Dušan M. sa podľa krajského súdu nepodieľal spolu so SIS na diskreditácii opozičnej politickej strany. Skutok, za ktorý ho odsúdil okresný súd, bol podľa krajskej sudkyne len virtuálny.
NITRA. Bývalého krajského riaditeľa polície Dušana M. (54) z Nitry oslobodili spod obžaloby. Krajský súd dospel k záveru, že skutok sa nestal. Okresný súd, ktorý uznal Dušana M. vinným zo zneužitia právomocí verejného činiteľa, vraj vyhodnotil dôkazy nesprávne.
Odsúdení neboli ani dvaja niekdajší príslušníci Slovenskej informačnej služby. Kauza Stará pekáreň sa tak po trinástich rokoch uzavrela.
Drogy od siskárov
Ešte vlani na jeseň odsúdil okresný súd Dušana M. na osem mesiacov podmienečne. Uznal ho vinným, že v júni 1998, po predchádzajúcom dohovore s funkcionármi SIS, nariadil vykonať v Starej pekárni policajnú akciu Výmetnica.
V tom čase bola v podniku beseda s podpredsedom opozičnej Demokratickej strany Šebejom. Policajti mali podľa prvostupňového rozsudku nájsť v pekárni drogy a výbušniny, ktoré tam rozmiestnili siskári.
„Podieľal sa tým na diskreditácii politického subjektu zneužijúc sily a prostriedky Policajného zboru,“ povedala samosudkyňa okresného súdu na adresu Dušana M.
Spolu s ním boli obžalovaní aj dvaja bývalí siskári Roman D. a Štefan H. Podľa obžaloby mali práve oni rozmiestniť v Starej pekárni nedovolené látky.
Okresný súd ich pre nedostatok dôkazov oslobodil. Do úvahy nebral ich výpoveď pred vyšetrovacou komisiu SIS (mala potvrdzovať ich účasť na akcii Výmetnica), pretože tento dôkaz nebol získaný zákonným spôsobom.
Okresný súd však zároveň konštatoval, že hoci sa nepodarilo vinu preukázať konkrétnym príslušníkom SIS, „spôsob, akým bol celý priebeh akcie zdokumentovaný a následne ako bolo vedené vyšetrovanie vo veci, smeruje priamo na vtedajšiu SIS“.
Okresný súd tiež dospel k záveru, že „akcia bola vykonaná s priamym napojením na SIS, a to prostredníctvom riaditeľa KR PZ Dušana M.“
Chýbal vraj motív
Proti okresnému rozsudku sa Dušan M. odvolal, tvrdil, že je nevinný a svoje odsúdenie označil za nezákonné. Odvolanie podal aj krajský prokurátor, ktorý pre bývalého policajného šéfa žiadal nepodmienečný trest odňatia slobody.
Konštatoval, že Dušan M. síce viedol riadny život, „avšak skutku sa dopustil ako vysoký policajný funkcionár a konal na popud SIS s cieľom diskreditovať politickú stranu“. Prokurátor dodal, že takéto konanie vzbudilo u občanov nedôveru voči Policajnému zboru.
V prípade dvoch exsiskárov navrhol zrušiť oslobodzujúci rozsudok a vec vrátiť na nové konanie okresnému súdu. Neuspel. Krajský súd potvrdil, že sú exsiskári nevinní a oslobodil spod obžaloby aj Dušana M.
Predsedníčka senátu povedala, že okresný súd vykonal všetky potrebné dôkazy zákonným spôsobom, no v prípade Dušana M. ich vyhodnotil nesprávne. Nepostupoval vraj v zmysle zásady in dubio pro reo (v pochybnostiach v prospech obžalovaného) a nerešpektoval prezumpciu neviny. „Absentujú relevantné, priame aj nepriame dôkazy, ktoré by vytvárali ucelenú reťaz,“ povedala predsedníčka senátu.
Poznamenala, že pozornosti okresného súdu zrejme ušlo, že na naplnenie skutku sa požaduje aj motív. Dušan M. ho podľa krajského súdu nemal. Skutok, za ktorý ho stíhali, bol podľa sudkyne založený na dohadoch a domnienkach, použila termín „virtuálny skutok“.
