NITRA. Najlepšieho kaderníka a vizážistu hľadala krajská súťaž v týchto odboroch.
Organizovalo ju Stredisko praktického vyučovania v Nitre a prišli na ňu všetky školy, ktoré tieto kreatívne odbory vyučujú. Chýbali len dve – jednej ochorela modelka a druhá má najstaršie žiačky len druháčky. Podmienkou súťaže bolo, že upravovať modelky musia aspoň tretiačky.
V porote hviezdny kaderník Gröhling
Školy dostali mesiac vopred zadanie súťaže. To tohtoročné bolo stvárniť tridsiate roky minulého storočia.
Žiaci priznávajú, že téma im veľa nehovorila a pri predstave, ako ženy vyzerali pred ôsmimi desiatkami rokov im helfla najmä technika. „Informácie som si musela pozerať na internete. A aj pani majsterka mi pomohla,“ hovorí Beáta Čanigová zo školy v Topoľčanoch.
Na rozdiel od minulých rokov sa organizátori postarali o objektívnejšie hodnotenie. Body nedávali majsterky zo strediska, kde súťaž prebiehala, ale renomovaní odborníci priamo z praxe. Na ich čele stál vizážista celebrít a vlastník niekoľkých salónov krásy Braňo Gröhling. „Žiaci majú informácie o tom, čo vo svete letí, priamo z prvej ruky. A to ich posúva ďalej. Je to pre nich navyše ohromná skúsenosť, po ktorej sú ešte lepšie pripravení nabehnúť do praxe,“ povedala šéfka odboru školstva na župnom úrade Ľubica Libová.
Jedna zo súťažiacich Beáta Čanigová upravuje svoju modelku.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Tridsiate roky na internete
Novinkou tohto ročníka bolo, že súťažiace nemali k dispozícii zvlášť modelku pre účes a modelku pre vizáž. Jednu modelku museli dievčatá „vytvoriť od piky“ - z domu nemohli mať pripravené v podstate nič. Dievčaťu museli upraviť nechty, spraviť účes, naniesť vhodný mejkap a nájsť oblečenie, ktoré vystihne zadanie súťaže. Zvládnu to dnešní sedemnásťroční? Vedia si vôbec predstaviť, čo sa v tridsiatych rokoch nosilo? „Všetci museli sadnúť k počítaču a vygúgliť si to. Ale aj to má svoj zmysel – aspoň si rozširujú vedomosti a učia sa flexibilne vyhľadávať informácie. My staršia generácia si štýly tridsiatych rokov pamätáme ešte z filmov,“ hovorí Beáta Gajdošíková zo Strediska praktického vyučovania v Nitre.
V tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia leteli vytláčané vlny vo vlasoch.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Krásna Marlene Dietrich
Typickou filmovou predstaviteľkou toho obdobia bola Marlene Dietrich. „Ženy sa v tridsiatych rokoch obliekali do predĺžených hladkých a jednoduchých šiat, len na spodku boli volány. Nosili sa veľké kožušiny cez plecia, čierne pančuchy a vysoké topánky. Celkový obraz dotvárali veľké štýlové cigary. Úprava tváre bola len veľmi jemná, maximálne zvýraznené boli iba ústa, trochu aj oči a obočie. Trendom tohto obdobia sú ale hlavne vytláčané vlasy – hore hladké, vytláčané na bokoch a na čele. Voľakedy sa na to také štipce používali,“ vykresľuje obraz dámy z tridsiatych rokov Gajdošíková.
Všetky modelky zo súťaže upravené na spôsob rokov tridsiatych.
FOTO PRE SME - VERONIKA OČENÁŠOVÁ
Lesklé vlny
A práve vlasy a veľké vlny boli kameňom úrazu pre viaceré súťažiace. „Mnohé z chýb ktoré robia, sú pre laika možno aj menej viditeľné, pretože sú skôr o technike ako o prevedení. Navonok to vyzerá ako vlna, ale nie je to ono. Prirovnal by som tento typ chyby ku kuchárovi, ktorý ide robiť bábovku a nevie, či tam má dať hladkú alebo hrubú múku. Výsledok bude vyzerať ako bábovka, ale nemusí nám chutiť,“ vysvetľuje známy slovenský vizážista celebrít Braňo Gröhling.
V prípade vĺn vo vlasoch dám z tridsiatych rokov bol nesprávny postup, ktorý niektoré zo súťažiacich volili. „Ony tú vlnu spraviť vedia. Ale pomáhajú si tým, že tam dajú tužidlo a množstvo gélu. Potom sú vytláčané vlasy veľmi lesklé, a to by tak byť nemalo,“ dodal šéf poroty.
Napriek chybám vidí ale Gröhling v podobných súťažiach pozitívum, pretože súťaž „cez víťazov ukazuje trendy, ktoré môžu byť inšpiráciou pre ďalších ľudí daného odboru“.