Spôsob odmeňovania šalianskych poslancov sa od 1. marca zmení. Zmena sa najviac dotkla viceprimátora Jozefa Mečiara, ktorý prišiel o mesačný paušál. Ak mu poslanci na budúce neschvália žiadnu odmenu, na úrade bude pracovať zadarmo.
ŠAĽA. Okrem mesačného paušálu, ktorý mali šalianski poslanci aj po minulé roky, dostanú automaticky odmenu napríklad aj za predsedníctvo a členstvo vo výboroch mestských častí. Náklady na jedného poslanca sa oproti minulému volebnému obdobiu podľa primátora tak pravdepodobne zvýšia.
Primátor: Mesto zaťažia odvody z odmien
Na minulotýždňovom zastupiteľstve si poslanci v Šali upravili odmeňovací poriadok. Skupina dvanástich poslancov pripravila návrh, ktorý odprezentoval Július Morávek. Návrh spočíva v tom, že základnú odmenu dostane každý, ostatné sa budú odvíjať od aktivity jednotlivca.
„Navrhli sme model s určitými koeficientami, ktoré sa odvíjajú od priemerného platu zamestnanca v národnom hospodárstve, čo je 744 eur. Odmeny sa budú udeľovať za účasť na jednotlivých zastupiteľstvách, za zasadnutiach v komisiách, nie paušálne ako doteraz, kedy sa nerozlišovalo, či niekto pracoval v komisiách alebo nie. Prispeje to aj k väčšej motivácii,“ povedal Morávek. Aby sa systém nemohol zneužiť, odmeny sa môžu poslancom priznať iba raz mesačne i v prípade, že počet zasadnutí bude v mesiaci vyšší.
Primátor Martin Alföldi si myslí, že mesto zaťažia hlavne odvody z odmien. Novým odmeňovacím poriadkom sa podľa neho tiež mierne zvýšia náklady na jedného poslanca. Počet poslancov sa pritom oproti minulému volebnému obdobiu znížil o štyroch. (v súčasnosti je 21 poslancov) So zásadami odmeňovania nesúhlasí ani viceprimátor Jozef Mečiar. Systém sa mohol podľa neho nastaviť oveľa jednoduchšie.
„A nie skladať odmenu poslancovi z piatich položiek. V mojom návrhu som navrhoval mesačný paušál a odmenu na zastupiteľstve, nič navyše za komisie a za výbory mestských častí. Bolo by to o niečo lacnejšie a hlavne o niečo jednoduchšie,“ povedal Mečiar.
Na základe nového poriadku nemá ako zástupca primátora nárok na mesačnú poslaneckú odmenu. Po novom tak prišiel o približne 800 eur mesačne, čo bolo 35 percent zo základnej mzdy primátora. Za výkon jeho funkcie mu bude od 1.marca patriť iba odmena schválená mestským zastupiteľstvom, ktorú najprv prerokuje ekonomická komisia.
Návrh na priznanie odmeny pre viceprimátora môže podať primátor mesta, poslanec, poslanecký klub a skupina poslancov. Koľko, kedy a či vôbec niečo dostane, zostáva otázne, pretože poslanci na ostatnom zastupiteľstve nič nenavrhli. „Je to zjavne osobné,“ komentoval stručne Mečiar.
Ľudí v komisiách bude menej
Poslanci na zastupiteľstve schválili aj zníženie počtu členov komisií. Z pôvodných 13 ľudí bude v jednej komisii najviac 9. Viceprimátor považuje výber členov komisií a ich počet za účelový, pretože poslanci ich zvolili potom, ako videli ich mená v zozname.
„Prispôsobili počty v komisiách, čo nakoniec aj hlasovanie potvrdilo, keďže sa ukázalo, že za poslancov do komisií boli zvolení výhradne ich poslanci. Z 26 poslaneckých miest nám zvolili len dvoch.“ S tým, že poslanci vopred vyselektovali ľudí, ktorých budú voliť, súhlasil aj primátor.
Július Morávek akúkoľvek účelovosť odmieta. Hovorí, že poslanci vychádzali z agendy a rozsahu činnosti, ktorú každá komisia má a tiež z celkového počtu prihlásených. „Posudzovali sme napríklad agendu komisie sociálnej, zdravotnej, bytovej a je výrazne užšia ako komisia školstva alebo ekonomická komisia,“ poznamenal Morávek.