Európska hádzanárska federácia vychádzala pri zostavovaní rebríčka bodových ziskov z pôsobenia jednotlivých družstiev v horeuvedených európskych súťažiach v ročníkoch 2007/08 až 2009/10. Hádzanársku verejnosť na Slovensku, ale aj v našom regióne, dozaista zaujíma súčasné postavenie Slovenska a jeho bodový zisk v konkurencii 39 štátov združených v EHF. Oproti predošlému nasadeniu do európskych hádzanárskych súťaží Slovensko pokleslo v rebríčku o jedno miesto, keď so ziskom 22 bodov je na 16. mieste poradia, o sedem miest pred Českom, s ktorého družstvami hrajú slovenské celky medzinárodnú hádzanársku WHIL. Zisk 11,33 boda posunul Česko až na 23. miesto tabuľky.
Lídri majú odstup
Oproti hádzanárskym ženským lídrom v súčasnom rebríčku - prvé Dánsko získalo 125,67 bodu, druhé Rusko 81,22 bodu a tretie Rumunsko, ktoré oproti predošlému rebríčku poskočilo o tri miesta dopredu a má 77,90 bodu, sú naše bodové zisky, ale aj susedného Česka mizivé. Dozaista to spôsobuje odchod slovenských špičkových hráčiek do do zahraničných klubov (najmä Nemecko), ale aj súčasná ekonomická situácia v českých a slovenských kluboch.
Šalianske Duslo, trojnásobný federálny majster ČSFR (r. 1989/90, 1991/92, 1992/93) a 9-násobný majster Slovenska (naposledy v ročníku 2004/05) je spolu s michalovskou Iuventou aj na čele historických tabuliek v deväťročnej histórii WHIL v bodových ziskoch (poznámka: sú jedinými zástupcami Slovenska, ktorí odohrali všetky ročníky - z českých družstiev sú to: Slavia, Olomouc, Zlín a Veselí). Pri súťažnej konfrontácii so zahraničnou špičkou najviac prinášalo body do rankingovej tabuľky štátov, ale v súťažnom zápolení to však stačilo iba na postupy v jednotlivých európskych pohároch do druhého, tretieho kola, maximálne do štvrťfinále európskych pohárov. Podobne si viedla aj Iuventa Michalovce, ako aj majster Slovenska z posledných dvoch rokov ŠKP Bratislava.
Rozhoduje ekonomika
Súčasný bodový zisk Slovenska hovorí o tom, že do európskych pohárových súťaží bude môcť Slovensko nasadiť po jednom družstve do Ligy majstrov, Pohára EHF a PVP a dvoch do Challenge cupu. Prvých sedem štátov v európskom rebríčku (okrem prvých troch aj Maďarsko, Nórsko, Nemecko a Španielsko), ktoré sú v takomto poradí za vedúcou trojkou, môže mať v Lige majstrov po dvoch zástupcoch. Podľa posledného ročníka európskych súťaží však ani naše niektoré družstvá, ktoré mali možnosť v pohároch štartovať, túto možnosť (podobne ako v Česku) nevyužili a po prvýkrát v histórii klubu medzinárodnú konfrontáciu odmietlo aj šalianske Duslo, ktoré vyhralo v ročníku 2009/2010 Slovenský pohár. Súčasné postavenie slovenských hádzanárskych družstiev v medzinárodnej WHIL hovorí o tom, že šalianske družstvo by sa mohlo do niektorej z európskych súťaží prebojovať, ale či mu v nej štart povolí ekonomická situácia, to ukáže budúcnosť. Bez medzinárodnej konfrontácie však kvality nielen šalianskych, ale aj ďalších slovenských hádzanárok nebudú rásť.