Firma použila horľavý materiál. Mohla ohroziť seniorov

Ak by pri kolaudácii nezistili zámenu materiálu, v prípade požiaru by boli seniori v ohrození. Použitý horľavý polystyrén je podstatne lacnejší ako navrhovaný styrexon.

Robotníci odstraňujú z fasády horľavý polystyrén, musia ho nahradiť nehorľavým materiálom.Robotníci odstraňujú z fasády horľavý polystyrén, musia ho nahradiť nehorľavým materiálom. (Zdroj: (JK))

Ak by pri kolaudácii nezistili zámenu materiálu, v prípade požiaru by boli seniori v ohrození. Použitý horľavý polystyrén je podstatne lacnejší ako navrhovaný styrexon.

NITRA. Časť novej fasády na dome seniorov demontujú. Dôvodom je polystyrén, ktorý sa nachádza pod ňou. Robotníci ho začali tento týždeň odstraňovať, končí v pristavených kontajneroch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pod fasádou bývalej detskej nemocnice na Zobore nemal byť nikdy polystyrén, je totiž horľavý. Podľa projektu mal byť namiesto neho použitý nehorľavý styrexon, prípadne nobasil. Zámenu odhalili až pri kolaudácii. Zistených nedostatkov však bolo podstatne viac.

SkryťVypnúť reklamu

Seniori v ohrození

Vlastníkom budovy je mesto, rekonštrukciu robí nitrianska firmy Dynamik. Práve ona podľa primátora môže za problém s fasádou. „Na vine je dodávateľ, pretože zamenil podklad pod stierkou,“ povedal na nedávnej tlačovej konferencii Jozef Dvonč.

Použitý polystyrén je lacnejší ako navrhnutý styrexon, respektíve nobasil. Navyše, ak by zámenu neodhalili, boli by v prípade požiaru ohrození obyvatelia domu seniorov. „Mohlo by ísť o trestný čin všeobecného ohrozenia,“ myslí si človek z polície, ktorý nechce byť menovaný.

Primátor pred časom na tlačovke vyhlásil, že zvažuje podať trestné oznámenie. Spomenul aj ušlý zisk mesta, ktoré plánovalo dom seniorov už od januára prevádzkovať.

Dnes je primátor vo svojich vyjadreniach opatrnejší: „Mestu zatiaľ nevznikla škoda, opravu fasády zaplatí zhotoviteľ stavby.“

SkryťVypnúť reklamu

Trestné oznámenie nepodal

Na otázku, či už podal avizované trestné oznámenie, nám primátor odpovedal: „Zatiaľ nie, nakoľko bol určený spôsob opravy, ktorý na vlastné náklady zabezpečí zhotoviteľ stavby. Právny vzťah k projektantovi stavby je tohto času predmetom právneho posúdenia.“

Projektant je prekvapený. „Nerozumiem, prečo by to mala byť právna otázka. Na základe všetkých relevantných podkladov je zrejmé, že v projektovej dokumentácii je navrhnutý nehorľavý fasádny obklad, pričom sa mohol použiť navrhovaný styrexon prípadne nobasil, ale v žiadnom prípade nie fasádny polystyrén. Projekt ho vôbec neuvádza. Túto skutočnosť potvrdil aj okresný riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Nitre, ktorý osobne skontroloval archivovanú projektovú dokumentáciu na stavebnom úrade,“ povedal nám Ladislav Struhár, generálny projektant a konateľ spoločnosti Silkat.

SkryťVypnúť reklamu

Dodávateľ hovorí o odchýlke

Otázky sme mailom zaslali aj do firmy Dynamik, do uzávierky nám odpovede neprišli.

Nedávno, po prevalení problému, nám konateľ firmy Vladimír Vikor napísal zaujímavú vetu: „Na stavbe sa nepáchajú trestné činy, ale sú to dodávateľsko-odberateľské vzťahy za účelom vykonania diela podľa zmluvy. Prípadné odchýlky sa riešia dohodou zmluvných strán.“

Zámena materiálu pod fasádou je teda zrejme „prípadnou odchýlkou“. Respektíve, podľa Vikora zrejme nie je ani odchýlkou. Pred časom nám totiž na otázky, prečo prišlo k zmene materiálu, kto o tom rozhodol a kto nesie zodpovednosť, odpovedal: „Podľa môjho názoru k zmene materiálu neprišlo. Použili sme systém, ktorý firma bežne používa na zatepľovanie po celom Slovensku.“

Firma napriek vyjadreniam, že k zámene materiálu nedošlo, začala polysterén odstraňovať. Náklady, ktoré si vyžiada výmena izolačného materiálu, nedávno Vikor odhadol na 25-tisíc eur.

Čo robil stavebný dozor?

V celej kauze je aj niekoľko ďalších nezodpovedaných otázok. Jednou z nich je, čo robil stavebný dozor – pracovník mestského úradu. Ako je možné, že si nevšimol, že firma inštaluje iný materiál ako je uvedený v projekte?

