NITRA. Carving patrí na Slovensku k pomerne mladým druhom umenia, hoci má už niekoľkotisícročnú tradíciu. Jeho korene siahajú do Japonska, Číny a Thajska, pričom techniky práce sa v mnohom odlišujú.
S vyrezávaním ovocia a zeleniny, čo je vlastne spomínaný carving, sa mohli nedávno zoznámiť aj účastníčky kurzu v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre. Do tajov tohto nezvyčajného umenia ich zasvätila Helena Hercová, pre ktorú to bol jej prvý kurz pre verejnosť.
Carving objavila cestou vlakom
Spod rúk šikovnej Nitrianky vychádzajú nádherné umelecké diela – kvety, zvieratá, postavy, tváre, rôzne aranžmány, všetko z ovocia a zeleniny. Povolaním zdravotná sestra sa carvingu ako záľube venuje od roku 1997. „Mala som vtedy zdravotné problémy a hľadala som si zaujímavú ručnú prácu, ktorú by sa mohla robiť po sediačky. Idúc vo vlaku som objavila plagát o kurze vyrezávania ovocia a zeleniny,“ spomína Helena Hercová.
„Moju mylnú predstavu, že je to ľahké a pre svaly málo namáhavé, som si neskôr poopravila. Prvé skúsenosti s carvingom som získala v základnom kurze u manželov Neumayerovcov v Rakúsku. Naučila som sa tu zaobchádzať s nožmi, dlátkami, surovinami, vyrezávať kvety a menšie útvary. Pracovala som s bielou reďkovkou, mrkvou, cukinou, uhorkou a inou zeleninou.“
V druhom kurze Neumayerovcov sa naučila vyrezávať žltý melón, papáju, jablko a rôzne druhy ovocia. V umení carvingu sa neskôr zdokonalila počas tretieho kurzu v Čechách u Luďka Procházku, kde vyrezávala červené melóny.
V začiatkoch pár vecí aj pokazila, ale vždy sa dalo nejako zakamuflovať - dorobiť či prilepiť, najmä pri takých druhoch, ktoré sa nekonzumujú.
Najradšej má ruže z melóna
Podľa Heleny Hercovej je pre začiatočníkov v carvingu najvhodnejšia tuhšia zelenina. Veľmi efektné ozdoby sa dajú vyrezať z reďkovky, kalerábu, cibuľky či mrkvy. Z reďkovky sa vraj dajú vyčariť nádherné šípové ružičky. Zvieratá, postavičky a tváre sú zložitejšie, pri nich treba mať talent na predstavivosť.
Vyrezávanie trvá podľa zložitosti námetu a druhu použitého ovocia či zeleniny. Náročné motívy napríklad v červenom melóne vyreže zhruba za tri hodiny. Sú veľmi efektné, keďže melón je v priereze trojfarebný.
„Hoci sa to nezdá, po práci s tvrdým melónom ma bolí ruka aj chrbát. Keď takto niekoľko hodín robím viac objektov, som zničená ako po rýľovaní záhrady,“ konštatuje Nitrianka, ktorá najradšej vyrezáva ruže v červenom melóne.
Vyrezáva pri Šeherezáde
Helena Hercová nasledovníkov doma zatiaľ nemá - dcéra vraj po carvingu poškuľuje, ale nerobí to.
Ako sa vraví, šustrove deti chodia bosé – rovnako na oslavách v rodine Hercovcov ozdobné kreácie z ovocia či zeleniny na stole nenájdete. „Mám vždy veľa inej roboty, ako vyrezávať melón či reďkovky. Robím radšej pre iných, ale na manželovu päťdesiatku som to stihla,“ usmieva sa pani Helena.
Jedným okom vraj večer sleduje Šeherezádu, druhým vyrezáva, ale sústredí sa, aby sa neporezala. Aby si uľahčila prácu, vyrezané suroviny si pripravuje aj vopred. Zavára ich v kyslom náleve bez použitia chemikálií, aby ovocie a zelenina nezožltli.
Má zlatú medailu
Na carvingu ju bavia konečné výsledky. Aj keď niečo napodobňuje, je to stále jej výtvor, jej šikovnosť a fantázia. „Rada si takto dokazujem, že niečo viem. Samozrejme, každého, kto niečo tvorí, poteší pochvala, a ja nie som iná,“ vraví pani Helena, ktorá svojou kreativitou prekvapila na mnohých súťažiach a výstavách.
Výtvory jej šikovných rúk mohli obdivovať napríklad návštevníci Gastry či Gardenie – Bonsaj Slovakia. Jej umenie ocenili v roku 2007 zlatou medailou na Slovakia Carvig cupe a zvláštnym ocenením na Farsang Kupe 2007 v Maďarsku. Jej umelecké práce sa stali ozdobou slávnostných tabúľ na mnohých svadbách či oslavách výročí u nás i v zahraničí. Jej krásne vyrezávaný melón potešil už nejedného jubilanta – svojou krásou aj chuťou, keďže takmer všetky umelecké diela sa dajú aj zjesť.
„Keď vyrezávané objekty skladujete v chladničke, dajú sa konzumovať 2-3 dni, niektoré aj týždeň. Ak sú vystavené, treba ich rosiť studenou vodou, aby na povrchu nevysychali. Niektoré druhy ovocia, napríklad jablko či hruška, je dobré predtým ošetriť kyslou vodou. V zahraničí sa dá takýto špeciálny roztok kúpiť, ja si ho robím z citrónovej a octovej vody. Účinkuje rovnako dobre,“ dodala Helena Hercová.
Helena Hercová je povolaním zdravotná sestra, carving je jej veľko záľubou. Na sníme pri práci počas kurzu v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre. FOTO: (ČE)
Krásna kytica zo zeleniny.
Ruže z melóna k päťdesiatke.
Jedlá kreácia z rastlín a živočíchov. FOTKY: ARCHÍV H. H.
Vyrezané jabĺčko a žltá dyňa.
Zavárané „kvety“ - sú zo zeleru, mrkvy, uhorky, reďkovky a kalerábu. FOTKY: (ČE)