NITRA. Predstaviť podmienky tretej výzvy na predkladanie projektov v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika - Slovenská republika 2007-2013 bolo cieľom informačného dňa, ktorý sa uskutočnil dnes v Nitre. Žiadatelia o finančný príspevok získali informácie potrebné na predloženie projektovej žiadosti, informácie o priebehu výzvy, podmienkach projektového partnerstva, projektových a programových dokumentoch, finančnom plánovaní projektov i o všetkých podmienkach potrebných pre úspešnú realizáciu projektu.
Podujatie zorganizovala Národná rozvojová agentúra Maďarska ako riadiaci orgán programu v spolupráci so Spoločným technickým sekretariátom programu a Regionálnym informačným bodom Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Tretiu výzvu na predkladanie projektov v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarsko - Slovensko vyhlásila 1. decembra minulého roka Národná rozvojová agentúra Maďarska v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky ako národným orgánom na Slovensku.
Projekty v piatich opatreniach Podpora podnikateľskej spolupráce, Vodné hospodárstvo, Štúdie, plány a školenia, Širokopásmový internet a Komunikačná dostupnosť, médiá a informačné toky môžu žiadatelia podávať do konca februára tohto roka.
Projekty sa realizujú prostredníctvom spolufinancovania Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) a Maďarskej a Slovenskej republiky. Indikatívna suma finančných zdrojov alokovaných na opatrenia zverejnené v tretej výzve predstavuje celkovo takmer 10,4 milióna eur financovaných z ERDF. Žiadosti i finančný príspevok môžu predložiť a realizovať organizácie zo štátnej správy, samosprávy a z neziskových organizácií.
Oprávnené územie programu sa rozprestiera na ploche 61 509 kilometrov štvorcových a žije v ňom vyše 8,7 milióna obyvateľov. V Maďarskej republike ho tvoria župy Gyor-Moson-Sopron, Pest, Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg a mesto Budapest. Na Slovensku je do programu zahrnutých päť samosprávnych krajov, Bratislavský, Trnavský, Nitriansky, Banskobystrický a Košický.
Poslaním programu je zvýšenie úrovne integrácie slovensko-maďarského prihraničného územia v oblasti hospodárskej a sociálnej spolupráce, spolupráce v oblasti ochrany životného prostredia, starostlivosti o prírodné prostredie a dostupnosti.