Najstaršími tanečníčkami na plese boli osemdesiatničky Štefánia Domčeková a Mária Hrnčárová. Pani Domčeková mala na sebe svoj pôvodný kroj z mladosti.
LEHOTA PRI NITRE. Vyše 120 ľudí sa zvŕtalo v ľudových odevoch v lehotskom kultúrnom dome. Konal sa tu prvý matičný krojový ples – účasť v kroji bola povinná.
Ples bol prvou veľkou akciou obnoveného miestneho odboru Matice slovenskej v Lehote pri Nitre. Podnetom na jeho usporiadanie bola vydarená lehotská ľudová svadba, ktorá sa vlani stala v obci veľkou udalosťou.
Tancovali mladí aj starí
Aby bola atmosféra dokonalá, Mária Juhásová s kolektívom sa postarali o výzdobu sály. Vyše 250 exponátov – krojov, výšiviek, krčahov a iných starých predmetov dokumentovalo krásu ľudových tradícií.
„Záujem o krojový ples bol veľký. Keď ľudia tancovali, sála pôsobila ako rozkvitnutá lúka. Najmladší tanečníci mali zhruba 18 rokov, najstaršími boli osemdesiatničky Štefánia Domčeková a Mária Hrnčárová. Pani Domčeková mala dokonca pôvodný kroj, ktorý nosila zamlada,“ hovorí Daniel Pavel, predseda MO MS v Lehote pri Nitre, ktorý sa zaslúžil aj o obnovenie tradície ľudových svadieb v obci.
„Do tanca nám hrala kapela Menfis z Lehoty – takisto v krojoch, ako hostia vystupovali tanečníci z FS Zobor pod vedením Petra Cítenyiho. Návštevníkov potešila bohatá tombola, ktorú sme si mohli dovoliť aj vďaka vyše 30 sponzorom. Starší ľudia sa zhruba o tretej nad ránom len ťažko rozchádzali, mladí vydržali až do piatej.“
Oprášili kroje z mladosti
Ples bol prehliadkou nielen rôznych variácií lehotského kroja, ale objavili sa tu aj ľudové odevy z Veľkého Zálužia, Jarku, Detvy, Myjavy a iných regiónov Slovenska.
„Už vlaňajšia ľudová svadba podnietila v našich ľuďoch záujem o pôvodné oblečenie Lehoťanov. Tí starší sa pohrabali v truhliciach, oprášili a opravili svoje kroje z mladosti, tí mladší si s pomocou pamätníkov a zručných krajčíriek zaobstarali nové. Po čipky, flitre a iné ozdoby sa rozbehli do nitrianskych galantérií. Po látku dnes mnohí chodia až do Hustopečí pri Brne, kde je špeciálna predajňa krojových látok,“ prezradil Daniel Pavel.
Klobása s rebierkom a kapustou
Ples, ktorý si Lehoťania aj natáčali na DVD, otvorili Daniel Pavel spolu s riaditeľom členského ústredia MS v Martine Danielom Zemančíkom. Spevom a hovoreným slovom na plese sprevádzala Michaela Novotná z MO MS.
Hostia si pochutnávali na tradičných fašiangových špecialitách – napríklad dusenej kapuste s údenou klobásou s údeným rebierkom či jablkovom koláči.
Cieľom prvého matičného krojového plesu bolo nielen oživiť už pomaly zabudnuté ľudové tradície, ale podporiť aj spoločenský život v obci. „Takéto akcie sú možnosťou na stretávanie sa rôznych generácií, mladí ľudia sa od starších učia pôvodné piesne i tance. Tak máme nádej, že dedičstvo našich otcov zostane zachované,“ vraví Daniel Pavel.
Najbližšou akciou MO MS v Lehote pri Nitre bude 8. marca program pochovávania basy. Zámerom členov MO MS je vydať spevník s textami lehotských ľudových piesní spolu s CD a v spolupráci s OcÚ zriadiť v Lehote izbu ľudových tradícií.
Otvorenie plesu - sprava Daniel Pavel a Daniel Zemančík.
Účasť v kroji bola povinná. Neboli tu len lehotské kroje, ale aj Veľkého Zálužia, Jarku, Detvy, Myjavy a iných regiónov Slovenska.
Najstaršie tanečníčky - zľava Mária Hrnčárová a Štefánia Domčeková.
Matičný krojový ples - sálu zdobilo vyše 250 rôznych ľudových predmetov a odevov.
Ples moderovala aj na ňom spievala Michaela Novotná z MO MS.
Podávali sa tradičné fašiangové špeciality - napríklad dusená kapusta s údenou klobásou s údeným rebierkom.
FOTKY: SLÁVKA ZAUJECOVÁ