajov. Akumulačná vodná elektráreň by mala mať výkon zhruba 60 megawattov, pričom ročne by mala vyrobiť približne 80 gigawatthodín elektrickej energie. Jej výstavba by sa mala začať v roku 2013 a skončiť o päť rokov neskôr.
Panenská príroda
Zámer výstavy elektrárne, ktorý predložila firma Pow-en, je situovaný do katastrálneho územia Plášťoviec a zasahuje aj do Rykynčíc a Drienova v susednom Krupinskom okrese. Podľa miestnych ide o nedotknutú prírodu Krupinskej planiny, ktorá je známa rujou jelenej a danielej zveri, loviť sem chodia aj poľovníci zo zahraničia. Ale nielen to trápi miestnych. Obávajú sa, že by „...elektráreň negatívne zasiahla do biotopu, viedla by k značnému kolísaniu vodnej hladiny potoka Litava, mohla by viesť aj k vysýchaniu studní, zničeniu vegetácie ako aj vyhubeniu živočíchov." Okrem toho na petičných hárkoch stojí, že sa ľudia obávajú prípadného porušenia hrádze nádrže. Jedna má byť na kopci Brezovská stráň za dedinou a v nej 4 milióny kubíkov vody. Ďalšia väčšia nádrž má zaplaviť nivu Litavy. „Asi päť až šesť kilometrov údolia by malo byť pod vodou," ukazuje Zoltán Hojsza územie. Zo spodnej nádrže sa má voda prečerpávať do hornej, odkiaľ by spádom poháňala turbíny.
Päťsto podpisov za päť dní
Milovník prírody začal organizovať petíciu. Na hárky sa počas minulého týždňa podpísalo 500 ľudí z Plášťoviec, zopár podpisov je zo susedných Turoviec, Šiah, Rykynčíc a okolitých obcí. Pripojiť sa k petícii sa dalo v pohostinstve a aj v obchode. „Petíciu odovzdáme starostke a na ministerstvo životného prostredia," hovorí Z. Hojsza.
Krátky čas
O zámere výstavby elektrárne sa dozvedel spolu s ostatnými Plášťovčanmi medzi sviatkami z obecného rozhlasu. Vyhlasovali, že si môžeme prísť pozrieť zámer, do 17. januára musí dať obec vyjadrenie," vracia sa späť.
O pripravovanej výstavbe bola informovaná novozvolená starostka Anikó Helység na druhý deň po nástupe do úradu, 23. decembra. Návrhom sa zaoberali na mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva 7. januára popoludní. Dopoludnia boli zámer predstaviť zástupcovia firmy. „Je to len návrh zámeru, nie je rozhodnuté, či sa bude stavať alebo nebude. Robili sme ho v spolupráci s odborníkmi, ktorí robili vodnú elektráreň Čierny Váh," komentoval Milan Španko, poverený riadením projektu.
Dokument má aj Obvodný úrad životného prostredia v Leviciach. „Zámer na danú činnosť sme dostali, je to v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie," povedala Eva Červenáková.
Vedenie obce zvolalo verejné stretnutie s obyvateľmi. Uskutočnilo sa v nedeľu 9. januára v čase redakčnej uzávierky.