ŠAĽA. Od apríla už pacienti nebudú musieť pred návštevou špecialistu ísť k obvodnému lekárovi. Výmenné lístky poslanci Národnej rady SR zrušili. S novelou zákona o zdravotných poisťovniach a iných zákonoch Ivan Gašparovič najprv nesúhlasil, poslanci však prelomili prezidentovo veto. S legislatívnou úpravou sú najviac spokojní pacienti.
Ak ide o akútny úraz, chirurg lístok nepotrebuje
„Mali ich dávno zrušiť, nemusel by som teraz čakať u doktora pol dňa len preto, aby som išiel na druhý deň k ďalšiemu, kde strávim toľko isto času. Dovolenku si brať nemôžem, lebo som živnostník, ale ušlé peniaze mi nikto nepreplatí,“ povedal Miloš Lenčéš.
„Myslím, že je to dobré, lebo keď niekto vie, že jeho problém súvisí s kožou, pôjde rovno ku kožnému a nebude strácať čas čakaním u obvodného,“ dodala Lucia Zemková.
Výmenné lístky sa v súčasnosti používajú pri návšteve všetkých odborníkov okrem gynekológa, stomatológa, psy-chiatra a očného lekára. Nepotrebuje ho ani chirurg v prípade, ak ide o akútny úraz.
„Ale s chronickými vecami, ktoré znesú odklad, by možno bolo vhodnejšie, aby sa pacient obrátil najprv na
obvodného lekára. To pomôže aj nám, keď máme pacientovu dokumentáciu, nemusíme od neho dodatočne zisťovať jeho zdravotnú minulosť. Na druhej strane prax ukazuje, že veľa ľudí ani nevie kam, treba ísť. Myslím, že jednoznačná odpoveď na to neexistuje, sám to vnímam rozpačito,“ povedal chirurg Jozef Grell.
Predpokladá, že sa zvýši počet pacientov, ktorí budú chcieť ošetrenie od odborníka. Urologička Paulína Janciková sa plných čakární naopak vôbec neobáva. Žiadne zásadné zmeny novým zákonom podľa nej nenastanú. Myslí si, že to pomôže najmä mladým ľuďom, ktorí sa ostýchajú zveriť svoje problémy praktickému lekárovi.
Otvoriť dvere do diagnostiky
Praktická lekárka pre dospelých Elena Majorová nevylučuje, že by mohlo prísť aj k omylom v diagnostike, pretože odborník sa zameriava len na svoj „okruh “ ťažkostí. Všeobecným lekárom by sa podľa nej mohli viac otvoriť dvere smerom do diagnostiky a mohli by mať menej preskripčných obmedzení.
„Potom by špecialisti nemuseli mať dlhé čakacie doby a objednávanie na vyšetrenie by sa nielen skrátilo, ale by sa i uľahčilo,“ vysvetlila lekárka. Podotkla, že problém výmenných lístkov by sa odstránil, ak by sa v zdravotníctve začal používať elektronický systém.
„Lekári by medzi sebou komunikovali elektronicky, mali by k dispozícii i kompletný zdravotný záznam, takže by ho pacient nemusel vláčiť so sebou". Elektronizáciou v zdravotníctve by sa podľa Majorovej ušetrili aj peniaze, zlepšila by sa komunikácia v trojuholníku pacient-všeobecný lekár-špecialista a lekár by mal „konečne viac času na pacienta.“
Autor: LAZ