ŠAĽA. Od 1. januára ukladá zákon pre všetky obce, mestá a samosprávne kraje povinnosť zverejňovať kompletné zmluvy, faktúry a objednávky na internete. Táto povinnosť platí aj pre nimi zriadené rozpočtové a príspevkové organizácie, ako napríklad materské či základné školy. Rozhodli o tom poslanci Národnej rady SR ešte v decembri minulého roka.
Dodatočné usmernenia
Faktúry musia samosprávy zverejňovať do 10 pracovných dní odo dňa ich doručenia, maximálne do 30 dní od ich zaplatenia. Objednávky nesúvisiace so žiadnou povinne zverejňovanou zmluvou sa musia zverejniť do 10 pracovných dní od vyhotovenia. Zmluva je podľa zákona účinná až deň po zverejnení.
„Nemáme s tým problém, nás tento zákon nevyrušuje. Nakoniec Šaľa bola minulý rok ohodnotená ako najotvorenejšie mesto na Slovensku. Ale predsa máme pocit, že nebude dosiahnuté to, čo chceli zákonodarcovia. Aj keď sa dokumenty zverejnia, budú neprehľadné, pretože každé mesto ich dá na internetovú stránku iným spôsobom a asi z toho na začiatku vznikne veľký zmätok,“ povedal viceprimátor Jozef Mečiar. Dúfa, že „zhora“ ešte prídu dodatočné usmernenia, ktoré určia finálnu podobu zverejňovania zmlúv.
„Nebudeme na to čakať, a preto už teraz kompletne prerábame našu internetovú stránku. Rátam, že vo februári by to malo byť hotové,“ vysvetlil viceprimátor. Dodal, že webovú stránku mesta chcú zjednodušiť tak, aby bola čo najprehľadnejšia. Zmluvy v databáze by sa po novom mali dať vyhľadávať podľa najpodstatnejších kľúčových hesiel. Budú nimi napríklad IČO dodávateľa, názov zmluvy, dátum a podobne.
Od začiatku roka mesto zverejnilo na internete podľa viceprimátora už niekoľko desiatok dokumentov.
„Niektoré staršie dokumenty postupne skenujeme, upravíme ich tak, aby v nich neboli rodné čísla, trvalé bydliská, čísla účtov pri fyzických osobách, osobné údaje nezverejníme.“
Nový portál - nová farba
Nový portál mesta Šaľa už nebude mať podľa Jozefa Mečiara „nešikovné“ roletové menu a podmenu. Každý by sa mal dostať k informáciám na jedno-dve kliknutia. Mečiar povedal, že sa inšpirujú najmä web- stránkou Bratislavy a Martina, ktoré majú veľa chytrých nápadov. Súčasťou nového internetového portálu mesta bude aj iná farba, ktorá sa z pôvodných sýtych zmení na jemnejšie odtiene.
Mestská internetová stránka obsahuje aj weby príspevkových organizácií, z ktorých niektoré obsahujú neaktuálne informácie. „Svoje stránky mali spravené už predtým, robili si ich vo vlastnej réžii. My sme si ich linky dali len k nám. Ak to na nejakom portáli nežije, budeme im musieť dohovoriť, aby pochopili, že web je dobrý aj pre nich,“ uzavrel Mečiar.