NITRA. Všetkých päť fakúlt, centrálu aj univerzitnú knižnicu sprístupnila minulý týždeň Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Odhaduje sa, že deň otvorených dverí škole zaručil príchod viac ako šesťtisíc záujemcov o štúdium.
UKF sa aj medzi slovenskými univerzitami môže pochváliť zaujímavým prvenstvom. Jej filozofická fakulta mala pred dvoma rokmi najväčší počet záujemcov o štúdium spomedzi všetkých fakúlt na Slovensku a stále sa drží na popredných priečkach. Nie všade sú ale návaly.
Boris Lacsný z katedry fyziky pripravuje zmrzlinu pomocou tekutého dusíka.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Dve tretiačky
Chabý záujem študentov dobre poznajú na prírodných vedách. Napríklad taká fyzika. Ešte pred desiatimi rokmi mala katedra fyziky 40-50 študentov v ročníku a študentov v jednom ročníku museli vyučujúci deliť na skupiny. Dnes má katedra fyziky napríklad v treťom ročníku len dve študentky.
V bakalárskom stupni je iba asi dvadsať študentov, zhruba rovnaký počet študuje na magisterskom stupni. „Pritom práve technické a prírodné vedy získajú na váhe. Teraz u nás v celej republike skončí štúdium asi tridsať učiteľov fyziky, ale do dôchodku ich odchádza šesťsto. Kto skončí fyziku, okamžite má miesto,“ hovorí Aba Teleki, šéf Katedry fyziky UKF.
Čím to je, že pred desiatimi rokmi mal v ročníku aj päťdesiat ľudí a dnes v niektorých menej ako päť? Doktor Teleki to pripisuje boju medzi univerzitami a tým, že sa na mnohých odboroch prestali robiť prijímačky. Študenti sa rozpŕchli do rôznych odborov. „Mala by byť regulácia – aby sa určilo, koľko ľudí môže ísť na niektoré odbory,“ narážal Aba Teleki na to, že niektoré školy vypľujú stovky absolventov, ktorí sa ale reálne vo svojom odbore nemajú šancu uchytiť.
Pokusy zaujali stredoškolákov, nádejných študentov fyziky.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Ako video
Aba Teleki ale zároveň dodáva, že extrémne nízke čísla v niektorých ročníkoch na fyzike nie sú ničím výnimočným a v prírodovedných predmetoch majú podobné skúsenosti aj univerzity v zahraničí.
Má to aj svoje výhody, k študentom pristupujú pedagógovia oveľa osobnejšie. „Viete, učiť by sa malo tak, aby existovala okamžitá spätná väzba. A to sa v miestnosti, kde máte sto študentov, dosiahnuť nedá. Tam len nahrádzate video,“ povedal Teleki.
Katedra fyziky UKF sa snaží lákať deti aj tínedžerov. Organizuje letné školy, zábavné experimenty aj letné tábory a do tajov fyziky zaúča už najmenších. „Aj počas tohto dňa otvorených dverí sa ale študentov snažím nasmerovať, že študovať by mali ísť to, o čo majú záujem, niečo, čo by chceli robiť, aj ak by to nemali zaplatené,“ povedal vedúci katedry fyziky.
Aba Teleki, šéf katedry.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Boris Lacsný z Katedry fyziky UKF.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Univerzita mala nával
Viac ako šesťtisíc návštevníkov prešlo chodbami UKF počas dňa otvorených dverí. K dispozícii bolo všetkých päť fakúlt, výučbové, výskumné aj technologické priestory. Svoje brány pod Zoborom otvorila aj nedávno postavená univerzitná knižnica. „Asi najväčší záujem sme zaznamenali o učebňu sanitky, kde záujemcom ukazujeme poskytovanie prvej pomoci či simulatívny pôrod,“ povedala Ivona Fraňová z univerzity. Spomedzi programov, ktoré ponúka UKF, je najväčší záujem o marketingovú komunikáciu, riadenie kultúry a turizmu, psychológiu, sociálnu prácu, predškolskú a elementárnu pedagogiku, informatiku a biológiu.
Tomáš Holúbek