Telefonáty siskárom
V zdôvodnení rozsudku, ktorý vyniesol vlani okresný súd, zaznelo, že proti Dušanovi M. svedčili výpovede policajtov aj záznamy o telefonátoch.
Podľa okresného súdu bolo z kancelárie riaditeľa práve v deň zásahu v Starej pekárni trikrát volané na čísla funkcionárov SIS. Prvý hovor bol uskutočnený po neúspešnej prehliadke priestorov, kedy policajti drogy a výbušninu nenašli, posledný telefonát nasledoval po skončení akcie.
Jozef Vaľo, obhajca Dušana M.
„Niektorí príslušníci vypovedali aj tendenčne, možno pod nátlakom orgánov činných v trestnom konaní. Vieme veľmi dobre, že to šetrila inšpekcia ministerstva vnútra a z tej má obyčajný radový príslušník PZ strach,“ reagoval po vynesení oslobodzujúceho rozsudku Jozef Vaľo, obhajca Dušana M.
Vyjadril sa aj k spomínaným telefonátom na čísla funkcionárov Slovenskej informačnej služby. „SIS vtedy aj teraz spolupracuje s príslušníkmi PZ a nielen s nimi, so všetkými orgánmi tohto štátu. Nebolo preukázané, čo bolo predmetom hovorov, ani sa to hádam preukázať nedá.“
Obhajca ďalej tvrdil, že telefonáty „prešli ani nie z kancelárie riaditeľa, ale zo sekretariátu, a to je rozdiel“. Funkcionárom SIS vraj mohol telefonovať „hociktorý z príslušníkov, ktorý sa v tom čase nachádzal na riaditeľstve PZ“.
Krajský šéf polície vraj ani nevedel, kto je pán Šebej
Prípad sa stal 23. júna 1998 - za vlády HZDS, krátko pred parlamentnými voľbami. Policajný riaditeľ Dušan M., ktorý policajnú akciu v Starej pekárni nariadil, bol v minulosti mestským poslancom za HZDS.
V podniku sa práve konali Nitrianske surmity, na ktorých s asi 150 ľuďmi besedovali František Šebej z opozičnej Demokratickej strany a humorista Stano Radič.
Policajti akciu okolo 20. hodiny prerušili, prišli hľadať drogy a výbušniny. Ľuďom prikázali, aby si ľahli na zem. Je pritom zarážajúce, že budovu, kde sa mala nachádzať výbušnina, nedali vypratať. Hoci mali psov, nič nenašli.
„Na pokyn riaditeľa KR PZ bola represívno-bezpečnostná akcia zopakovaná asi o 21.50 h a pri nej príslušníci našli vo vybavení interiéru omamné a psychotropné látky a v sociálnom zariadení trhavinu Danubit, ktoré v objekte rozmiestnili príslušníci SIS,“ uvádza sa v rozsudku okresného súdu, ktorý nikdy nenadobudol právoplatnosť.
Zaujímavé je, že drogy a výbušninu našli policajti až na druhý pokus, keď sa vrátili bez špeciálne vycvičených psov. Viacerí policajti na súde povedali, že boli vopred inštruovaní, kde majú hľadať.
Dušan M. od začiatku akúkoľvek spoluprácu so SIS popieral. Tvrdil, že išlo o normálnu policajnú akciu. Policajtov vraj do podniku poslal na základe dvoch telefonátov, v ktorých anonym upozornil, že sú tam drogy a výbušnina. Žiadny svedok pri týchto telefonátoch nebol.
Vtedajší krajský riaditeľ polície dokonca vo svojej výpovedi uviedol, že ani nevedel, že pán Šebej je politik. Iní policajti pritom pred súdom tvrdili, že vopred vedeli, aká akcia sa koná v Starej pekárni.
Obžaloba bola na nitriansky okresný súd podaná v novembri 2003. Pojednávania sa ťahali roky, účastníci sa opakovane ospravedlňovali, medzitým vážne ochorel sudca. Po jeho smrti dostala spis sudkyňa a celý proces sa musel začať odznova. Verejnosť bola z obnoveného pojednávania vylúčená z dôvodu, že „skutočnosti vo vyšetrovacom spise sú stále vedené ako dôverné, respektíve utajené“.
Miriam Hojčušová