Miestni ľudia s obnovením ťažby kremenca nesúhlasia. Z rozhodnutí úradov sú sklamaní, preto o pomoc požiadajú premiérku, píšu jej list.
JELENEC. Do kameňolomu v Jelenci prišiel pred niekoľkými dňami prvý pracovný stroj po tridsiatich rokoch. Miestni obyvatelia zavolali políciu. Majú totiž v rukách predbežné opatrenie okresného súdu, ktorý zakázal nakladať s pozemkami v lome.
Polícia nezasiahla, predložené doklady jej údajne nestačili. Stroj sa dostal do lomu a poškodil stromy na prístupovej ceste.
Rýpadlo zvalilo plot
Firma Dopravex z Príboviec chce v jeleneckom lome ťažiť kremenec. Územie sa nachádza len pár stoviek metrov za rodinnými domami.
Pozemky v lome patria Združeniu bývalých urbárnikov pozemkového spoločenstva Jelenec, ktoré nemá právnu subjektivitu. Firma si ich prenajala, k podmienkam sa však nevyjadruje. Riaditeľ označil zmluvu za dôvernú záležitosť.
Miestni obyvatelia podali ešte v apríli 2010 na súd žalobu, nájomnú zmluvu žiadajú zrušiť. Argumentujú, že ju v mene vyše dvesto urbárnikov podpísali len piati, pričom na to nemali oprávnenie.
Okresný súd vydal v januári predbežné opatrenie, v ktorom zakázal Dopravexu do ukončenia sporu nakladať s nehnuteľnosťou tak, ako mu to umožňuje nájomná zmluva. Pracovný stroj sa napriek tomu dostal do lomu a údajne začal v noci ťažbu.
Ľuďom nepomohlo ani to, že zatarasili prístupové cesty, ktoré sú súkromným majetkom. "Lopatové rýpadlo zvalilo plot a prešlo do kameňolomu. Polícia, ktorú sme privolali, nezakročila. Povedali mi, že mám ísť do Nitry podať trestné oznámenie, zatiaľ čo cudzie osoby aj s ťažkým strojom nechala na urbárskych pozemkoch,“ opísala nám situáciu nám pani Adriana.
Poškodené stromy
„Polícia na mieste nemohla zakročiť, nakoľko by to bolo v rozpore so zákonom, keďže jej neboli predložené potrebné doklady na rozhodnutie,“ povedala nám policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.
Potvrdila, že prijali trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia. „Tie isté doklady sme mali so sebou v lome ako aj pri výpovedi na polícii,“ reagujú obyvatelia.
Hovorkyňa nám povedala, že v súvislosti s lomom v Jelenci prešetrujú aj podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenia a poškodenia životného prostredia. „Bager poškodil sedemnásť stromov na príjazdovej ceste,“ upresnila.
Ľudia s ťažbou nesúhlasia
Štyri dni po tom, čo sa do lomu dostal prvý pracovný stroj, prišlo ľuďom vyjadrenie z Hlavného banského úradu. „Správne konanie prerušili do 31. marca, pretože od Dopravexu žiadajú doplnenie dokladov. O aké ide, v rozhodnutí neuviedli,“ povedala nám pani Adriana.
Obyvatelia s ťažbou nesúhlasia, majú strach najmä zo znečistenia ovzdušia. Obávajú sa, že prach, ktorý sa pri odstreloch a spracovaní kameňa uvoľní do vzduchu, sa bude usádzať v pľúcach a môže spôsobiť ich zaprášenie - silikózu.
„Keď sme kupovali pozemky, na obecnom úrade nám povedali, že sa v bani neťaží už nejakých 30 rokov, podľa územného plánu sa s obnovením ťažby ani nepočíta,“ povedali nám.
Ľudia tvrdia, že firme chýbajú potrebné povolenia od dotknutých orgánov. Z prístupu úradov, ktoré sa už k ťažbe vyjadrili, sú rozčarovaní. Rozhodovali podľa nich „jednostranne v prospech podnikateľa a na základe nekompletných materiálov.“
Obyvatelia Jelenca preto píšu list premiérke Radičovej a zvažujú aj návštevu parlamentu.
Výr skalný môže ťažbu oddialiť
Lom sa nachádza v chránenom území Ponitrie, kde platí druhý stupeň územnej ochrany. Preto sa k ťažbe vyjadroval aj Krajský úrad životného prostredia v Nitre.
„Nenachádzajú sa tu žiadne maloplošné chránené územia ani biotopy európskeho významu v rámci siete NATURA 2000. Neexistoval žiadny dôvod brániaci vydaniu súhlasného rozhodnutia,“ napísal nám prednosta Ivan Michna.
Súhlasné rozhodnutie úradu bolo už druhé v poradí. Proti prvému podala protest krajská prokuratúra – bolo podľa nej nezrozumiteľné, neurčité a nepreskúmateľné.
„Úrad doplnil vytknuté nedostatky a pôvodné rozhodnutie nahradil novým. Nadobudlo právoplatnosť 24. januára,“ upresnil Michna.
„Ešte pred týždňom sme sa na úrade zaujímali o toto rozhodnutie a tvrdili nám, že ešte nie je dopísané,“ reagovala pani Adriana.
Podmienkou spomínaného súhlasného rozhodnutia je, že v prípade zahniezdenia výra skalného je možné ťažiť skalu až od 1. júna. „Ťažba kameňa pred 1. júnom je možná iba v prípade, že miestna obhliadka za účasti pracovníka SCHKO Ponitrie nepotvrdí v dobývacom priestore výskyt výra skalného,“ píše sa v rozhodnutí.
Skôr ako ochranári sa však do lomu dostalo rýpadlo.
(mh)