GALANTA. Uplynulý rok Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Galante zasahovalo celkovo 401- krát. Z toho 134-krát pri dopravných nehodách, 129-krát pri požiaroch, 123-krát pri technických výjazdoch, osemkrát pri ekologických zásahoch a sedemkrát pri planých poplachoch. Celkový počet výjazdov bol v porovnaní s predminulým rokom menší o 22.
Počet zranených sa zvýšil
„K hlavnej konfrontácii došlo pri výjazdoch k požiarom, kde sa počet znížil o 84 výjazdov a pri výjazdoch k technickým zásahom, kde sa naopak počet zvýšil o 50 výjazdov,“ hovorí riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Galante Zoltán Tánczos.
V roku 2010 sa usmrtilo menej ľudí v porovnaní s uplynulými rokmi, zvýšil sa však počet zranených. Pri dopravných nehodách a technických zásahoch zomrelo 9 ľudí, z toho 1 dieťa. „Zranilo sa 144 osôb najmä pri dopravných nehodách, z ktorých 134 bolo dospelých a 10 mladistvých – detí,“ vraví Tánczos.
Pod Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Galante patrí okrem hasičskej stanice v Galante aj hasičská stanica v Seredi. Tá je pre rekonštrukciu dočasne preložená do náhradných objektov v obci Šintava. Hasičské jednotky z obidvoch staníc zasahovali spoločne 21-krát, hlavne pri požiaroch a dopravných nehodách.
„Priemerný čas zásahu hasičskej jednotky pri dopravnej nehode je 62,1 minút s priemerným počtom zasahujúcich príslušníkov 5. Pri požiari je priemerný čas zásahu hasič-skej jednotky 70,54 minút s priemerným počtom zasahujúcich príslušníkov 5.“
Manipulácia s otvoreným ohňom
Minulý rok v okrese Galanta vzniklo celkom 128 požiarov s celkovou škodou 1 994 340 eur. Zranilo sa pri nich sedem ľudí, piati z nich sa intoxikovali splodinami horenia a dvaja utrpeli ľahké popáleniny alebo upadli do šoku.
„Porovnaním požiarovosti za uplynulé roky sme zistili, že v roku 2010 vzniklo najmenej požiarov. Paradoxom je, že napriek najnižšiemu počtu požiarov bola dosiahnutá najvyššia hodnota priamych škôd,“ vysvetľuje Tánczos.
Dodal, že 14 požiarov vzniklo v rodinných domoch a 11 požiarov v bytových domoch. Zranilo sa pri nich päť ľudí. Najčastejšími príčinami vzniku požiarov bola manipulácia s otvoreným ohňom, elektrický skrat, obsluha tepelného spotrebiča pri varení a porucha vykurovacích telies, dymovodov a komínov. Požiare najčastejšie vznikali cez víkendy.
„Odporúčame občanom dodržiavať bezpečnosť pri manipulácii s otvoreným ohňom a neustále dozerať na predmety s otvoreným ohňom, ako sú sviečky, odparovače vôní a podobne. Počas prípravy stravy v kuchyni nikdy nenechávať zapnuté spotrebiče bez dozoru. Odporúčame všetky nevyužívané elektrické zariadenia pri opustení bytu odpájať od elektrickej siete,“ uzatvára.