„Danú chybu si všimol mestský stavebný dozor pri kolaudácii tohto objektu, pričom vedenie úradu po úplnom doriešení veci zváži, či bude vyvodzovať dôsledky v rámci Mestského úradu v Nitre,“ reagoval primátor.

Ak by aj zámenu materiálu odhalil stavebný dozor pri kolaudácii, stále je zarážajúce, že si to nevšimol skôr. V tejto súvislosti je zaujímavé aj vyjadrenie hasičov: „To, že sa pod fasádou nachádza iný materiál ako bol schválený, zistili príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre pri riadne zvolanom kolaudačnom konaní - konkrétne porovnaním schválenej projektovej dokumentácie s predloženými dokladmi od použitých materiálov,“ povedal nám hovorca hasičov Viliam Pánsky.

Len drobné nedostatky?

Zaujímavé je aj porovnanie zistených nedostatkov pri kolaudácii. Hasiči ich našli pomerne veľa (pozri rámik pod článkom), podľa primátora to však také dramatické nebolo: „V určitej časti fasády v budove domu seniorov na Zobore bol použitý polystyrén namiesto nehorľavého fasádneho obkladu styrexon. Tiež boli zistené aj drobné hygienické nedostatky.“

Podľa projektanta Struhára ale styrexon nemal byť len v určitej časti fasády: „V projekte je navrhnutý styrexon na celej fasáde.“

Vyčíslil aj cenový rozdiel: „Podľa rozpočtových podkladov je cenový rozdiel cca 13 až 15 euro na meter štvorcový. Styrexon stojí 22 až 25 eur a polystyrén v hrúbke 100 mm stojí 8 až 10 eur.“

Urobili kompromis

Na rokovaniach s hasičmi sa podarilo nájsť alternatívne riešenie problému s fasádou, ktoré bude vyhovovať platným predpisom. Horľavý polystyrén vymenia len v časti budovy, kde budú ubytovaní klienti.

„Práce by mali trvať pravdepodobne dva mesiace, v tomto termíne by mohol byť dom pre seniorov sprístupnený i pre klientov,“ konštatoval primátor.

Na otázku, či mesto uvažuje nad tým, že pre problémy s domom seniorov na Zobore v budúcnosti obmedzí spoluprácu s firmou Dynamik, odpovedal: „Pokiaľ Dynamik predloží ako budúci záujemca o verejnú zákazku v rámci VOS najvýhodnejšiu ponuku, mesto ju musí akceptovať.“

Prestavba bývalej detskej nemocnice na dom seniorov sa začala v januári 2010. Pôvodne sa hovorilo o nákladoch vo výške 3 356 990 eur. V skutočnosti budú vyššie.

„Pre dodatočné práce sa náklady zvýšili približne o 160-tisíc eur, oprava fasády práce zdraží o ďalších približne 35-tisíc eur,“ povedal Andrej Jančovič z radnice.

Čo zistili hasiči pri kolaudácii?

Pri prvom kolaudačnom konaní, ktoré bolo zvolané na 16. 11. 2010, boli zistené rozpory vo vyhotovení stavby so schválenou projektovou dokumentáciou:

- stavba bola zateplená materiálom triedy reakcie na oheň B namiesto požadovanej triedy reakcie na oheň A, čo bolo v rozpore s projektovou dokumentáciou, ktorá bola 2. 4. 2008 schválená Okresným riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru v Nitre

- v chránených únikových cestách typu B nebolo dorobené umelé vetranie

- predsieň chránenej únikovej cesty typu B nebola oddelená dymotesnými požiarnymi uzávermi a bola tu i dispozičná zmena v delení na požiarne úseky v porovnaní so schválenou projektovou dokumentáciou
- nástenné hydranty neboli umiestnené podľa schválenej projektovej dokumentácie

- požiarne uzávery neboli označené v zmysle vyhlášky MV SR

- dvierka manipulačného výťahu boli bez požiarnej odolnosti

- elektrická požiarna signalizácia nebola funkčná

- chýbala revízna správa a zaškolenie obsluhy

- neboli osadené niektoré požiarne uzávery

- evakuačný výťah nebol funkčný

OR HaZZ Nitra



SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 83 765
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 516
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 248
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 591
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 312
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 216
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 394
  1. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  2. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  5. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  6. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  7. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  8. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 704
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 577
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 42 483
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 313
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 452
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 13 768
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 975
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 816
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Tupou Ceruzou: Businessman
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Riaditeľka Agentúry štátnom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová.

Záujemcovia sa už môžu hlásiť cez web.


Nehoda sa stala skoro ráno.


2

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Dávid Okoličány stopol 12-zápasové čakanie na gól, v predĺžení rozhodol o víťazstve Nitry v Žiline. Majster vedie semifinálovú sériu po treťom zápase 2:1 na duely.

Strela ako jedna zo sto, durdili sa vlci o víťaznom góle.


  1. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  2. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  5. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  6. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  7. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  8. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 704
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 577
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 42 483
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 313
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 452
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 13 768
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 975
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 816
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Tupou Ceruzou: Businessman
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu