NITRA. Rodičom, ktorí sa s dieťaťom nedostavia na povinné očkovanie, hrozí pokuta až do 330 eur za nesplnenie zákonnej povinnosti.
Odmietnutie povinného očkovania riešia regionálne úrady verejného zdravotníctva. Zákonných zástupcov dieťaťa si predvolajú na rokovanie, kde ich poučia o cieľoch očkovania. V Nitre predložia rodičom aj písomné poučenie.
RÚVZ: Podpísať nemusia
K takémuto riešeniu vraj nitriansky úrad pristúpil, pretože viacerí rodičia tvrdili, že ich detský lekár dostatočne nepoučil.
„RÚVZ sa preto rozhodol k ústnym rokovaniam prizývať aj praktického lekára pre deti a dorast a pripravil písomný materiál pre zástupcov dieťaťa o tom, že boli poučení o ochoreniach a ich rizikách,“ napísali nám z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre.
Pod poučením je kolónka na podpisy pre rodičov, epidemiológa aj právnika RÚVZ. Rodičia tým zároveň vyhlasujú, že v plnom rozsahu porozumeli poučeniu o prípadnom ohrození zdravia dieťaťa ako aj ohrozenia verejného zdravia. „Toto písomné poučenie bude súčasťou zápisnice z priestupkového konania,“ píše sa v materiáli.
V internetovej diskusii takýto postup viacerí odporcovia očkovania kritizujú. Jeden z rodičov dokonca zvažuje, že podá trestné oznámenie za zneužívanie funkcie: „Nemajú žiadne právo niečo také vyžadovať.“
„Po oboznámení sa s obsahom materiálu nie je povinnosťou zástupcu dieťaťa predmetný materiál podpísať,“ reagovali na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Nitre. Na otázku, či ide o iniciatívu nitrianskeho úradu, alebo majú podobné poučenia aj na iných RÚVZ, sme odpoveď nedostali.
Do uzávierky sme sa nedozvedeli ani to, koľko rodičov v regióne odmietlo zaočkovať svoje dieťa a ako voči nim úrad postupoval.
V materiáli sú len pozitíva
„Naše skúsenosti sú také, že na každom RÚVZ sa rieši odmietanie očkovania inak. Skrátka, iný kraj - iný mrav. Nejestvujú totiž žiadne podrobné smernice, ako presne postupovať v prípade odmietnutia očkovania,“ konštatoval Marián Fillo z petičného výboru Petície za slobodnú voľbu v očkovaní.
Kritizuje, že sa v poučení, ktoré vypracovali v Nitre, zamlčuje negatívna stránka očkovania, uvádza sa len pozitívna. Rovnaký názor majú aj ďalší odporcovia povinného očkovania.
Fillo vie osobne o dvoch rodičoch, s ktorými je podľa neho RÚVZ Nitra v spore pre odmietanie povinného očkovania. Na úrade ale tvrdia, že k dnešnému dňu nie sú v spore so žiadnym subjektom.
Príbehy pošlú štátnikom
V rámci Národného imunizačného programu SR sa deti povinne očkujú proti jedenástim závažným až smrteľným ochoreniam.
„Pediatri pred každým očkovaním informujú rodičov o tom, pred akou infekciou je dieťa očkovaním chránené, informujú ho o nežiaducich a vedľajších účinkoch konkrétnej vakcíny. Tieto údaje sú uvedené aj v príbalovom letáku ku každej vakcíne,“ píše sa v stanovisku RÚVZ Nitra.
Viacerí rodičia sa zhodujú, že ich lekár neinformoval o negatívach. „A ak sme sa aj o nich dozvedeli, povedal nám, že odmietnuť nemôžeme, lebo očkovanie je povinné,“ reagovala pani Ľubica.
V petícii Za slobodnú voľbu v očkovaní ľudia žiadajú, aby sa povinné očkovanie zmenilo na dobrovoľné, pričom by naďalej zostalo bezplatné. Odvolávajú sa na Dohovor o ochrane ľudských práv a dôstojnosti človeka v súvislosti s aplikáciou biológie a medicíny.
Odporcovia povinného očkovania poukazujú, že dopredu nemožno dokázať, že vakcína nebude mať žiadne nežiaduce účinky, ani že nemôže dôjsť k dočasnému alebo trvalému poškodeniu zdravia dieťaťa: „Preto vnímame slobodný súhlas rodičov s takýmto zdravotníckym zákrokom ako zásadný eticko-právny krok.“
Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania zbiera informácie o prípadoch poškodenia zdravia očkovaním. Príbehy zašle v blízkom čase štátnikom.
Očkuje sa desaťročia
„V Deklarácii práv dieťaťa sa hovorí, že dieťa už od narodenia má právo na svoje meno, identitu, názor, vierovyznanie a konanie všetkých zaň zodpovedných musí viesť k jeho ochrane a blahu. K takejto ochrane patrí podľa záverov zasadnutia UNICEF v Budapešti aj ochrana dieťaťa pred infekčnými chorobami očkovaním. Nikto, ani jeho rodič nemá právo mu túto ochranu uprieť. Je to takisto ohrozovanie dieťaťa chorobou a možnou smrťou. Okrem toho, ak rodič odmietne dať dieťa zaočkovať, nevystavuje riziku ochorenia len vlastné dieťa, ale aj ďalšie deti vnímavé voči infekcii, neočkované z dôvodu kontraindikácie alebo ak nedosiahli ešte určený vek očkovania,“ píše sa v stanovisku nitrianskych epidemiológov.
Na Slovensku sa povinné očkovanie vykonáva od 50. rokov minulého storočia. Podľa lekárov sa vďaka tomu u nás nevyskytujú ochorenia ako je detská obrna, záškrt, tetanus novorodencov a mladistvých a situácia vo výskyte ďalších ochorení, proti ktorým sa povinne očkuje, je dlhodobo priaznivá.
Rozširovanie pochybností o tom, či je očkovanie účinné alebo bezpečné, môže byť podľa epidemiológov pre zdravie verejnosti veľmi škodlivé: „V súčasnosti vďaka očkovaniu nevidíme dieťa choré napríklad na záškrt, zomierajúce udusením, dieťa po prekonaní ochorenia na detskú obrnu, ktoré zostalo ochrnuté na celý život, dieťa po prekonaní ochorenia na osýpky s celoživotným postihnutím centrálneho nervového systému,“ napísali nám z RÚVZ Nitra.
Situácia V EÚ nie je jednotná
V krajinách Európskej únie je situácia s povinným očkovaním rozdielna. Na stránke Sloboda v očkovaní sa uvádza, že napríklad v Nemecku a Rakúsku nie je žiadne očkovanie povinné, vo Francúzsku očkujú proti tetanu, detskej obrne a záškrtu.
V susedných Čechách nedávno Ústavný súd rozhodol, že v individuálnych prípadoch súdy a úrady nemusia vymáhať očkovanie pokutami. „Povinnosť rodičov nechať dieťa zaočkovať však Ústavný súd nespochybnil,“ napísalo Idnes.cz.
Povinné očkovanie na Slovensku
Do imunizačného programu v Slovenskej republike sú v súčasnosti zaradené povinné pravidelné očkovania proti týmto 11 ochoreniam: tuberkulóze, detskej obrne, záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, vírusovej žltačke typu B, hemofilovým invazívnym infekciám, pneumokokovým invazívnym ochoreniam, osýpkam, ružienke a príušniciam.
RUVZ