Ako chlapec, keď mal desať rokov, so spolužiakom v kaštieli v Horných Lefantovciach pri tenise objavili aj jeden starý stolnotenisový stôl. Tam to všetko začalo, spomína Ivan Čibík na svoje prvé kroky s celuloidom.
Po siedmich rokoch pôsobenia v Nižnej na Orave sa v roku 1968 Ivan Čibík vrátil do svojho rodiska. Spolu s Antonom Šimanským na detašovanom pracovisku ODPM Nitra (pioniersky dom) na sídlisku Chrenová I. založili prvú stolnotenisovú základňu s počtom 30 detí vo veku 7-10 rokov. „S mládežou som začal už na Orave a rovnako, aj keď som prišiel do Plastiky ako hráč, ma viac priťahovala práca s deťmi. Nakoniec som zanechal hráčsku kariéru a venoval som sa deťom. Keď som im loptičku dokázal podržať, dali sa mnohé veci nacvičovať,“ zalistoval v pamäti Ivan Čibík.
Moderné metódy
Dvojfázové tréningy, špecializované letné aj zimné pionierske tábory boli vtedy na Slovensku novinkou. Dobré výsledky pohli stojaté stolnotenisové vody Nitry. Najsilnejší oddiel Plastika Nitra otvoril v roku 1973 špecializovanú stolnotenisovú herňu, kam sa prenieslo aj pôsobisko z Chrenovej.
Nitra zakrátko získala štatút tréningového strediska mládeže (TSM) s vedúcim trénerom Ivanom Čibíkom. Usilovné a priekopnícke roky práce začali prinášať svoje ovocie. Tréningové stredisko si vydobylo v rokoch 1975-78 titul najlepšieho strediska na Slovensku, o ktoré sa pričinili aj hráči ako Mikláš, Konč, Stredák, Billich, Ujfaluši, Demo, Michalík, Krošlák alebo bratia Rácovci. Z dievčat napríklad Dömöšová, Molnárová, Pavlechová, Sedmáková, Gáliková, Drugová, Miková, Lešková, Dubajová alebo Čibíková. S výsledkami jednotlivcov sa postupne dostavili aj úspechy družstiev. Starší žiaci a staršie žiačky sa stali viacnásobnými majstrami Slovenska. K popularite stolného tenisu v Nitre prispel aj zápas ČSSR - Japonsko, v hale VŠP bolo vtedy 2000 divákov.
Dali deťom šancu
„Vystihli sme dobrú dobu na sídlisku, kde bolo veľa detí a málo možností. My sme deťom dali tú šancu a deti sa jej dostatočne chopili. Zaviedli sme niektoré modernejšie prvky do tréningových procesov, tak sme za veľmi krátku dobu dobehli slovenskú špičku a boli sme úspešným kolektívom,“ povedal bývalý tréner, ktorý už v súčasnosti pri stolnom tenise pre zdravotné problémy nefiguruje.
Družstvo žiačok v roku 1977 postúpilo do SNL žien s vekovým priemerom 13,5 roka. Najúspešnejšou v kategórii dievčat sa stala Milada Čibíková, viacnásobná majsterka SR, medzinárodná šampiónka Poľska, Grécka, Tunisu či Vietnamu. Z chlapcov sa najviac presadil Pavol Krošlák, ktorý viackrát získal titul majstra SR a bol medailistom na MEJ v Ríme. Neskôr sa stal hráčom Sparty Praha.
Tréner Čibík dbal aj na výsledky svojich zverencov v škole. „Každý mesiac museli nosiť žiacke knižky na tréning a podľa toho sme vyhodnocovali celkový proces. Teraz, keď sa pozriem spätne, nikto z nich nie je nejaké „béčko“ a viac ako polovica má vysokú školu,“ vraví nestor pingpongu v Nitre.
Superligové roky
Za najväčší úspech považuje jubilant Ivan Čibík postup žien do dlhodobej európskej superligy. „Medzi najväčšie úspechy zaraďujem svojho zverenca Paľa Krošláka, ktorý je trojnásobným medailistom ME, a postup žien do superligy, kde hrala Nitra dlhodobejšie na medzinárodnej úrovni,“ zamyslel sa Čibík. V tomto kolektíve sa ako 14-ročná objavila aj Eva Ódorová, ktorá sa o štyri roky stala v Topoľčanoch majsterkou Európy junioriek. Družstvo súťaž ukončilo až zánikom oddielu Plastiky Nitra.
Za vykonanú prácu patrí Ivanovi Čibíkovi vďaka. Stolnotenisoví priatelia mu do ďalších rokov želajú veľa zdravia.
Účastníčky superligy 1993/94, stolné tenistky TJ Plastika Nitra rokov - hore Čechvala (kondičný tréner), Gálová, Pácalová, Ježo (asistent trénera), dolu Andrisová, Mišíková, tréner Ivan Čibík, Čibíková, Kunovská.
Autor: Anton Šimanský