NITRA. Na Nitrianskom hrade začal tím vedený reštaurátorom a architektom Vladimírom Plekancom reštaurovanie dolnej lode katedrálneho chrámu. Podobne ako horná loď, aj táto časť Baziliky svätého Emeráma je podľa jeho slov vo veľmi zlom technickom stave.
"Mnohé deštrukcie a poškodenia nie sú na prvý pohľad vidieť, ale po bližšom preskúmaní je vidno, že stav stien i mnohých vzácnych umeleckých a historických diel je v podstate v dezolátnom stave," skonštatoval Plekanec.
Prácam v dolnej lodi chrámu predchádzal niekoľkoročný archeologický výskum, ktorý tu okrem iného odhalil aj možné pozostatky staršieho kostola. Podľa vedúceho výskumu Petra Bednára ich možno stotožniť s Bazilikou svätého Emeráma spomínanou už v legende zo života svätých Svorada a Benedikta z 11. storočia. Reštaurátori už začali pracovať na obnove stien, vzácnych malieb i plastík. Práce majú byť hotové už na budúci rok, aby sa stihol termín osláv 1150. výročia príchodu svätcov Cyrila a Metoda na naše územie.
Práce na celkovej obnove Baziliky svätého Emeráma na Nitrianskom hrade sa začali ešte v máji 2007. Podľa Plekanca bola rekonštrukcia chrámu nevyhnutná. Je v havarijnom stave. Nachádzajú sa tu obrovské deštrukcie. "Z priesakov sa sem dostávajú vodorozpustné soli, ktoré pri kryštalizácii ničia obrazy, omietky aj sochy," povedal pred začiatkom prác v roku 2007.
Po niekoľkých rokoch obnovy označil rekonštrukciu katedrálneho chrámu v Nitre za jeden z najväčších súčasných reštaurátorských projektov na Slovensku a to nielen svojím rozsahom a náročnosťou, ale aj škálou prác, ktoré sa tu vykonávajú.
Nitriansky hrad s bazilikou je pamiatkou s viac ako 1000-ročnou históriou. Okrem zubu času bol často poškodený aj pri rôznych vojenských operáciách. Mnohé pamiatky zničili vojaci počas stavovských povstaní, Turci, ktorí si v chráme zriadili maštale, ale napríklad aj bombardovanie ruskými lietadlami v roku 1945. K zlému stavu paradoxne prispeli aj reštaurátori v minulých storočiach.
V dôsledku rôznych prirodzených zmien a degradácií bol v 19. a 20. storočí interiér, jeho baroková výzdoba, dvakrát obnovovaná generálnym spôsobom. V tom období ešte pojem reštaurovania neexistoval. "Tie duchovné hodnoty boli prekryté väčšinou, dá sa povedať až diletantským spôsobom. Čiže, aj ľudský faktor v nemalej miere prispel k tomu dosť negatívnemu stavu, v ktorom tá pamiatka bola," vysvetlil Plekanec.
Reštaurátorom sa už podarilo obnoviť interiér hornej lode chrámu. Tá je už dnes v plnej kráse. Obnovený je hlavný oltár Krista spasiteľa, fresky na všetkých klenbách, výzdoba bočných stien, obrazy i mobiliáre. Za zmienku stojí, že reštaurátori objavili na ľavej strane presbytéria vzácne renesančné pastofórium z 15. storočia.
"Jeho hodnota je veľká, aj keď je značne poškodené, zrejme z tureckých čias," uviedol hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko. Podľa slov riaditeľa kancelárie Biskupského úradu v Nitre Štefana Valla stála doterajšia obnova baziliky približne jeden milión eur. Peniaze pochádzali z rozpočtu biskupstva, štátneho rozpočtu, Nórskych fondov a rôznych grantov.